طرح جدید مسکن در ۱۰۰۰ شهر با سرمایه ۳۷.۵ هزار میلیارد تومانی و سه روش

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن جزییاتی از طرح جدید ۵ .۳۷ هزار میلیارد تومانی مسکن در ۱۰۰۰ شهر و با استفاده از سه روش را اعلام کرد.

به گزارش صدای بورس،به نقل از بورس پرس، جواد حق‌شناس در تشریح جزئیات برنامه ساخت و تامین ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای کوچک طبق آخرین تصمیمات شورای مسکن به دنیای اقتصاد گفت: برای اجرای برنامه که فعلا قرار است در شهرهای کوچک با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر کلید بخورد اما امکان و توان فنی و اجرایی برای تسری آن به شهرهای با جمعیت کمتر از ۵۰۰ هزار واحد نیز وجود دارد، سامانه‌ای در بنیاد مسکن در دست طراحی است که متقاضیان باید درخواست خود برای استفاده از امکانات این برنامه را از طریق این سامانه ثبت و اعلام کنند.وی افزود: هر چند پیش از این نیازسنجی اولیه از میزان امکانات و حجم تقاضا در هر کدام از شهرهای واقع در محدوده اجرای این برنامه انجام شده بود اما از آنجا که قرار است این برنامه به صورت تقاضامحور، برنامه‌ریزی و اجرا شود، نیازسنجی ثانویه از طریق سامانه طرح اقدام ملی مسکن انجام خواهد شد. براساس درخواست‌های ثبت شده ، عرضه واحدها برای اجرای این برنامه بدون اطلاع دقیق از میزان تقاضای قطعی و مشخص انجام نشود این تاکید به دلیل محدود بودن امکانات و منابع در نظر گرفته شده برای اجرای این برنامه وجود دارد.این مقام مسئول ادامه داد: اینکه در چه نقطه‌ای چه تعداد واحد مسکونی در چه قالبی و با استفاده از چه امکاناتی باید احداث شود از طریق اطلاعات این سامانه مشخص خواهد شد. اگرچه مقیاس طرح، ساخت و تامین ۱۰۰ هزار واحد مسکونی تعریف شده اما توزیع دقیق این واحدها و نحوه اجرای این برنامه در هر کدام از شهرهای تعیین‌شده در این برنامه، براساس داده‌های این سامانه و بررسی تقاضاهای ثبت شده در آن انجام خواهد شد.

حق‌شناس گفت: از آنجا که منابع مورد نیاز برای اجرای این برنامه شامل زمین، مصالح و تسهیلات محدود است تصمیم بر آن شد که ابتدا نیازسنجی دقیقی انجام شود تا توان فنی، مالی و اجرایی صرف مکان‌یابی و ساخت مسکن در محدوده‌های فاقد متقاضی نشود یا در هر کدام از شهرها بیش از حجم نیاز یا کمتر از آن ساخت وساز انجام نشود. چرا که در طرح مسکن مهر به‌رغم نیازسنجی‌های اولیه در برخی مناطق، واحدهای بدون متقاضی احداث شد که همچنان به عنوان یک معضل حل‌نشده باقی مانده است.

وی همچنین در خصوص سازوکار اجرای این برنامه و نحوه ساخت واحدها افزود: برنامه ساخت و تامین ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در هزار شهر کشور فعلا قرار است در قالب سه روش اجرا شود. در روش اول پروژه‌های خودمالک تعریف خواهد شد به این معنا که به متقاضیانی که زمین دارند اما تمایل به استفاده از تسهیلات و مصالح با نرخ ارزان‌تر دارند در صورت قرار گرفتن در فهرست افراد واجد شرایط، مجوز استفاده از این امکانات وام ساخت و مصالح یارانه‌ای داده می‌شود و این افراد می‌توانند با استفاده از امکانات تعریف شده روی زمین خود ساخت و ساز کنند.حق شناس ادامه داد: دسته دوم، ساخت و سازهایی است که از سوی گروه‌های ساخت انجام می‌شود. ممکن است افرادی باشند که در قالب گروه‌های کمتر از ۵ نفره تمایل به ساخت وساز گروهی داشته باشند در صورتی که این افراد زمین داشته باشند و واجد شرایط نیز باشند وام ساخت و مصالح یارانه‌ای به آنها تعلق خواهد گرفت و در صورت عدم برخورداری از زمین در صورت وجود امکانات، زمین، وام ساخت ومصالح یارانه‌ای به آنها ارائه می‌شود.وی افزود: دسته سوم متقاضیانی هستند که به دلیل عدم برخورداری از زمین، نیازمند حمایت مستقیم بنیاد مسکن در واگذاری زمین مورد نیاز برای ساخت وساز هستند به شرط آنکه بنیاد مسکن از زمین مناسب برای ساخت وساز در نقطه‌ای برخوردار باشد که متقاضی واجد شرایط در قالب برنامه ساخت ۱۰۰ هزار واحدی داشته باشد علاوه بر وام بانکی ساخت و مصالح یارانه‌ای به این دسته از متقاضیان با قیمت روز، زمین واگذار می‌شود.به گفته این مقام مسئول ، وام بانکی ساخت مسکن برای ۵۰ هزار واحد مسکونی از مجموع ۱۰۰ هزار واحد مسکونی تعیین شده برای تامین و ساخت در شهرهای جدید به مبلغ ۷۵ میلیون تومان به ازای هر واحد با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار معادل ۱۸ درصد با قابلیت انتقال به خریدار فروش اقساطی در پایان دوره ساخت از سوی شبکه بانکی تامین شده است. شرط برخورداری از این تسهیلات آن است که واحدهای احداثی در متراژ کمتر از ۱۰۰مترمربع احداث شوند. رقم کل اعتبار تامین شده برای پرداخت این تسهیلات تاکنون ۳۷ هزار و ۵۰۰ میلیاردتومان برآورد می‌شود.

۵ تفاوت جایگزین مسکن مهر

بررسی‌ها از جزئیات اجرای طرح تامین و ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای کوچک، نشان می دهد این طرح دست‌کم حاوی ۵ تفاوت اساسی با طرح مسکن مهر است که مهم‌ترین تفاوت این برنامه با طرح مسکن مهر به عنوان طرح جایگزین، به امکانات ، حمایت‌های دولتی و خدمات در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح مربوط می‌شود؛ هر چند مهم‌ترین تفاوت ظاهری این برنامه با طرح مسکن مهر مربوط به تیراژ آن است.مقیاس کل طرح مسکن مهر ساخت حدود ۲ میلیون و۳۰۰هزار واحد مسکونی در سراسر کشور بود؛ از این تعداد حدود ۳۵۰ هزار واحد مسکونی از سوی بنیاد مسکن و در شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۵هزار نفر ساخته شد در حالی که مقیاس کل طرح اقدام ملی شامل ساخت و تامین ۴۰۰هزار واحد مسکونی است، بنیاد مسکن هم‌اکنون ماموریت یافته است تا عملیات ساخت و تامین ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار واحدی از مجموع ۴۰۰ هزار واحد را دنبال کند.با این حال تفاوت کلیدی این برنامه با طرح مسکن مهر به امکانات و خدمات در نظر گرفته شده برای اجرای آن برمی‌گردد. در طرح مسکن مهر، شکل واگذاری زمین برای ساخت واحدها در قالب واگذاری زمین ۹۹ ساله تعریف شد و مبلغی از بابت هزینه تامین زمین از متقاضیان دریافت نشد، حال آنکه در طرح ساخت و تامین ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای کوچک در صورتی که متقاضیان مشمول واگذاری زمین از سوی بنیاد مسکن شوند پرداخت بهای روز زمین شرط واگذاری خواهد بود.در این برنامه برخلاف زمین‌های مسکن مهر که به صورت اجاره ۹۹ ساله به متقاضیان واگذار شدند، مالکیت زمین از همان ابتدا با پرداخت بهای روز به متقاضیان منتقل می‌شود. از سوی دیگر در حالی که در طرح مسکن مهر تسهیلات بانکی با نرخ سود ۴، ۷ و ۹درصد متناسب با موقعیت جغرافیایی پروژه‌ها به متقاضیان تعلق گرفت، وام ساخت در طرح ۱۰۰ هزار واحدی با یارانه صفر درصدی و براساس نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار ۱۸درصد به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.تفاوت سوم مسکن مهر با طرح جایگزین در نحوه تصدیگری و مداخله دولت در اجرای پروژه‌ها مربوط می‌شود. مسکن مهر با دخالت مستقیم و گسترده  دولت ساخته شد اما آن طور که مسوولان بنیاد مسکن اعلام کردند قرار است در طرح ساخت و تامین ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای کوچک بنیاد مسکن مداخله مستقیم و چندانی نداشته باشد.تفاوت چهارم این برنامه با طرح مسکن مهر همچنین به شکل ثبت‌نام و شرایط ورود به طرح برای متقاضیان مربوط می‌شود. در شروط مسکن مهر تاکید شده بود که متقاضیان حداقل از دو سال قبل از زمان اجرای این طرح یعنی از سال ۸۴ نباید دارای سابقه مالکیت باشند. فعلا در شرایط مربوط به برنامه ۱۰۰ هزار واحدی شهرهای کوچک چنین شرطی قید نشده است و تنها عنوان شده متقاضی در زمان ثبت‌نام در سامانه و ارائه درخواست نباید مالک واحد مسکونی باشد. اما این احتمال وجود دارد که در صورت آن که حجم تقاضا بیش از ظرفیت پیش‌بینی شده برای اجرای این برنامه باشد، سابقه مالکیت افراد نیز در بررسی‌ها لحاظ شود.پنجمین تفاوت این برنامه با طرح مسکن مهر همچنین به نحوه تامین مالی این پروژه‌ها مربوط می‌شود.منابع مالی مسکن مهر از محل خط اعتباری بانک مرکزی تامین شد و اختصاص یافت این در حالی است که فعلا برای تامین منابع مورد نیاز ساخت و تامین ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در هزار شهر ، منابع داخلی سیستم بانکی به کار گرفته خواهد شد.

کد خبر 407681

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =