نفت خام در بورس مشتری پیدا نکرد

نفت خام سبک ایران برای چهارمین بار در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه شد اما برخلاف عرضه‌های اول و دوم مشتری برای خرید نداشت و به گفته مدیرعامل بورس انرژی، برخی افراد روی شرایط خرید و تضامین، پیشنهادهایی دارند که فعلاً با این شرایط اطلاعیه عرضه، قابل انجام نیست.

به گزارش صدای بورس به نقل از ایسنا، امروز (پانزدهم بهمن) یک میلیون بشکه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در بازار فیزیکی رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه شد اما در نهایت در کفه تقاضا هیچ سفارشی ننشست و نفت خام سبک ایران برای دومین بار پیاپی در رینگ بین‌الملل بورس انرژی بدون مشتری باقی ماند که در این زمینه سید علی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: علیرغم اینکه چند خریدار به کارگزاری‌ها مراجعه و پیشنهادهای خود را اعلام کردند، این عرضه منجر به معامله نشد.

وی افزود: برخی افراد روی شرایط خرید و تضامین، پیشنهادهایی دارند که فعلاً با شرایط اطلاعیه عرضه، قابل انجام نیست. ما آن پیشنهادها را به مسئولان شرکت ملی نفت منتقل می‌کنیم. برخی از این پیشنهادها درباره اخذ ضمانت‌نامه و شرایط بانکی است و برخی نیز شرایطی برای پرداخت دارند که متفاوت با شرایطی است که ما در اطلاعیه عرضه آورده ایم.

مدیرعامل بورس انرژی در پاسخ به اینکه آیا شرایطی که آنها اعلام می‌کنند منطقی است؟ گفت: شاید فروشنده (شرکت ملی نفت ایران)  بتواند با برخی از آنها موافقت کند و شاید برخی نیز اصلاً قابل پذیرش نباشد. سیستم بورس یک سیستم استاندارد است و نمی‌شود برحسب تمایل یک خریدار خاص عمل کرد.

حسینی در پاسخ به اینکه آیا در مورد قیمت پایه هم مشکلی وجود دارد؟ گفت: خیر؛ قیمت پایه بر اساس قیمت‌های جهانی و شرایط بازار در نتیجه مناسب است.

وی در پاسخ به اینکه چه کسانی برای خرید پیشنهاد متفاوتی دارند؟ بیان کرد: آنها عمدتاً خارجی هستند که ملیت آنها اعلام نمی‌شود.

کد خبر 403644

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =