جزییات بخشنامه مالیاتی نقل و انتقال سهام و سود سهام

​بخشنامه سازمان امور مالیاتی در خصوص درآمد ناشی از ارزیابی سرمایه‌گذاری‌ها، نقل و انتقال سهام و سود سهام دریافتی ابلاغ شد.

به گزارش صدای بورس به نقل از ایبِنا، اداره کل امور مالیاتی ضمن ابلاغ بخشنامه ای در خصوص درآمد ناشی از ارزیابی سرمایه گذاری ها، نقل و انتقال سهام و سود سهام دریافتی اعلام کرد : بر اساس تبصره یک ماده ۱۴۳ قانون مالیات های مستقیم و ماده ۱۴۳ مکرر قانون مذکور، برای نقل و انتقال سهام در بورس ها یا بازارهای خارج از بورس و همچنین نقل و انتقال سهم سایر شرکت ها، مالیات مقطوع تعیین شده است.

بر این اساس، از آن جا که تبصره ۲ ماده ۱۴۷ قانون مالیات های مستقیم مقرر می دارد، هزینه های مربوط به درآمدهایی که به موجب این قانون از پرداخت مالیات معاف یا مشمول مالیات به نرخ صفر بوده یا با نرخ مقطوع محاسبه می شود، به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی شناخته نمی شود، لذا با توجه به مراتب فوق و با توجه به تبصره ۴ ماده ۱۰۵ قانون مالیاتی در محاسبه درآمدهای مشمول مالیات منظور نمی شود.

همچنین در گاه در اثر نگهداری سهام ناشی از سرمایه گذاری ها، اقدام به انعکاس ارزش تعدیل شده سرمایه گذاری ها شود، به موجب استاندارد حسابداری شماره ۱۵ آثار تعدیلات یاد شده به روش های مشخص شده لحاظ می شود.

جزییات این بخشنامه به شرح ذیل اعلام شده است.

کد خبر 405293

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =