عرضه نفت در بورس انرژی نمایشی نیست

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در پاسخ به ادعای مطرح شده مبنی بر نمایشی بودن عرضه ۲۹ بهمن نفت خام در بورس انرژی گفت: به هیچ وجه امکان ندارد که نفت معامله شده خارج از بورس را مجدداً در بورس عرضه و ثبت کنیم.

به گزارش صدای بورس به نقل از فارس، پس از بازگشت تحریم­های آمریکا و تلاش دولت آمریکا برای کاهش صادرات نفت ایران، عرضه نفت در بورس به عنوان راهکار مقابله با تحریم در دستور کار قرار گرفت. این راهکار از اوایل آبان ماه امسال اجرایی شد و مطابق با مصوبه مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۸، در سال آینده هم تداوم خواهد داشت. در همین راستا، امیرحسین تبیانیان نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری توانا خبرگزاری فارس درباره روند عرضه نفت در بورس انرژی و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای استمرار آن گفت: از ابتدای امسال بحث عرضه نفت در بورس پی‏گیری شد. برای این اقدام مجوزهای لازم از شورای هماهنگی اقتصادی سه قوه اخذ شد و نهایتاً از آبان 97، عرضه در رینگ صادراتی بورس انرژی آغاز شد. پس از ایجاد یک سری اصلاحات که مهمترین آن امکان تسویه ریالی ارزش محموله‏‌ها بود، عرضه دوم در بهمن ماه اتفاق افتاد و از همان زمان مقرر شد دوشنبه هر هفته نفت خام یا میعانات گازی  به صورت مستمر عرضه شود.

وی افزود: تا امروز مبنای مجوز عرضه نفت در بورس انرژی، مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سه قوه بوده است اما احتمالا برای سال آینده مبنای کار، بودجه سال 1398 خواهد بود. در قانون بودجه سال 98 تصریح شده است که حداقل باید 6 میلیون بشکه نفت خام سبک، سنگین و میعانات گازی به صورت ماهانه در بورس عرضه شود.

دلایل کم شدن استقبال مشتریان در برخی عرضه های نفت خام در بورس انرژی

نماینده شرکت ملی نفت ایران در خصوص فروش یک میلیون بشکه‌ای نفت در عرضه‌های اول و دوم و کم شدن استقبال مشتریان در عرضه‌های بعدی گفت: این مساله دو جنبه دارد. یکی اینکه باید در بورس استمرار عرضه وجود داشته باشد زیرا هر بار که عرضه متوقف شود و دوباره از سر گرفته شود احتمالا با نوسانات و کاهش حجم معاملات مواجه می‌شود و براساس مجوزی که داشتیم در آبان ماه اقدام کردیم. اخذ مجوز دوم دو ماه طول کشید که این سیگنال خوبی برای بازار نیست.

تبیانیان اضافه کرد: نکته دیگری را که باید در نظر بگیریم این است که بازار نفت خام بازار سیالی و دارای نوسان است. به همین دلیل، سرمایه‏‌گذارها موضوع را ارزیابی می‏کنند و نقطه ورود درنظر می‏‌گیرند که مسلما در بعضی از قیمت‏‌ها ورود را منطقی نمی‏دانند.بنابراین نباید انتظار داشت خریدارها در هر عرضه اقدام به خرید کنند. خریدارها هم تحلیل‏‌های خودشان را دارند. گاهی زمانی را برای ورود مناسب و گاهی نامناسب می‌دانند. بنابراین احتمال عدم انجام معامله در بازارهای فیزیکی طبیعی است و پارامترهایی همچون قیمت نفت، امکان جابجایی پول و نرخ ارز در شکل‌­گیری معامله موثرند. براین اساس و به نظر من، وجود نوسان در معامله نفت در بورس کاملا طبیعی است که انشالله با پی‏گیری عرضه منظم، حجم معاملات به تدریج افزایش پیدا می‏کند.

تبیانیان در پاسخ به این سوال که برای تقویت و تداوم عرضه نفت در بورس چه زیرساخت‌های باید فراهم شود، گفت: درحال حاضر زیرساخت‌های خوبی فراهم شده است که البته این انتهای کار نیست و متناسب بازخوردهای بازار و سرمایه‏‌گذارها، اقدامات رو به جلوی را در دستور کار داریم.

نماینده شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: بنابراین سازوکار کلی آن شکل گرفته است اما اقدامات دیگری را هم باید انجام داد. به عنوان مثال، بحث امکان تسویه ارزی برای پیش­‌پرداخت یا امکان ارائه ضمانت‏‌نامه‌‏های ارزی برای قسمت اعتباری. این‏ موارد بحث‏‌های تکمیلی هستند. استمرار عرضه نشانگر تعهد ما به این موضوع است و بازار به ما اطمینان پیدا خواهد کرد.

پاسخ به ادعای عجیب درباره عرضه قبلی نفت خام در بورس انرژی

تبیانیان در پاسخ به ادعای مطرح شده در فضای مجازی درباره نمایشی بودن عرضه 29 بهمن ماه نفت خام در بورس انرژی و فروش 35 هزار بشکه‌ نفت در این عرضه گفت: این ادعا کاملاً غلط است معامله‌‏ای که در بیرون از بورس انجام می‌گیرد، نیازی برای تکرار آن در بورس نیست. در معاملات داخل بورس علاوه بر خریدار و فروشنده رکن دیگری به اسم سازمان بورس و شرکت سپرده‏‌گذاری وجود دارد. همه ارکان بورس در قیمت‏‌گذاری و در تسویه ناظر هستند. به هیچ وجه این امکان وجود ندارد که معامله‌‏ای که در بیرون انجام شده است را دوباره در بورس ثبت کنیم زیرا باید عملا پیش‌‏پرداخت واریز شود، کشف قیمت صورت بگیرد و کشتی معرفی شود.

وی اضافه کرد: دلیل بعدی که می‌توان در جواب این ادعا مطرح کرد این است که استثنائا حجم معامله در عرضه 29 بهمن کم بود و حجم تراز معاملاتی که در خارج از بورس انجام می‏‌شود حجم­‌های بالایی هستند (حدود 1 میلیون بشکه) که اصلا با این ادعایی که مطرح شده همخوانی ندارد.

تبیانیان درخصوص تاریخ عرضه بعدی نفت در بورس انرژی گفت: امروز (۱۳ اسفندماه) نفت خام سبک با قیمت ۵۹ دلار و ۶۳ سنت در بورس انرژی عرضه می‏شود. اطلاعیه عرضه آن یک‌شنبه هفته قبل، صادر و منتشر شد. لازم به ذکر است عرضه­‌های اسفند نسبت به عرضه­‌های بهمن تغییر در عملیات داشته است. قبلا خریدار باید 10 روز الی 20 روز  بعد از معامله کشتی‌‏اش را معرفی می‏‌کرد اما الان با توجه به محدودیت‌‏های نفت، به خریدار این امکان را داده­ایم که تا 10 روز قبل از دوره بارگیری فرصت داشته باشد کشتی‏‌اش را معرفی کند. این از حیث عملیات تسهیل‏‌گری و بهبود شرایط برای خریدار است که در عرضه‌‏های اسفندماه اعمال شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال عرضه نفت خام در بورس انرژی در تعطیلات نوروز گفت: هنوز برای این مساله برنامه‌‏ریزی نکرده ایم چون تعطیلات رسمی است و بورس هم تعطیل خواهد بود. باید بررسی کنیم ببینیم چه طوری می‏توانیم این کار را انجام دهیم.

کد خبر 404927

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =