بررسی رویدادهای مهم بازار سرمایه در هفته گذشته

بازار سرمایه در هفته ای که گذشت رویدادهای مهمی را تجربه کرد. اعلام برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در هفته اول اردیبهشت ماه سال آینده و پیش بینی‌های مرتبط با روند شاخص در ماه‌های آینده از مهم ترین آن‌هاست.

به گزارش صدای بورس به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بازار سرمایه در هفته ای که گذشت رویدادهای مهمی را تجربه کرد که در ادامه به مهم ترین آن‌ها اشاره شده است:  

دو درصد شرکت‌ها اطلاعات مالی ارائه نمی‌کنند

رییس سازمان بورس در نشست هم اندیشی با اقتصاددانان جوان اعلام کرد: ۹۰ درصد از شرکت‌ها، اطلاعات خود را به موقع به بورس ارایه می‌کنند، ۸ درصد تاخیر دارند و دو درصد هم اطلاعات خود را ارایه نمی‌کنند. شاپور محمدی افزود: این در حالی است زمانی که بنده این مسئولیت را برعهده گرفتم تنها ۴۲ درصد از شرکت ها، اطلاعات خود را به موقع به بورس عرضه می‌کردند، ۲۳ درصد از شرکت‌ها اطلاعات خود را به بورس نمی‌دادند و بقیه هم با تاخیر اطلاعات خود را عرضه می‌کردند.

پایداری سامانه‌های بورسی در شرایط خاص/ شبکه معاملات، ایزوله و بدون نیاز به اینترنت است

به گفته روح‌الله دهقان، بنابر آمار در هفته گذشته با وجود برخی اختلالات در اتصال به اینترنت، معاملات آنلاین حدود ۸۰ درصد از حجم معاملات را تشکیل داد. مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس اظهار کرد: در این شرایط، کاربرهایی که از طریق ایستگاه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها برای انجام معاملات اقدام می کردند با مشکلی رو به رو نبودند زیرا همواره هسته و شبکه معاملات همچنین شبکه کارگزاری‌ها روی یک بستر کاملا ایزوله از شبکه اینترنت قرار دارد، به این معنی که وابستگی به برقراری اینترنت برای استفاده از آن وجود ندارد. 

فاینکس ۲۰۲۰، کلاس درس دانش مالی

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس از برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در هفته اول اردیبهشت ماه سال آینده خبر داد و گفت: برنامه ریزی های لازم برای برگزاری فاینکس ۲۰۲۰ از تابستان سال جاری آغاز شده و سیزدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه یا همان فاینکس بیست بیست، یکم تا چهارم اردیبهشت سال ۱۳۹۹ و پیش از ماه مبارک رمضان در محل دائمی نمایشگاه ها برگزار می شود. یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس گفت: فاینکس یکی از مهمترین ابزارهای معرفی بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه به آحاد جامعه است. دوازده دوره برگزاری فاینکس، مسیری بود تا ارکان و نهادهای مالی ارتباطات گسترده ای با مردم و جامعه مخاطبین خود برقرار کنند.

 بازار سرمایه ایران، کلید عبور از تحریم

سفیر آفریقای جنوبی در ایران عنوان کرد: به نظر می رسد بازار سرمایه ایران یک بازار توسعه یافته است و می تواند راه نجات اقتصاد ایران باشد. ویکا مازوی کومولو، سفیر آفریقای جنوبی در ایران گفت: در حال حاضر اقتصاد ایران با مشکلاتی روبرو است و با توجه به تحریم های ظالمانه و یک جانبه آمریکا علیه ایران، ایجاد روابط اقتصادی با کشورهای مختلف برای ایران دشوار است اما این کشور توانسته به خوبی مشکلات اقتصادی خود را حل کند. 

نقدینگی سرگردان به بازار سرمایه هدایت شود

عضو فراکسیون صادرات مجلس شورای اسلامی ضمن بیان مطلب فوق و  با تاکید بر اینکه بورس بهترین مکان برای جذب سرمایه های سرگردان جامعه است،گفت: بازار سرمایه دارای ابزارهای مالی متنوعی است که نیاز به اطلاع رسانی و فرهنگ سازی بیشتر برای ورود سرمایه ها به این ابزارها و تولید لازم است. مجید کیان پور اظهار داشت: در حال حاضر شاهد حجم بالای نقدینگی سرگردان در کشور هستیم و اگر برای نقدینگی های موجود در کشور سیاست گذاری دقیق و کارشناسی همچون جذب آن به سمت بازار سرمایه صورت نگیرد، بازهم شاهد رسوب نقدینگی در بازارهای کاذب و ضربه های سنگین به بخش واقعی اقتصاد خواهیم بود. 

تسویه آنی معاملات بورس ها در بستر بلاکچین امکان پذیر می شود

مشاور فناوری اطلاعات شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: بازارهای مالی با به کارگیری فناوری زنجیره بلوکی (بلاکچین) می توانند تسویه معاملات خود را به صورت آنی انجام دهند. علیرضا ماهیار در نشست تخصصی انقلاب بلاکچین در بازارهای سرمایه با رویکرد توسعه ای که در حاشیه ششمین نمایشگاه کیش اینوکس ۲۰۱۹ برگزار شد، به تشریح مزیت های به کارگیری بلاکچین در بازار های مالی با تمرکز بر شرکت های سپرده گذاری مرکزی پرداخت. 

تاثیر قیمت حامل های انرژی بر بازار سرمایه

سید رضا علوی، عضو هیات مدیره بورس انرژی با اشاره به عزم جدی دولت برای افزایش قیمت بنزین و حامل های انرژی گفت: افزایش قیمت یک شمشیر دولبه است. تغییر قیمت بنزین از یک طرف می تواند هزینه شرکت ها را افزایش دهد به خصوص شرکت های انرژی بر که از انرژی ارزان استفاده می کردند اکنون با چالش های جدیدی رو به رو می شوند اما از طرف دیگر، این افزایش قیمت می تواند برای سرمایه گذاران مفید باشد. 

تطبیق دستورالعمل پیشنهادی انتشار اوراق خرید دین کالایی با موازین فقهی

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، از اتمام بررسی دستورالعمل پیشنهادی انتشار اوراق خرید دین کالایی و تطبیق آن با موازین فقهی در جلسه اخیر این کمیته خبر داد. پیره با بیان اینکه اوراق خرید دین کالایی، بر مبنای قرارداد بیع دین طراحی می شود، گفت:  فرآیند انتشار این اوراق به این صورت است که بعد از اینکه بیع نسیه ای در مجموعه های بورس کالا یا بورسی انرژی انجام شد و فروشنده از محل این قرارداد نسیه،  مالک مطالباتی از خریدار شد ، اوراق خرید دین کالایی این امکان را برای فروشنده فراهم می کند که بتواند از محل تنزیل مطالبات خود به پول نقد دسترسی پیدا کند. 

شرکت های دانش محور در جایگاه نخست ارزش بازار

به گفته امیرخان تجریشی، زمانی در دنیا و بورس های پیشرفته، بزرگترین شرکت های بازار سرمایه شرکت های حوزه انرژی بودند ولی امروز دیگر بیشترین ارزش بازار را در اختیار ندارند و شرکت های دانش محور، جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده اند. مدیر عامل سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت (وصنعت) گفت: هرچند شرکت های فعال در حوزه انرژی هنوز سودآوری بالایی دارند، اما امروز بیشترین ارزش بازار متعلق به شرکت های دانش محور است که شاید محصول فیزیکی خاصی هم نداشته باشند. 

حرکت بازار سرمایه بر مدار مثبت

سرپرست واحد تحلیل کارگزاری مبین سرمایه گفت: معاملات بازار سرمایه تحت تاثیر تجدید ارزیابی دارایی‌ها، افزایش سرمایه، بودجه و نرخ دلار، تا پایان سال جاری در مدار مثبت خواهد ماند. محمدرضا قاسمی در گفت و گو با "سنا" مهم ترین فاکتور تاثیرگذار در نوسانات بازار سرمایه را لایحه بودجه کشور عنوان کرد و گفت:در شرایط فعلی هرگونه افزایش قیمت و پیش بینی آن در بودجه برای صنایع بورسی سودمند خواهد بود.

قطع اینترنت تاثیری بر معاملات آنلاین بورس نداشت

رئیس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات سازمان بورس، از الزام تمامی کارگزاری‌ها به میزبانی سرور سامانه‌های معاملات برخط در داخل کشور خبر داد و گفت: سرور هر ۱۰۸ کارگزاری بورس در داخل کشور است. سحرخیز، با بیان اینکه قطعی اینترنت بر انجام معاملات آنلاین بورس تاثیری ندارد، گفت: در روزهایی که اینترنت کشور قطع بود، برخی مطرح کردند که سرور سامانه‌های معاملات آنلاین بورس برخی کارگزاری ها در خارج کشور میزبانی می شوند و به تبع آن، معامله گران نتوانستند معاملات خود را انجام دهند.

FATF  و تاثیر آن بر بازار سرمایه

به گفته مدیرعامل تامین سرمایه نوین، FATF سازمان یا کنوانسیون یا معاهده نیست بلکه یک نهاد بین دولتی است که بر دولت ها اعمال نظارت می کند تا اطمینان حاصل شود. هیچ دولت یا گروهی از سیستم مالی بین‌المللی جهت پولشویی، تامین مالی تروریسم و جرایم سازمان یافته چون قاچاق انسان و مهاجرین و سلاح و مهمات استفاده نمی کند. ولی نادی قمی اظهار داشت: رسالت اولیه گروه ویژه اقدام مالی در ابتدا تدوین استانداردها و تقویت سازکارهای اجرایی تدابیر حقوقی و فنی جهت مقابله با پولشویی در حوزه قاچاق مواد مخدر بود، اما امروزه این ماموریت دربرگیرنده تمامی حوزه‌های مقابله با پولشویی، تأمین مالی تروریسم، تأمین مالی اشاعه تسلیحات کشتار جمعی و سایر خطراتی است که نظم و سیستم مالی بین‌المللی را تهدید می کند. 

بازار سرمایه در انتظار ورود مفاهیم بورسی به نظام آموزشی

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه دانش‌آموزان در کشورهای توسعه یافته با فرهنگ سرمایه‌گذاری در بورس آشنا می‌شوند، گفت: فعالان بازار سرمایه از وزارت آموزش و پرورش می‌خواهند که به صورت جدی به بحث تقویت هوش مالی و آموزش نحوه سرمایه‌گذاری در بورس وارد شود. مهدی محمودرباطی، با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه بازار سرمایه و اوراق مالی نیازمند تخصص است، افزود: شاید به دلیل وجود نقدشوندگی بالا و بازدهی چشمگیر و سریع در این بازار این موضوع به ذهن مردم برسد که کسب سود در این بازار ساده و به آسانی می توان به سودهای قابل توجه دست پیدا کرد که در دیگر بازارهای مالی چنین اتفاقی رخ نمی دهد.

 اقدامات منطقی دولت، عامل بقای سرمایه در بورس

مدیر سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری مشترک نوین پایدار در گفت‌وگویی ضمن اشاره به مهمترین راهکار عملی کنترل نقدینگی و جذب سرمایه گفت: اولین گام هدایت منابع به بازار سرمایه این است که نقدینگی را فراری ندهیم. نقدینگی و سرمایه هوشمند است و برای ماندگاری همیشه بازار کم ریسک‌تر را انتخاب می‌کند، بنابراین باید ریسک‌های بازار سرمایه را کاهش داد. پروانی ضمن اشاره به نقش دولت در توسعه بازار سرمایه و پیامدهای عدم حمایت آن تصریح کرد: در حال حاضر شرکت‌های ارزنده و بسیار خوبی در بازار سرمایه وجود دارد اما پرسش این است که چرا این شرکت‌ها قیمت سهام‌شان بالا نمی‌رود؟ 

«بودجه۹۹ » عاملی موثرتر از افزایش قیمت «بنزین» بر بازار سرمایه است

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده با اشاره به اینکه افزایش نرخ بنزین و ارز هر دو بازار سهام را تحت تاثیر قرار می‌دهند اما نه به یک اندازه، گفت: افزایش قیمت بنزین بر روی برخی صنایع تاثیرگذار است اما مهمترین سهامی که به طور طبیعی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، سهام شرکت‌های پالایشی هستند؛ هرچند شرکت‌های پالایشگاهی برای محاسبه قیمت تولیدات شیوه خاصی دارند. به گفته احمد اشتیاقی، برای پیش‌بینی وضعیت بازار و نتیجه تعدیل قیمت بنزین یا افزایش قیمت ارز هنوز زود است، البته برای داشتن یک نتیجه بهتر و بررسی دقیق‌تر باید منتظر لایحه بودجه ۹۹ دولت باشیم، زیرا اثرات بودجه‌ای بسیار مهمتر از اثرات قیمتی هستند.

شیب ملایم شاخص در ماه های پایانی سال

مدیرعامل شرکت توسعه گوهران امید با اشاره به روند شاخص بورس تهران در ماه های پایانی سال ۹۸ بیان داشت: درحال حاضر ریسک های سیاسی و فضای نوسانی بازار برطرف شده و سهامداران تا پایان سال شاهد رشد معقول بازار خواهند بود. سیاوش وکیلی با اشاره به پارامترهای مهم و بنیادین شرکت ها، توجه به این نکات را برای یک سرمایه گذاری مطمئن، لازم دانست و به سرمایه گذاران توصیه کرد حتما قبل از ورود به بازار و بررسی سهام مورد نظر، تحلیل های بنیادین سهم مورد نظر را بررسی کرده و پس از آن معامله کنند. برای افزایش نقدینگی و روان شدن معاملات در بازار باید به سهام بنیادین بازار توجه شود. 

بیانات و حمایت رهبری وظیفه بازار سرمایه را سنگین تر می کند/رونق بازار در سه ماه پایانی

محمدعلی احمدزاده اصل، عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران با ارائه پیش بینی از روند بازار سرمایه تا انتهای سال ۹۸ گفت: اگر از ریسک های سیستماتیک که فضای بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داده و همچنین خارج از اراده و کنترل اهالی بازار سرمایه است، فارغ شویم، می توانیم پیش بینی کنیم که بازار تا انتهای سال با پتانسیل رشد متعادلی ، روزهای باقی مانده را پشت سر خواهد گذاشت. وی در این خصوص ادامه داد: این روند رو به رشد شاید مشابه نیمه ابتدایی سال نباشد اما روندی متعادل و آرام را در کانال صعودی طی می کند و سرمایه گذاران را با افزایش بازدهی رو به رو می کند.

کد خبر 410395

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =