۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶
همه فراز و نشیب‌های «پوما»

رودلف داسلر متولد ۲۶ مارس ۱۸۹۸ بنیانگذار آلمانی شرکت لوازم ورزشی پوما و برادر بزرگ‌تر آدولف داسلر بنیانگذار شرکت آدیداس است.

رودلف داسلر متولد 26 مارس 1898 بنیانگذار آلمانی شرکت لوازم ورزشی پوما و برادر بزرگ‌تر آدولف داسلر بنیانگذار شرکت آدیداس است. اگرچه رودلف در ابتدا در شرکت آدیداس با برادر کوچکترش شراکت داشت اما در سال 1948 از او جدا شد و شرکت خود را بنیان گذاشت. رودلف شرکتش را در ابتدا «رودا» نام گذاشت اما در مدت کوتاهی این نام به «پوما» تغییر یافت. در واقع آدولف ابتدا به این شغل روی آورد، پدر آنها کریستوف که مدت‌ها در یک کارخانه کفش مشغول به کار بود و برادر دیگر این دو، کمک‌های زیادی کردند تا دو برادر بتوانند به کار خود جان ببخشند.

شروع رقابتی شدید

 پس از جدا شدن آدولف و رودلف، آدیداس و پوما رقابت شدیدی شروع کردند. اگرچه شرکت پوما تحت نظارت مستقیم و در دوران مدیریت او تنها در حد یک شرکت کوچک استانی شناخته شده بود اما پس از کناره گیری رودلف و با مدیریت پسرش آرمین داسلر بود که برند لوازم ورزشی پوما در سطح جهانی شناخته و این شهرت موجب بقای این شرکت تاکنون شده است. رودلف در سال 1974 بر اثر سرطان ریه درگذشت. شرکت پوما اکنون دارای بیش از ۳۰۰۰ کارمند در سراسر جهان است و محصولات خود را از طریق نمایندگی‌های رسمی خود در ۸۰ کشور جهان عرضه می‌کند.

در جمع بورس‌های فرانکفورت و مونیخ

 پوما در سال ۱۹۸۶ وارد بازار سهام شد و از آن پس در فهرست بورس‌های فرانکفورت و مونیخ قرار گرفت. در می ۱۹۸۹، آرمین داسلر، پسر رودلف، و جرد داسلر با فروش ۷۲ درصد از سهام خود در پوما به شرکت سوییسی کوسا لیبرمن موافقت کردند. در آوریل ۲۰۰۷، شرکت فرانسوی کرینگ خرید ۲۷ درصد از سهام پوما را اعلام کرد که مسیر این شرکت برای خرید کامل پوما را هموار می‌کرد. در همان سال، کرینگ ۶۲.۱ درصد از سهام پوما را خریداری کرد اما به رغم مالکیت عمده سهام، این شرکت را همواره به عنوان یک شرکت مستقل می‌شناسند.

 

  • اکرم شعبانی – روزنامه نگار
  • شماره ۳۱۰ هفته نامه اطلاعات بورس- صفحه ۸
کد خبر 407905

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =