۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶
شاخص نوآوری به بورس می‌آید

شاخص نوآوری به بازار سرمایه وارد می‌شود. این شاخص عملکرد مدیران VC را نشان می‌دهد و شرکت‌های دانش بنیان را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

به گزارش صدای بورس به نقل از ایرنا، مدیرعامل فرابورس ایران با اعلام ورود شاخص نوآوری به بازار سرمایه گفت: ایجاد این شاخص برای ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان است، با این شاخص عملکرد مدیران VC و شرکت‌های دانش‌بنیان قابل ارزیابی و میانگین بازار مشخص می‌شود.

امیر هامونی در نشست تامین مالی نوآوری در تعامل با بازار سرمایه رویکرد جدید صندوق نوآوری و شکوفایی در تامین مالی طرح‌های دانش بنیان و فناور را قابل توجه دانست و گفت: در جلساتی که بین فرابورس و صندوق نوآوری تشکیل شده مواردی از بازار سرمایه درخواست شده که در حال بررسی است .

وی افزود: یکی از این درخواست‌ها ایجاد شاخص نوآوری در بازار سرمایه برای ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان است تا عملکرد مدیران  VC ( سرمایه گذاری جسورانه ) و شرکت‌های دانش بنیان با این شاخص قابل ارزیابی و میانگین بازار مشخص شود.

هامونی با بیان اینکه، اکنون شیوه‌ای برای ارزیابی نظام عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود ندارد، افزود: عملکرد مدیران با عملکرد شاخص سنجیده می‌شود که در این عرصه کاربرد ندارد. به صورت جدی این شاخص مطرح شده و در دستور کار کمیته شاخص‌های بورس نیز قرار گرفته است و بعد از نهایی شدن رونمایی خواهد شد.

وی به پیشنهادات دیگر صندوق نوآوری و شکوفایی که در حال بررسی است اشاره کرد و گفت: کال آپشن روی اوراق، سهام شرکت‌های دانش بنیان در بازار یا یونیت‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌های جسورانه و صکوک نوآوری از جمله مسائلی بود که مطرح شده است.

مدیرعامل فرابورس ایران ادامه داد: همچنین صندوق نوآوری پیشنهاد داده است که شرکت‌های دانش بنیان از یک نماد استفاده کرده و مانند شرکت‌های دیگر نباشند و از یک کدینگ ویژه مانند واژه نوآور ۰۱ یا نوآور ۰۲ استفاده شود و من قول می‌دهم که این کار دنبال می‌شود.

هامونی، صندوق‌های VC را تجربه خوبی دانست و گفت: مهمترین کارکرد در اقتصاد کشور قوانین و مقررات توانمند برای VC‌ها است و به لحاظ قانونی صندوق‌های VC خیلی راحت امور را پوشش می‌دهند.

وی ادامه داد: اکنون ما به دنبال تاسیس CVC هستیم و دو گزینه نیز در این زمینه وجود دارد. به نظر من محکم‌تر از سازوکار VC وجود ندارد و ساختار داوری و ساختار اوراق بهادار خیلی می‌تواند کارها را در این حوزه پوشش دهد. همگی به این اذعان دارند و تنها باید تلاش کنیم تا این قوانین روان شوند.

مدیرعامل فرابورس ایران به عملکرد فعلی صندوق‌های VC در کشور اشاره کرد و گفت: با اعمال مقررات و نظارت‌های سختگیرانه درباره این صندوق‌ها موافقم اما نبود فرهنگ سرمایه‌گذاری در VC را قبول ندارم و از سال ۱۳۹۱ در این حوزه در حال تلاش هستیم.

 مدیرعامل فرابورس ایران ادامه داد: اکنون عملکرد بعضی از VC ‌هایی که در کشور داریم مایه افتخار ما و کشور هستند. اگر بخواهیم VC را قوی کنیم باید متولی تبلیغ کار خود باشیم.

هامونی در ادامه به اوراق کوتاه مدت برای شرکت‌های استارتاپی اشاره کرد و گفت: جلسه با بانک مرکزی برای انتشار اوراق کوتاه مدت را دنبال می‌کنیم چرا که این اوراق برای شرکت‌های استارتاپی بسیار مناسب هستند.

وی خاطرنشان کرد: این اوراق در گذشته بیشتر برای زنجیره ارزش خودروسازان و صنایع بالادست و پایین دست پتروشیمی‌ مطرح بوده اما فکر می‌کنم که در این حوزه نیز کاربرد داشته باشد. این اوراق شبیه اسناد خزانه اسلامی ‌است اما در اسناد خزانه اسلامی، پیمانکار اسناد را از دولت می‌گیرد، در این اوراق، فروشنده یک شرکت دانش بنیان است که می‌خواهد یک محصول را به شرکت دانش بنیان دیگری بفروشد.

هامونی گفت: بانک‌ها ناشر اوراق کوتاه مدت خواهند بود و عملکردها ماهانه ارزیابی خواهد شد چنانچه دستورالعمل آن نهایی شود انتشار و عرضه آن امسال عملیاتی می شود.

 
 
 

کد خبر 410370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =