کاهش نرخ سود در حال حاضر تاثیری بر تولید ندارد

کاهش مطالبات معوق بانک‌ها از دولت و تسهیلات گيرندگان، کنترل تورم، ارائه مشوق‌هاي مناسب به سرمايه‌گذاران در بخش‌هاي مولد و صادرات و از همه مهم‌تر بهبود شرايط سياسي و رفع يا گذر از تحريم‌ها از جمله عواملي هستند که مي‌توانند موجب كاهش نرخ سود بانكي و به تبع آن نرخ سود تسهيلات بانكي شوند.

به گزارش صدای بورس، مرتضی اکبری، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در گفت‌وگو با دنياي‌اقتصاد با اعلام اين مطلب گفت: در حال حاضر کاهش نرخ سود بانکي هيچ تاثيري بر رونق توليد نخواهد داشت و صرفا بستري براي رانت‌هاي غير عادلانه فراهم مي‌كند.
وی افزود: البته شناسایی بخش‌هایي از توليد و صادرات که فعاليت آنها بازده خوبي دارد و اعطاي تسهيلات با نرخ سود معمول به اين بخش‌ها با نظارت صحيح بر مصرف تسهيلات و پرداخت يارانه سود توسط دولت (و نه بانک‌ها) در صورت نتيجه‌بخش بودن حاصل کار اين بخش‌ها و به‌صورت موازي، افزايش هزينه سرمايه ساير بخش‌هاي غيرمولد و کاهش سودآوري آنها، مي‌توانند راهكارهاي مناسبي براي اقدامات كوتاه‌مدت باشد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا با اینکه کاهش نرخ سود می‌تواند به رونق توليد کمك كند بانك‌ها تمايلي به كاهش نرخ سود بانكي ندارند تصريح كرد: نرخ سود بانكي بالا، نظام بانكي را ناكارآمد مي‌كند.
وی ادامه داد: اگر نرخ سود سپرده‌ها بالا برود نرخ سود تسهیلات هم افزایش می‌يابد و هر چقدر نرخ سود تسهيلات بالا مي‌رود احتمال برگشت سرمايه‌ها و منابع بانک‌ها کاهش پيدا کرده و معوقات بانکي افزايش مي‌يابد. از طرفي امكان شيفت كردن هزينه معوقات به سپرده‌گذار نيست و بايد خود بانك هزينه معوق شدن اصل و فرع تسهيلات را بپردازد. اين موضوع به‌شدت ساختار مالي آنها را به هم مي‌ريزد، بنابراين بالا رفتن نرخ سود سپرده‌ها اصلا به نفع بانك‌ها نيست.
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تصریح کرد: دلیل مقاومت بانک‌ها در مقابل کاهش نرخ سود بانكي به كسري نقدينگي آنها مربوط مي شود. اكثر تسهيلات اعطايي بانك‌ها در گذشته معوق شده‌اند و از طرفي بانك بايد سود سپرده‌گذاران را در سررسيد‌هاي مقرر پرداخت كند.
وی ادامه داد: بنابراین گپ نقدینگی ناشي از معوقات بانک‌ها، آنها را مجبور به رقابت شديد و ناسالم کرده و سعي مي‌کنند با اعلام نرخ بالاتر، از خروج منابع و افزايش گپ نقدينگي جلوگيري يا براي کم كردن كردن گپ نقدينگي از طريق سپرده جديد، نرخ جذاب‌تري اعلام كنند و نتيجه اش اين خواهد بود كه نظام بانكي ناكارآمد، موجب افزايش نرخ سود بانكي مي‌شود و نرخ سود بالا، نظام بانكي را ناكارآمد مي‌سازد كه اين خود يك تسلسل باطل خواهد بود.
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران افزود: نرخ سود بانکی (نرخ سود بدون ریسک) عمدتا تابع نرخ تورم است و البته شرايط سياسي و رکود حاكم بر فعاليت‌هاي اقتصادي، علاوه بر نرخ تورم، بر نرخ سود بانكي قويا تاثيرگذار خواهد بود.
وی تصریح کرد: در خوش‌بینانه‌ترین حالت و بدون در نظر گرفتن ساير فاکتورها، انتظار مي‌رود نرخ سود بانکي حداقل برابر با نرخ تورم باشد. به اين دليل که كسي كه سپرده خود را نزد بانك مي‌گذارد حداقل انتظاري كه دارد اين است كه قدرت خريدش بعد از دوره سپرده‌گذاري حفظ شود.
اکبری با تاکید براینکه با نگاهی به روند اخذ تسهيلات از بانک‌ها در سال‌هاي گذشته در مي‌يابيم كه در شرايط تورمي كشور، هميشه تامين مالي از بانك‌ها ارزان‌ترين راه تامين مالي براي اشخاص حقيقي و حقوقي بوده است، گفت: اين تسهيلات‌گيرندگان هستند كه با توسل به انواع روش‌ها مانند اخذ تسهيلات به اسم توليد يا صادرات يا تامين كالاي ضروري كشور و... و در سايه حمايت مسوولان به نام اشتغال‌زايي و توليد ملي با تصويب قوانين حمايتي و اعمال انواع فشار، منابع بانك‌ها را با پايين‌ترين قيمت ممكن كه همان نرخ سود بانكي است، دريافت كرده‌اند و چون نرخ سود بانكي از نرخ تورم پايين‌تر بوده قطعا مي‌توانستند از حاشيه بين تورم موجود و نرخ سود بانكي بهره‌مند شوند.

کد خبر 407957

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =