آموزش مجازی کارکنان بیمه معلم همگام با فرآیندهای روز دنیا

مهارت‌هایی که در دوره تحصیلات رسمی آموخته می‌شود، لزوما نمی‌تواند تا پایان دوره خدمت کارآمد و اثربخش باشد، بنابراین «آموزش منابع انسانی» همواره به عنوان وسیله‌ای مطمئن در جهت بهبود کیفیت عملکرد و حل مشکلات مدیریت مدنظر قرار می‌گیرد و فقدان آن باعث رکود سازمان خواهد شد.

به گزارش صدای بورس به نقل از  روابط عمومی بیمه معلم، مدیر منابع انسانی بیمه معلم از برنامه‌های این شرکت بیمه‌ای در جهت ترویج آموزش خبر داد و تاکید کرد: فقدان آموزش منجر به رکود سازمانی می‌شود. با نگرش به این فرضیه که مهارت‌هایی که در دوره تحصیلات رسمی آموخته می‌شود، لزوما نمی‌تواند تا پایان دوره خدمت کارآمد و اثربخش باشد، بنابراین «آموزش منابع انسانی» همواره به عنوان وسیله‌ای مطمئن در جهت بهبود کیفیت عملکرد و حل مشکلات مدیریت مدنظر قرار می‌گیرد و فقدان آن نیز یکی از مسائل اساسی و حاد هر سازمان را تشکیل می‌دهد و باعث رکود سازمان خواهد شد.

علی اکبر صداقتی به تقویم آموزشی بیمه معلم اشاره کرد و افزود: لذا در این جهت مطابق تقویم آموزشی در هر سال دوره‌های آموزشی در سه بخش عمومی، مشترک و تخصصی با هدف ارتقای سطح دانش کارکنان و بهبود عملکرد آنان در انجام وظایف خود طراحی و اجرا می‌گردد. اما باید به این نکته توجه نمود، آموزش زمانی منجر به توسعه و افزایش بهره‌وری کارکنان می‌گردد که فراگیران بتواند آموخته‌های خود را در جهت اهداف سازمان به کار گیرند.

افزایش برگزاری دوره‌های آموزشی متنوع برای تمامی کارکنان
مدیر منابع انسانی بیمه معلم در ادامه افزود: از سال 96 با هدف افزایش برگزاری دوره‌های آموزشی متنوع و حضور تمامی کارکنان در این دوره‌ها با در نظر گرفتن پراکندگی فراگیران، و ماهیت محتوای آموزشی مقرر گردید زیرساخت مناسبی جهت طراحی و برگزاری دوره‌های الکترونیک ایجاد شود.

وی  تصریح کرد: بدین منظور بخش‌های مختلف نرم افزار یادگیری الکترونیک (LMS) از قبیل (پنل‌های کاربری، پنل آزمون، پنل آموزشی، پهنای باند، امکانات سخت افزاری سرور) ارتقا و توسعه داده شد به گونه‌ای که تمامی کاربران می‌توانند به صورت همزمان در دوره‌های الکترونیک شرکت نمایند.

صداقتی به مزایای برگزاری دوره‌ها به صورت مجازی اشاره کرد و گفت: طبیعتا با این روش علاوه بر تحقق هدف اصلی یعنی افزایش و تنوع دوره‌های آموزشی مزایایی همچون کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری، دسترسی سریع و آسان به بستر آموزشی، راحتی و آرامش و استفاده مداوم از دانش روز را نیز به همراه خواهد داشت. 

وی خاطرنشان ساخت: با ایجاد بستر مناسب جهت برگزاری دوره‌های الکترونیک، در سال‌های 97 و خصوصا 98 نحوه برگزاری برخی از دوره‌های آموزشی به غیر حضوری در نظر گرفته شده  است. البته به این نکته باید توجه کرد لزوما تمامی دوره‌ها به صورت مجازی برگزار نمی‌گردد و در حال حاضر حدود 50 درصد این دوره‌ها به صورت حضوری و غیر مجازی برگزار می‌شود.

ارزشیابی دوره‌های آموزشی
علی اکبر صداقتی در خصوص ارزیابی دوره‌های آموزشی بیمه معلم گفت: در تمامی دوره‌های آموزشی با هر روش برگزاری (حضوری / غیرحضوری) فرم‌های ارزیابی و اثربخشی به صورت کاملا اتوماتیک در پایان هر دوره برای فراگیران صادر و از طریق پنل کاربری قابل دسترسی است و فراگیران با مراجعه به پنل کاربری خود می‌توانند فرم‌های نظرسنجی دوره را تکمیل و حتی نظرات و دیدگاه‌های خود را در فرم‌های ارزیابی درج  نمایند.

وی افزود: پس از تکمیل فرم‌های اثربخشی اطلاعات تمامی فرم‌ها جمع آوری شده برای اندازه گیری اثربخشی آموزش مطابق با الگوی کرک پاتریک مورد ارزشیابی قرار می‌گیرند.

توسعه و ارتقای سطح دوره‌های آموزشی
مدیر منابع انسانی بیمه معلم در ادامه به شناسایی نقاط ضعف و قوت این دوره‌ها اشاره و تاکید کرد: به منظور توسعه و ارتقای سطح دوره‌های آموزشی ابتدا تاثیر برگزاری هر دوره بر ارتقای سطح فنی کارکنان به همراه نتایج حاصل از ارزشیابی دوره‌های برگزار شده مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. سپس بر اساس نتایج تحلیلی مدل نیازسنجی راه‌حل‌هایی برای نقاط ضعف برگزاری دوره‌های آموزشی در نظر گرفته می‌شود و نقاط قوت در دوره‌های بعدی با کیفیت بالاتری اجرا می‌شوند.

 به گفته وی تاکنون بر اساس تحلیل مدل‌های اثربخشی دوره‌های آموزشی اقداماتی همچون  تدوین تقویم آموزشی (مبتنی بر نیازهای فردی، شغلی و سازمانی، ارتقای محتوای آموزشی، برگزاری دوره‌های کارگاهی، افزایش کیفیت فضای آموزشی، ایجاد پنل ثبت نام در دوره‌های آموزشی) به منظور توسعه و ارتقای برگزاری دوره‌های آموزشی انجام شده است.

 مدیر منابع انسانی بیمه معلم افزود: در ادامه فرآیند توسعه برگزاری دوره‌های آموزشی در ماه‌های آینده از به‌روزترین نرم افزار یادگیری الکترونیک رونمایی خواهد شد که  در این نرم افزار کاربر علاوه بر حضور در کلاس‌های الکترونیک و دسترسی به انواع محتوای مولتی مدیا می‌تواند در کارگاه‌های واقعیت مجازی سه بعدی و آزمون‌های عملی  نیز شرکت نماید.

پرورش نیروی انسانی با اتکا به تحقق اهداف سند استراتژیک
او در ادامه با بیان اینکه عملکرد واحد آموزش می‌تواند گویای میزان توجه و اهمیت ویژه به برگزاری دوره‌های آموزشی و ضرورت پرورش نیروی انسانی در قالب سند استراتژیک شرکت باشد، دستاوردهای بخش آموزش بیمه معلم را برشمرد:

تعداد تولید و طراحی محتوای آموزشی: از 8 عنوان به 83 عنوان  
میزان استفاده از نرم افزارها و تاثیر سیستم‌های نوین الکترونیکی در برگزاری دوره‌های آموزشی: از 8 درصد به 85 درصد.
افزایش 75 درصدی بودجه آموزش و هدفمندسازی هزینه‌های آموزشی
افزایش نسبت موفقیت کارکنان در سپری کردن دوره‌های آموزشی از 62 درصد به 84 درصد
افزایش 80 درصدی تعداد برگزاری دوره‌های اموزشی ویژه نمایندگان.
افزایش 70 درصدی تعداد دوره‌های اموزشی ویژه کارکنان ستاد و شعب.
 

کد خبر 409553

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =