افزایش ذخایر اورانیوم ایران nv نتیجه اعمال تحریم‌ها

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین یادآور شد، افزایش ذخایر اورانیوم غنی سازی شده در ایران نقض برجام نیست، هرچند انحراف از تعهدات داوطلبانه تهران است و واقعیت این است که این اقدام نتیجه تحریم‌های آمریکاست.

به گزارش صدای بورس به نقل از خبرگزاری تاس، "میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد، اقدام ایران در افزایش ذخایر اورانیوم غنی سازی شده، در حقیقت نتیجه اعمال تحریم‌های آمریکا بر سایر کشورها در ازای وارد کردن اورانیوم از جمهوری اسلامی است.

اولیانوف یادآور شد، در حال حاضر حجم ذخایر اورانیوم غنی سازی شده با غنای کم در ایران به بیشتر از 300 کیلوگرم رسیده است. این مسئله انحراف از تعهدات داوطلبانه‌ای است که جمهوری اسلامی در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بر عهده گرفته بود، ولی این مسئله به هیچ وجه نقض توافق هسته‌ای ‏یا تلاش برای تولید سلاح هسته‌ای به شمار نمی‌رود. در حقیقت این اقدام ایران نتیجه تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم علت کشورهایی است که اورانیوم اضافی ایران را خریداری می‌کنند.

 

روز گذشته (دوشنبه) آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از اعلام مقامات تهران تایید کرد که این کشور میزان ذخایر اورانیوم غنی سازی شده خود را به بیش از 300 کیلوگرم رسانده است. "یوکیو آمانو" مدیر کل آژانس این مسئله را به شورای حکام این سازمان اطلاع داده است. ایران قبلاً اعلام کرده بود که دیگر به تعهدات داوطلبانه خود در خصوص ذخایر اورانیوم غنی سازی شده در این کشور پایبند نخواهد بود .

کد خبر 408149

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =