تداوم بحران تأمین مواد اولیه فولادسازان

چندین سال قبل انجمن نسبت به ورود معادن به فولادسازی هشدار داد. در آن زمان هنوز مشکل تأمین سنگ آهن واحدهای فولادی اینقدر شدید نشده بود و معادن در ابتدای توسعه فعالیت خود به سمت پایین دست بودند، اما توجه لازم نشد و منافع بنگاهی جای منافع ملی را گرفت.

نشست شرکت‌های بزرگ فولادی با محوریت تأمین پایدار سنگ‌آهن،بررسی چالش‌های موجود و راهکارهای آن و همچنین تنظیم بازار و بومی سازی با حضور بهرام سبحانی رئیس هیأت مدیره ذوب آهن اصفهان و انجمن تولید کنندگان فولاد ایران، منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان،حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و تنی چند از دیگر مدیران عامل شرکت‌های فولادی کشور و اعضای هیأت مدیره در انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد. 

بحران تأمین سنگ آهن دانه بندی 
منصور یزدی زاده، مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان با تأکید بر اینکه تأمین سنگ ‌آهن دانه‌بندی برای ذوب‌آهن تبدیل به بحران شده است، گفت: خام فروشی در همه جای دنیا مورد نکوهش است. نیاز داخلی به سنگ آهن هم که تشدید شده است. با این اوصاف چرا صادرات سنگ آهن هنوز پابرجاست؟وی با اشاره به اینکه علی رغم وضع عوارض صادراتی سنگ آهن همچنان صادرات این ماده اولیه ادامه دارد، گفت: عوارض ۲۵ درصدی که برای صادرات سنگ‌آهن تصویب ‌شده‌ به هیچ عنوان بازدارنده نیست و پیشنهاد ما وضع عوارض ۴۰ درصدی است.

منافع بنگاهی جایگزین منافع ملی 
 بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و رئیس هیأت مدیره ذوب آهن اصفهان نیز در این نشست با اشاره به اینکه ریشه عدم تأمین پایدار سنگ آهن برای فولادسازان را باید در خصوصی سازی نادرست دنبال کرد، گفت: چندین سال قبل انجمن نسبت به ورود معادن به فولادسازی هشدار داد. در آن زمان هنوز مشکل تأمین سنگ آهن واحدهای فولادی اینقدر شدید نشده بود و معادن در ابتدای توسعه فعالیت خود به سمت پایین دست بودند، اما توجه لازم نشد و منافع بنگاهی جای منافع ملی را گرفت.
سبحانی افزود : در همین شرایط فعلی هم که واحدهای فولادی وابسته به شرکت‌های بزرگ سنگ آهنی یکی پس از دیگری افتتاح می‌شود، راهکارهای مختلفی ارائه داده ایم که نقطه مشترک آن‌ها، شراکت سنگ آهنی و فولادسازان است چرا که گره زدن منافع این دو بخش، به توازن زنجیره کمک می‌کند.
 حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه نیز با تاکید بر اینکه نباید دغدغه تأمین سنگ‌آهن داشته باشیم، گفت: از دولت و مجموعه وزارت صمت این انتظار را داریم که برنامه‌ریزی لازم برای تأمین سنگ‌آهن ما را انجام دهند.وی ادامه داد: انجمن نیز باید در این زمینه نقش صنفی خود را ایفا کند و زمینه لازم برای رفع چالش‌های این مسیر را فراهم آورد.

سرکوب قیمتی اعمال نشود
علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان نیز در این نشست با اشاره به قیمت‌گذاری تولیدات در بورس گفت: اگر در بورس کالا سرکوب قیمتی روی شمش اعمال نشود و قیمت شمش بر اساس عرضه و تقاضای واقعی کشف شود، صرفه اقتصادی در زنجیره فولاد برای عرضه سنگ آهن به بازار داخل ایجاد می‌شود. وی افزود: صرفه اقتصادی در زنجیره فولاد با تعیین قیمت شمش بر اساس عرضه ایجاد خواهد شد چرا که قیمت داخلی سنگ آهن، تابعی از قیمت شمش فولاد خوزستان است. لذا در کنار وضع عوارض لازم است دولت قیمت شمش در بورس کالا را نیز واقعی کند تا گرایش به صادرات سنگ آهن کاهش یابد.

نظارت بیشتر بر اجرای این سهمیه‌ها
 همچنین کسری غفوری مدیر عامل فولاد خراسان در این نشست درباره تأمین مواد اولیه برای شرکت‌های فولادی گفت: معاونت معدنی وزارت صمت برای تأمین سنگ آهن مورد نیاز فولادسازان یک جدول ابلاغ کرد اما لازم است نظارت بیشتری بر اجرای این سهمیه‌ها صورت گیرد. وی افزود: همچنین فولاد خراسان با دفاع از اقدام دولت در وضع عوارض صادراتی سنگ آهن، پیشنهاد می‌کند دولت یک کمیته کارشناسی را به صورت فوری مأمور رسیدگی به این موضوع کند تا این کمیته یک بسته عملکردی مشخص ارائه نماید.

شماره۳۳۲ هفته نامه اطلاعات بورس-صفحه۷

کد خبر 410423

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =