انتقاد خودروسازان به خرید فولاد از بورس کالا

دبیر انجمن خودروسازان از تصمیم جدید دولت مبنی بر خرید فولاد مورد نیاز خودروسازان از طریق بورس کالا انتقاد کرد و گفت: این اقدام منجر به افزایش قیمت خواهد شد.

 

به گزارش صدای بورس، احمد نعمت‌بخش در گفتگو با مهر گفت: تصمیم جدید مبنی‌بر خرید فولاد مورد نیاز خودروسازان از طریق بورس کالا، باعث افزایش شدید قیمت تمام‌شده خودروهای ساخت داخل خواهد شد.

دبیر انجمن خودروسازان افزود: با کارشکنی عرضه کنندگان در بورس کالا در مسیر تأمین فولاد مورد نیاز تولید خودرو، شرکت‌های خودروساز با مشکلات فراوانی در زمینه خرید مواد اولیه مورد نیاز روبه‌رو خواهند شد.

به گفته وی، این اقدام، تصمیمی سطحی و به دور از مصالح ملی و تولیدی کشور است و این نهاد تنها به‌خاطر دریافت چند درصد کمیسیون معامله، فولاد مبارکه و خودروسازان را وارد فضایی خواهد کرد که روند و رونق تولید ملی را با مخاطره روبه‌رو می‌کند.

نعمت‌بخش تصریح کرد: سفارش فولادی خودروسازان حجم بالایی از تولید کشور را شامل می‌شود و اینکه آنها بخواهند این میزان فولاد را در کنار سفارش‌های بسیار خردتر تأمین کنند، یک تصمیم غیرکارشناسی است که می‌تواند روند منطقی و کارشناسانه ۲۰ سال گذشته را بر هم بزند.

دبیر انجمن خودروسازان ادامه داد: با این تصمیم غیرکارشناسی، پای دلالان و واسطه‌ها به بازار تأمین فولاد خودروسازان بازخواهد شد؛ علاوه بر اختلال در زمان تأمین، قیمت خرید مواد اولیه و در نتیجه قیمت تمام شده خودرو را افزایش خواهد داد.

وی افزود: با ورود حجم بالای سفارش خودروسازان به بخش تقاضای عمومی، قیمت فولاد در بورس کالا نیز به شدت روند افزایشی به خود خواهد گرفت که نتیجه این امر، افزایش قیمت تمام محصولاتی است که در تولید آنها از فولاد استفاده می‌شود.

گفته می‌شود حدود ۸۰ درصد مصرف داخلی فولاد به صنعت خودروسازی مربوط است.

کد خبر 407268

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =