۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱
مزایای عرضه پسته در بورس

یکی از بزرگ‌ترین مزیت عرضه پسته در بورس این است که صادرکننده ایرانی می‌تواند پسته با کیفیت را به‌طور مستقیم از بورس تامین و برای فروش در بازار جهانی آماده کند. این مکانیسم شفاف که در بورس وجود دارد باعث خواهد شد تا کشاورز نیز پسته خود را با اطمینان خاطر از دریافت به موقع مطالباتش به خریدار عرضه کند.

به گزارش صدای بورس به نقل از خبرگزاری میزان بعد از تجربه بورس زعفران، حالا از معاملات گواهی سپرده و آتی پسته در بورس نیز رونمایی شده و قرار است بورس کالا برای این محصول جهانی نیز شفافیت معاملات ایجاد کند.
یک فعال بازار پسته  در این خصوص اعلام کرد: بزرگ‌ترین نکته مثبت عرضه پسته در بورس این است که صادرکننده ایرانی می‌تواند پسته با کیفیت را به‌طور مستقیم از بورس تامین و برای فروش در بازار جهانی آماده کند. این مکانیسم شفاف که در بورس وجود دارد باعث خواهد شد تا کشاورز نیز پسته خود را با اطمینان خاطر از دریافت به موقع مطالباتش به خریدار عرضه کند. این در حالی است که متاسفانه در گذشته شاهد مواردی بودیم که در بازار سنتی برخی از خریداران و مخصوصا دلالان بعد از خرید پسته از کشاورز، در موقع سررسید پول را به باغدار پرداخت نمی‌کردند که خوشبختانه این مشکل هم از طریق عرضه در بورس کالا حل شده است. به طوری که کشاورز پس از انجام معامله گواهی سپرده کالایی در بورس می‌تواند به سرعت پول خود را به صورت نقد دریافت کند.

مظفر محمدی در پاسخ به این سوال که  بورس کالا قرار است چه‌کاری انجام دهد گفت: عنصر اصلی بورس کالا «شفافیت» است و قطعا سود همه در شفاف بودن است. با توجه به تضامینی که در بورس از خریدار دریافت می‌شود، هرگز برای پول کشاورزان اتفاق ناخوشایندی رخ نخواهد داد. همچنین خریداران که تعدادشان در بازار سنتی کم و محدود است، به کمک سازوکار بورس و فعالان و سرمایه گذاران فعال در بازار سرمایه افزایش خواهد یافت؛ به طوری که حتی افراد حقیقی و حتی شرکت‌های سرمایه گذار و حقوقی‌ها نیز می‌توانند به منظور سرمایه گذاری، محصولات را از بورس خریداری کنند. همین موضوع به تبلیغ و معرفی برند پسته ایرانی نیز کمک زیادی می‌کند. قطعا وقتی پسته در بورس عرضه شود، با حضور هر چه بیشتر خریداران در این بازار نسبت به بازار سنتی قیمت کشف خواهد شد که این امر به واقعی‌تر شدن قیمت پسته کمک خواهد کرد که این شرایط باز هم به نفع کشاورز خواهد بود.

او ادامه داد: قرار بر این شده است که محصول با حجم زیر ۲۰۰ کیلوگرم تحویل گرفته نشود. البته معمولا کشاورزان زیر این مقدار هم تولید ندارند؛ ضمن اینکه باید به این نکته توجه داشت که تجمیع محصول باغداران برای فروش، به قیمت‌گذاری و عرضه آن در بورس کمک زیادی می‌کند.

محمدی گفت:تاجران همه کشورها درصدد تهیه پسته با کیفیت و دارای استاندارد کامل هستند و از مزایای بورس این است که امکان تامین چنین پسته‌ای را برای تاجران خارجی فراهم کرده است؛ به طوری که لزوم رعایت استانداردها در محصولات عرضه شده در بورس، موجب جلب اعتماد مشتریان خارجی به خرید پسته‌های مرغوب از کشورمان می‌شود.

این فعال بازار پسته در پاسخ به استقبالتاجران ایرانی از انجام معاملات پسته در بورس گفت: اغلب تاجران کشورمان ضمن درک مزایای بورس پسته به استقبال آن رفته‌اند. در این میان، با توجه به اینکه زمان زیادی از راه اندازی این معاملات نمی‌گذرد، برخی تاجران، هنوز با مزایای این بازار آشنا نبوده و با نگاه سنتی خود بورس را همانند یک رقیب برای بازار سنتی می‌دانند؛ این در حالی است که بورس بهترین کمک را به تولیدکننده و صادرکننده خواهد کرد. به‌عنوان نمونه، یکی از نکات منفی در تجارت سنتی پسته این است که محصول چندین مرحله بین واسطه‌ها جابه‌جا و به‌اصطلاح «انباربه‌انبار» می‌شود که همین فرآیند باعث می‌شود کیفیت پسته افت کند.

اما در انبارهای بورس کالا چنین اتفاقی نخواهد افتاد و با معامله اوراق گواهی سپرده کالایی مبتنی بر محصول پسته، استاندارد محصول حفظ می‌شود و نیاز به جا به جایی محصول طی دفعات متعدد نیست؛ بلکه تنها اوراق سپرده کالایی محصول در بازار دادوستد می‌شود و در زمان سررسید، دارنده اوراق مالک محصول خواهد بود. در این زمینه، برای افزایش آگاهی تاجران و کشاورزان و رفع ابهامات آنان نسبت به مکانیسم معاملات در بورس، برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی نیز آغاز شده که می‌تواند به برداشت واقع‌بینانه از ماموریت‌ها و معرفی پیامدهای مثبت بورس منجر شود.

کد خبر 409815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =