هیجان کریسمس بر شاخص‌های بورسی

با توجه به اینکه در روزهای پایانی سال۲۰۱۹ میلادی قرار داریم، نزدیک شدن به تعطیلات سال نو شاخص‌های بورسی را دچار نوسان کرده است.شاخص‌ها در وال استریت صعودی و بورس‌های اروپایی هم نوساناتی را تجربه کرده است علاوه براین جنگ تجاری چین و آمریکا و طرح استیضاح رییس جمهور آمریکا هم در نوسانات روزهای اخیر بورس های جهانی بی تاثیر نبوده است.

به گزارش صدای بورس به نقل از ایسنا به نقل از بلومبرگ، هرچند پس از  ماه‌ها اختلاف بر سر مسائل تجاری و اعمال تعرفه‌های متقابل، واشنگتن و پکن بر سر فاز نخست گام‌های لازم برای رسیدن به توافق تجاری با یکدیگر به اشتراک نظر رسیدند اما به نظر نمی‌رسد که آمریکا قصد متوقف کردن جنگ تجاری را داشته باشد و احتمالا اروپا مقصد بعدی جنگ تعرفه‌ها خواهد بود. رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا به اروپا هشدار داده است که اگر طرف‌های اروپایی میزان واردات خود از آمریکا را افزایش ندهند، این کشور به منظور کاهش کسری تراز حساب تجاری خود با اروپا احتمالا تعرفه‌های خود بر واردات محصولات اروپایی را افزایش خواهد داد.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته است که فاز نخست توافق تجاری بین این کشور و چین احتمالا تا اوایل ژانویه سال‌آینده امضا خواهد شد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز روز گذشته اعلام کرد که فاز نخست توافق در زمان بسیار کوتاهی امضا می شود. از سوی دیگر، مجلس نمایندگان آمریکا پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا بین آمریکا، کانادا و مکزیک را تایید کرده است.

رودریگو کارتیل، تحلیل‌گر ارشد در بانک ملی استرالیا  گفت: روند بازارها در نتیجه مشخص نبودن سرانجام جنگ تجاری دچار سردرگمی شده است و معامله‌گران بیش از داده‌های قطعی به حدس و گمان روی آورده‌اند.

واقعه مهم دیگر برای بازارهای جهانی، موافقت کنگره آمریکا با ارسال پرونده استیضاح دونالد ترامپ به مجلس سنا پس از تقریبا دو ماه تحقیق و شهادت افراد آگاه به پرونده اوکراین بود. دموکرات‌ها ترامپ را متهم کرده‌اند که با سوء استفاده از قدرت خود از رئیس‌جمهور اوکراین خواسته است که نسبت به فعالیت‌های پسر جو بایدن، رقیب انتخاباتی خود در این کشور اقدام کند.

با تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان، اکنون دونالد ترامپ به سومین رئیس جمهور تاریخ این کشور تبدیل می‌شود که باید در سنا حضور یابد. بند نخست قطعنامه استیضاح با ۲۳۰ رای مثبت در برابر ۱۹۷ رای منفی و بند دوم با ۲۲۹ رای مثبت و ۱۹۸ رای منفی به تصویب نمایندگان کنگره رسید و در صورتی که دو سوم سناتورها نیز به استیضاح رای دهند، ترامپ عزل خواهد شد.

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی این کشور در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته  شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۳۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۵۵۱.۵۳  واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۰۹ درصد افزایش تا سطح ۳۲۲۴.۰۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با افزایش ۰.۲۳ درصدی در سطح ۸۹۴۵.۶۵ واحدی بسته شد.

از سوی دیگر، بورس‌های اروپایی با خبر شوکه کننده منابع انگلیسی از احتمال اتخاذ موضع سرسختانه‌تر توسط دولت این کشور در جریان مذاکرات با اتحادیه اروپا مواجه شدند. اکنون دولت محافظه‌کار با توجه به اکثریت قاطع خود در مجلس می خواهد تا امتیازات بیشتری از بروکسل بگیرد و  همین مساله احتمالا باعث تمدید بیشتر دوران گذار خواهد شد. مجلس انگلیس با اکثریت آرا با لایحه توافق دولت این کشور و اتحادیه اروپا بر سر خروج از اتحادیه اروپا تا سی  و یکم ژانویه موافقت کرده است.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد متفاوتی داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۵۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۶۲۳.۵۹ واحد بسته شد. شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افزایش ۰.۱۳ درصدی در سطح ۶۰۲۹.۳۷  واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۱۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۳۰۰.۹۸  واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۶ درصد پایین رفت و به ۹۶۵۹.۶۰ واحد رسید.

از سوی دیگر اما در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد کاملا متضادی داشتند؛ تا جایی که شاخص  "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با رشد خفیف ۰.۰۱ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۸۲۲.۵۵ واحدی بالا رفت و شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ با کاهش ۰.۱۵ درصدی به ۲۷ هزار و ۸۶۴.۲۱  واحد رسید.

در چین شاخص " شانگ‌های  کامپوزیت " با صعود ۰.۲۴ درصدی در سطح ۳۹۷۶.۵۹  واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۱۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۷۹۴.۲۰  واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.

در بازار طلای سیاه قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۰۷ درصد افزایش به ۶۰.۵۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش۰.۱۵ درصدی به ازای ۶۶.۴۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۲۸ درصدی به ۱۴۸۹.۹۷  دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۰.۸۳ درصدی به ازای ۱۷.۶۵ دلار مبادله شد. 

کد خبر 410903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =