نظارت یکسان بر شرکت‌های بورسی و فرابورسی

تمامی شرکت‌های تحت نظارت فارغ از اینکه در بورس یا فرابورس یا در بازار پایه درج شده باشد، تحت نظارت یک اداره قرار دارد و رویه های نظارتی یکسانی در خصوص آنها اعمال می شود.

به گزارش صدای بورس به نقل از بورس پرس، سعید محمد علیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوارق بهادار، عنوان کرد: با هدف توسعه بازار سرمایه و گستردگی همه جانبه و افزایش تعداد شرکت ها و حجم معاملات و .... و بعد از تفویض برخی اختیارات به بورس و فرابورس، ساختار مدیریت نظارت بر ناشران تغییر کرد.

وی ادامه داد: تا پیش از این ، همه ناشران تحت نظارت دو اداره بر نظارت بورسی و فرابورسی بودند اما از شنبه همه شرکت ها فارغ از اینکه در بورس یا فرابورس و بازار پایه حضور دارند  در سه دسته ناشران گروه مالی و خدماتی ، ناشران گروه شیمیایی و غذایی و ناشران گروه صنعتی و معدنی دسته بندی می شوند .

این مقام مسئول در پاسخ به این سئوال که علت این تقسیم بندی چیست و هر گروه شامل چند شرکت بوده و توسط چه افرادی نظارت خواهند گفت: دلیل این دسته بندی ، هم سنخ کردن شرکت ها و طبقه بندی با هدف تمرکز بیشتر بر نظارت است .

علیزاده افزود: گروه ناشران مالی و خدماتی از جمله همه بانک ها ، بیمه ها ، شرکت های واسطه گری مالی و لیزینگ شامل حدود ۱۹۷ شرکت ، گروه شیمیایی و غذایی ۲۲۴ شرکت و ناشران گروه صنعتی و معدنی ۲۵۷ شرکت بوده که مسئولین این سه گروه هم به ترتیب حمید روشن قلب، ولی الله جعفری و علی‌اکبر خادم  هستند.

وی ادامه داد: در کنار این سه گروه ، اداره نظارت بر حسابرسان معتمد و گزارشگری مالی هم وجود دارد که با مسئولیت میثم قاسمی اداره می شود.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس درباره مزایای ترکیب جدید ساختار هم توضیح داد : در وضعیت جدید کلیه شرکت‌های تحت نظارت فارغ از اینکه در بورس یا فرابورس یا در بازار پایه درج شده باشد، تحت نظارت یک اداره قرار دارد و رویه های نظارتی یکسانی در خصوص آنها اعمال می شود . ضمن آنکه در ساختار جدید، فرآیند تهیه گزارش در خصوص یک صنعت و استفاده از آنها در انجام وظایف نظارتی با سرعت بیشتری صورت می پذیرد.

به گفته علیزاده ، ترکیب جدید ساختار مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس ، طی ابلاغیه ایی به همه شرکت ها اطلاع داده  شده و صابر جعفروند مدیر اداره سابق نظارت بر ناشران فرابورسی هم بعد از چند سال تلاش مجدانه به عنوان رئیس اداره مبارزه با پولشویی سازمان بورس منصوب شد .

کد خبر 410505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =