توسعه صنعت پتروشیمی در نوار ساحلی خزر

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در نظر داریم صنعت پتروشیمی را در کنار دریاها گسترش دهیم که یکی از آنها توسعه صنعت پتروشیمی در نواحی ساحلی دریای خرز است که این موضوع نیز در دست بررسی است و خوراک آن نیز از طریق گاز طبیعی و نفتا تامین خواهد شد.

 

به گزارش صدای بورس به نقل از ایرنا، «بهزاد محمدی» در حاشیه بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش پتروشیمی در نشست خبری با بیان اینکه صنعت پتروشیمی صنعت کارآمد، راهبردی و تاثیرگذار در اقتصاد کشور است، گفت: این صنعت امروز در بخش درآمدزایی برای کشور اهمیت فراوانی دارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه به وضع کلان صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: در یک نگاه کلان ما در صنعت پتروشیمی حدود 25.3 میلیون تن خوراک را از پالایشگاه‌های نفت و گاز و پروژه‌های ان‌جی‌ال دریافت می‌کنیم که از این میزان خوراک، سهم خوراک‌های گازی دوسوم و خوراک های مایع یک‌سوم است.

محمدی با بیان اینکه دو هاب عملیاتی در صنعت پتروشیمی وجود دارد، ادامه داد: هاب نخست در منطقه ماهشهر و هاب دوم نیز در منطقه عسلویه قرار دارد و بخش سوم تولیدات ما را نیز مجتمع‌های دیگر تشکیل می‌دهد، همچنین در هاب عسلویه 16 مجتمع تولیدی پتروشیمی وجود دارد و در هاب ماهشهر نیز 20 مجتمع ایجاد شده است.

به گفته وی، در دیگر مناطق کشور نیز 19 مجتمع تولیدی وجود دارد که در مجموع 55 مجتمع را تشکیل داده است و 25.3 میلیون تن خوراک را نیز دریافت می‌کنند.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: حجم کل محصولات تولیدی پتروشیمی ما حدود 55 میلیون تن است که بخشی از این محصول به شکل داخلی مصرف می‌شود و بخش قابل‌فروش این محصولات 31 میلیون تن محصول در سه حوزه پلیمری، شیمیایی و غیر شیمیایی است.

تولید 350 گرید پلیمری و شیمیایی

محمدی تصریح کرد: ما در پتروشیمی 18 گروه محصول پلیمری تولید می‌کنیم که حدود 300 گرید محصول پلیمری و 44 تن محصول شیمیایی در این صنعت تولید می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه 31 میلیون تن محصول پتروشیمی قابل فروش داریم، ادامه داد: از این 31 میلیون تن محصول پتروشیمی 22.5 میلیون تن آن را به مقاصد و کشورهای مختلف صادر و 8.5 میلیون تن آن را نیز در داخل کشور عرضه می‌کنیم که 4.7 میلیون تن آن در بورس عرضه می‌شود.

محمدی به موضع ارزآوری صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: از فروش 31 میلیون تن محصول پتروشیمی 17.1 میلیارد دلار درآمد کسب می‌کنیم که از این میزان 12.1 میلیارد دلار درآمد ارزی حاصل از صادرات بوده و 5 میلیارد دلار نیز ارزش محصولاتی است که در داخل کشور و در بورس عرضه می‌شود.

وی به موضوع اشتغال‌زایی صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: اکنون در مجموعه‌ها و مجتمع‌ها و طرح‌های در حال اجرا 67 هزار نیروی انسانی به‌صورت مستقیم مشغول فعالیت هستند و 41 هزار نفر نیز در پروژه‌های ما فعالیت می‌کنند.

30 مقصد صادراتی برای محصولات پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: پتروشیمی 30 مقصد صادراتی اعم از اروپا، آسیا و کشورهای مختلف دارد و چند صد مشتری نیز در نقاط مختلف دنیا و با تنوع‌های بسیار برای محصولات این صنعت هستند.

محمدی تصریح کرد: در سال 98 کارخانه تولید کاتالیست پلی‌اتیلن سبک در لرستان به بهره‌برداری می‌رسد و فردا نیز قصد داریم در همین نمایشگاه قرارداد تولید کاتالیست متانول را با پتروشیمی سبلان امضا می‌کنیم. ما در بخش تولید متانول در سال 1404، به 12 برند تولید متانول خواهیم رسید.

وی به مصرف آب در صنعت پتروشیمی اشاره و عنوان کرد: در نظر داریم توسعه این صنعت را در کنار دریاها گسترش دهیم که یکی از آنها توسعه صنعت پتروشیمی در نواحی ساحلی دریای خزر است که این موضوع نیز در حال بررسی است.

محمدی با بیان اینکه سه طرح در صنعت پتروشیمی به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: در سال رونق تولید با پیگیری‌هایی که انجام خواهیم داد امیدواریم این طرح‌ها هرچه زودتر به بهره‌برداری برسد. در سال 99 نیز 15 طرح اجرایی خواهیم داشت که جهشی قابل توجه در صنعت پتروشیمی ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به طرح‌هایی که در این سال‌ها آغاز شده و در حال اجرا هستند، گفت: با فرض اینکه هیچ طرح جدید دیگری آغاز نشود تا سال 1404 ظرفیت تولید پتروشیمی به 121 میلیون تن می‌رسد.

وی ادامه داد: از نظر ما پتروشیمی صنعتی تحریم‌پذیر نیست و تاب‌آوری بالایی دارد، اما باید خودمان را برای هر اتفاق و شرایطی آماده کنیم.فروش محصولات پتروشیمی در مقابل فروش نفت شرایط متفاوتی دارد و به عنوان نمونه همچون نفت مبادی مشخص صادراتی و نفتکش‌های عظیم قابل ردیابی ندارد.

محمدی افزود: پتروشیمی حداقل 350 نوع محصول با صدها خریدار به ده‌ها مقصد صادراتی دارد و به همین دلیل انعطاف‌پذیری‌اش بالاست. به عبارتی صنعت پتروشیمی شرایط مختلفی در حمل زمینی و دریایی دارد و تنوع محصول و مشتری نمی‌گذارد این صنعت تحریم‌پذیر باشد.

وی افزود: در عین حال با همکاری هلدینگ‌های صادراتی کارگروه تحریم را تشکیل داده‌ایم و از هفته آینده نشست‌های این کارگروه برگزار می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام این خبر که توسعه پتروشیمی در خزر را دنبال می‌کنیم، افزود: مطالعاتی را برای تامین خوراک این واحدها با خط لوله سراسری گاز طبیعی و یا انتقال نفتا از مسیر خطوط پالایشگاهی در حال انجام داریم.

محمدی در پاسخ به پرسشی درباره وضع تولید در پتروشیمی بوعلی سینا و کمبود برخی محصولات این واحد، توضیح داد: خط تولید این واحد با 90 درصد ظرفیت فعال است و جمع‌آوری وسایل و تجهیزات پیشین پایان یافته و قرارداد کوره و تاور جدید امضا شده و در حال ساخت است و این واحد هم از اواخر سال آینده عملیاتی می‌شود؛ محصول مورد نیاز برای برخی کالاها هم فعلا از پتروشیمی نوری تامین می‌شود.

کد خبر 405973

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =