دلار افت کند، شاخص افت می‎کند

علت رشد شاخص بورس در روزهای اخیر را می‌توان مربوط به افزایش قیمت دلار و سیگنال‌های مثبت بورس کالا دانست. در صورت کاهش دلار به هر دلیل ، می توان شاهد افت شاخص بود.

کارشناس بازار سرمایه ، علت رشد شاخص بورس در روزهای اخیر  را می‌توان مربوط به  افزایش قیمت دلار و سیگنال‌های مثبت بورس کالا دانست.

به گزارش صدای بورس به نقل از  ایرنا نوید قدوسی درباره شرایط روزهای بازار سهام که با رشد قیمت ها و ثبت رکورد جدید شاخص 339 هزار تایی مواجه شده گفت: دو عامل افزایش قیمت دلار و سیگنال‌های مثبت بورس کالا ، محرک اصلی رشد بازار سهام محسوب می‌شوند .

وی ادامه داد: حجم فروش و افزایش قیمت محصولاتی مانند فولاد مبارکه و ملی مس در بورس کالا بر سهام این شرکت ها و دیگر نمادها موثر بوده و باعث ایجاد چشم‌انداز سودآوری بهتر، عامل تقویت تقاضا و رشد قیمت سهام در بازار شده است.سهام شرکت‌های کوچک نیز به دلایلی چون افزایش سرمایه، ارزش جایگزینی ، جریان نقدینگی و انتظارات تورمی ناشی از گرانی قیمت بنزین و دلار ، مورد توجه شده و رشد کرده اند و با سفته‌بازی همراه شده اند .

این کارشناس به اشاره به احتمال اصلاح شاخص ، افزود: دماسنج بازار سقف قبلی را شکسته که به طور معمول بعد از چنین رویدادهایی و شکسته شدن سقف‌ها و نقاط مقاومی مهم در کلیت بازار اصلاحی رخ می دهد و در صورت کاهش دلار به هر دلیل ، می توان شاهد افت شاخص بود.

قدوسی ادامه داد : در شرایط فعلی و با افزایش تقاضا و ورود نقدینگی ، اقبال بازار بیشتر به سمت سهام گروه های بیمه، خودرو و بانک‌ها است . در کوتاه مدت هم شرکت‌های بزرگ مانند گروه پتروشیمی که از رشد بازار جا مانده اند به دلیل افزایش نرخ خوراک و قیمت دلار رشد خواهند کرد.  به واسطه سیگنال های مثبت در لایحه بودجه مبنی برافزایش قیمت دلار، گروه پالایشی هم به دلیل سیگنال های مثبت لایحه بودجه مبنی بر افزایش قیمت دلار، مورد توجه قرار خواهند گرفت .

وی اظهار داشت: در وضعیت کنونی اقبال بازار بیشتر به سمت گروه بیمه، خودرو، بانک‌ها است و شاهد تقاضای زیاد و ورود نقدینگی برای این گروه‌ها هستیم.

قدوسی با بیان اینکه در کوتاه مدت شرکت‌های بزرگ بازار مانند گروه پتروشیمی که از رشد بازار جا ماندند، به دلیل افزایش نرخ خوراک و قیمت دلار رشد خواهند کرد، گفت: عواملی که مانع رشد این گروه‌ها بودند اکنون کنار رفتند که این موضوع باعث توجه اینگونه سهم ها در بازار شده است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: به واسطه سیگنال های مثبت در لایحه بودجه مبنی برافزایش قیمت دلار، گروه پالایشی در کنار پتروشیمی مورد توجه قرار گرفته و تقاضای مثبتی برای این سهم ها ایجاد شده است.

کد خبر 410657

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =