حساب‌های بانکی با گردش بالای ۵ میلیارد تومان زیر ذره بین سازمان مالیاتی

مسئول فرار مالیاتی سازمان مالیاتی گفت: از سال ۹۵، اطلاعات گردش مالی افرادی که بالای ۵ میلیارد تومان بوده است را از بانک مرکزی گرفتیم و در حال بررسی هستیم که آیا آنها پرونده مالیاتی دارند و اگر پرونده دارند آیا با این گردش مالی انطباق دارد یا خیر.

به گزارش صدای بورس به نقل از تسنیم، در برنامه «پایش»15 مردادماه، موضوع «حساب های اجاره ای و فرار مالیاتی»، با حضوریکی از  مسئولان سازمان امور مالیاتی نقد و بررسی شد.هادی خانی، مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر مجوز داشتن بررسی حساب های مشکوک بانکی، تصریح کرد: ما حساب هایی را بررسی می کنیم که مشکوک به فرار مالیاتی و یا مستعد هستند. ما در خصوص تراکنش های بانکی روی سه دسته هستیم. دسته اول افرادی هستند که در چارچوب مقررات سازمان امور مالیاتی، همکاری لازم را نداشته اند.وی ادامه داد: دسته دوم افرادی هستند که در رسیدگی به پرونده های آنها مانند حساب های بانکی، کارت بازرگانی، فاکتور ها و شرکت های صوری و غیره، رد پای آنها پیدا می شود. گروه سوم نیز افرادی هستند که رد پایی در پرونده های فساد بانکی پیدا کرده اند.خانی با تاکید بر اختیار داشتن سازمان امور مالیاتی در بررسی گردش مالی هر فرد، گفت: نوع بررسی های ما تا به امروز مربوط به افرادی بوده است که مستعد و یا مشکوک به فرار مالیاتی است.مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی افزود: این دفتر از سال 95 تاسیس شده است. مبارزه با فرار مالیاتی صرفا مسئولیتش با این سازمان نیست و یکی از عناصر آن سازمان امور مالیاتی است. دید ما در بررسی تراکنش های بانکی صرفا درآمد زایی نیست بلکه ما به دنبال التزام بخشی به نظام اقتصادی و کنترل سوداگری های اقتصادی کشور هستیم.مسئول فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی با توضیح هوشمند سازی فرآیند مالیات ستانی بیان نمود: ما به دنبال هوشمند سازی فرآیند مالیاتی هستیم. به گونه ای که سلیقه محوری ممیزان مالیاتی را کاهش دهیم.خانی در خصوص میزان فرار مالیاتی با بیان اینکه در حال حاضر بر طبق برآوردهای انجام شده در این موضوع بیش از 40 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: برای جلوگیری از فرار مالیاتی همه سازمان ها باید در دادن اطلاعات با سازمان امور مالیاتی همکاری کنند. گام دوم در این زمینه ایجاد صندوق های فروشگاهی است که این کار هم مشارکتی است.وی در خصوص فرار مالیاتی پزشکان نیز افزود: رفتار سازمان با این گروه مشابه با سایر مودیان است. اما با توجه به اینکه بر اساس قانون بودجه سال 98، پزشکان مکلف شدند دستگاه پوز نصب کنند، ما این موضوع را به طور جدی پیگیری می کنیم. در صورت عدم همکاری پزشکان با سازمان، نوع برخورد ما با آنها شبیه افراد مشکوک به فرار مالیاتی است.

این مسئول و کارشناس اقتصادی اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی هم قانونی و هم ابزاری می تواند به تراکنش ها و حساب های هر فردی که مشکوک شود، دسترسی داشته باشد. نظام بانکی تاکنون همکاری خوبی داشته است. اما مشکل ما در همکاری با نظام بانکی، صرفا گرفتن اطلاعات حساب افراد نیست، که ما در حال حاضر مشکل در شناسایی حساب های اجاره ای و شناخت هویت افراد است. از سال 95، اطلاعات گردش مالی افرادی که بالای 5 میلیارد تومان بوده است را از بانک مرکزی گرفتیم و در حال بررسی آنها از این سال تاکنون هستیم.وی ادامه گفت: روی اطلاعات این افراد در حال کار شدن است که آیا آنها پرونده مالیاتی دارند و اگر پرونده دارند آیا با این گردش مالی انطباق دارد یا خیر. ما اگر به افرادی برسیم که در این زمینه مشکوک هستند، آنها را اعتبار سنجی می کنیم. مردم در زمینه فرار مالیاتی باید به سازمان کمک کنند و از اجاره دادن حساب هایشان امتناع نمایند.خانی با بیان لزوم نظارت دستگاه های مسئول در تبلیغات اینترنتی و آگهی های اجاره حساب های بانکی، افزود: سازمان امور مالیاتی در خصوص 20 مورد از این آگهی های اینترنتی اقدام و اعلام جرم کرده است. از زمانی که ما این اقدامات را شروع کرده ایم، حجم این آگهی ها خیلی کمتر شده است.مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی، با فعال اقتصادی خواندن افرادی که حساب هایشان را اجاره می دهند، اظهار کرد: اگر به همچین حساب هایی در بررسی ها برسیم، از آن فرد مطالبه مالیات خواهیم کرد. ما به مردم توصیه می کنیم که اطلاعات هویتی خود را به راحتی در اختیار افراد سودجو قرار ندهند. ما کارت بازرگانی اجاره ای نیز داریم. در این خصوص حتی اجارهخ شماره ملی جهت ثبت شرکت نیز مشاهده شده است.خانی در خصوص پایانه های پرداخت بانکی نیز گفت: 7 میلیون پوز بانکی در کشور توزیع شده است. از نظر نظام مالیاتی، نقطه ابهام آن کارایی آنهاست. طبق قانون بانک مرکزی مکلف است در این زمینه وارد شود و باید این پایانه های بانکی را ساماندهی کند. چرا که این پایانه منشا خوبی برای فرار مالیاتی هستند.

وی افزود: ما در زمینه برخورد با فراریان مالیاتی، موقعیت سیاسی و اجتماعی آنها را در نظر نمی گیریم. در صورتی که به فرار مالیاتی افراد با هر موقعیتی برسیم، پرونده آنها را به مراجع قضایی ارجاع خواهیم داد. ضعف ما در زمینه شناسایی فراریان مالیاتی پر نفوذ این است که ما با عدم همکاری یا کم کاری برخی دستگاه های متولی تولید مواجه هستیم. فرارهای مالیاتی فسادهای اقتصادی را در پی دارد، بنابراین همه دستگاه ها باید همکاری های لازم را به عمل آورند.خانی در خصوص ادعا سختگیری های سازمان مالیاتی که مردم را به سمت فعالیت های کاذب و بی هویت سوق می دهد، افزود: ما تلاش می کنیم که عدالت مالیاتی را رعایت کنیم. اما این ادعا درست نیست. امروز سازمان تلاش می کند تولید را رونق دهد. اگر این ادعا نیز مطرح می شود ضعف در عدم دسترسی به ریز دانه های اطلاعاتی است که باعث مشکلات می شود.وی در خصوص افراد مشهور نظیر بازیگران و بازیکنان فوتبال نیز گفت: در بحث ورزش تمام ورزشکاران مشمول مالیات هستند. در خصوص حوزه هنر و بازیگران، معافیت مالیاتی وجود دارد. هرچند با توجه به شرایط اقتصادی کشور، در این خصوص به دنبال بازنگری معافیت هستیم.خانی در پایان افزود: ما نیاز به همکاری همه دستگاه هایی هستیم که مجوز فعالیت اقتصادی می دهند. آنها باید در اعطای مجوز از سازمان امور مالیاتی استعلام بگیرند. بخشی از فرار مالیاتی به خاطر عدم رعایت این مورد است. از مردم نیز خواهش می کنم تا زمانی که نظام مالیاتی هوشمند نشده است، در فعالیت های اقتصادیشان توجه های لازم را داشته باشند.

کد خبر 409323

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =