بورس کالا محلی شفاف برای معامله

با استفاده از ظرفیت های بورس کالا می توان از مبادلات سنتی در بخش کشاورزی فاصله گرفت و محصولات را در تقابل عرضه و تقاضا و به شکل شفاف معامله کرد.

به گزارش صدای بورس به نقل از  ایرنا، علی اکبر مهرفرد معاون وزیر جهاد کشاورزی معتقد است  با استفاده از ظرفیت های بورس کالا می توان از مبادلات سنتی در بخش کشاورزی فاصله گرفت و محصولات را در تقابل عرضه و تقاضا و به شکل شفاف معامله کرد.

مهرفرد به عرضه گندم در بورس کالا اشاره و بیان کرد: تجارت و یا عرضه گندم بر عهده وزات صمت است و در این زمینه وظیفه ای برعهده ما وجود ندارد.
وی ادامه داد: طبق مصوبه ای که سران سه قوه ابلاغ کردند قرار بر این است تا به مدت ۲ سال کار تجارت کالای اساسی برعهده وزارت صمت باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: گندم از کالاهای یارانه ای و ویژه است که به کارخانجات آرد با قیمت پایین تر ارائه می شود و برای ورود به بورس باید تکلیف توزیع یارانه آن مشخص شود. 
مهرفرد با بیان اینکه اگر شرایط لازم برای ورود گندم به بورس کالا رعایت شود بهتر است تا این اقدام در دستور کار قرار گیرد، گفت: به طور طبیعی ما مخالف تبدیل یارانه به رانت و برخی سواستفاده های احتمالی هستیم و اگر مکانیزمی در نظر گرفته شود که امکان سو استفاده از این مسایل از بین رود ما موافق آن هستیم. 
معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص امکان عرضه انواع محصولات کشاورزی در بورس کالا گفت: همان طور که ذکر شد، بخشی از کالاهای کشاورزی یارانه ای هستند و به این ترتیب ورود آنها با قیمت مصوب در بورس چندان منطقی نیست اما در خصوص کالاهایی که قیمت مصوب ندارند این امکان فراهم است تا از مبادلات سنتی فاصله بگیرند و در تقابل عرضه و تقاضا و به شکل شفاف در بورس معامله شوند؛ همچون محصولات صادراتی زعفران، زیره و پسته که هم اکنون معاملات آنها در بورس دنبال می شود.

کد خبر 409795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =