امضای تفاهم نامه برای وصول مطالبات برقی از عراق

سخنگوی صنعت برق گفت: برای دریافت بدهی‌های برقی عراق، تمهیداتی درنظر گرفته‌ایم و به منظور پرداخت بدهی‌ها، یک تفاهم‌نامه فروش انرژی و صادرات خدمات فنی و مهندسی با طرف عراقی امضا شده است.

به گزارش صدای بورس، محمودرضا حقی‌فام در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که تاکنون به‌دنبال دریافت بدهی‌های خود بوده‌ایم، اظهار کرد: در فرجه‌های زمانی مختلف، پرداخت و تبادل انرژی صورت می‌گرفت اما در یک برهه زمانی، این امر دچار توقف شد اما از این زمان به بعد قرار شده در یک برنامه زمانی مشخص، تبادلات صورت بگیرد.

وی، با تاکید بر اینکه در این تفاهم‌نامه تمام موارد لازم برای حفظ و توسعه تبادلات برقی درج شده است، ابراز کرد: میزان بدهی‌های عراق در حوزه برق نسبت به سایر کشورهای همسایه قابل توجه است اما به دنبال وصول این مطالبات هستیم.

به گفته سخنگوی صنعت برق کشور، بعد از انعقاد تفاهم‌نامه، هیأت‌های مختلفی از توانیر حداقل سه بار و به‌منظور انجام هماهنگی‌های لازم به کشور عراق رفتند و تمام مذاکرات لازم و مهم در این حوزه صورت گرفته است تا روال تبادلات برقی به صورت عادی صورت بگیرد.

حقی‌فام اظهار کرد: بانک مرکزی نیز اکنون برای انجام این کار وارد شده و اکنون مشکلی جدی در این حوزه وجود ندارد و امیدواریم که برنامه‌ها مطابق جدول زمان‌بندی پیش برود.

اخیراً رضا اردکانیان - وزیر نیرو - با بیان این‌که در روزهای آینده، میزبان وزیر عراق خواهیم بود و برای نهایی کردن یک برنامه سه ساله به منظور اصلاح زیرساخت‌های برق عراق، ساخت نیروگاه بازسازی شبکه و اصلاح تلفات اقداماتی را انجام خواهیم داد، اظهار کرد: امروزه تلفات شبکه برق عراق بیش از ۵۰ درصد است و این مساله یک فرصت بی‌نظیر برای شرکت‌های خصوصی است که بتوانند در این زمینه اقدامات گسترده‌ای انجام دهند.

وی، درباره وضعیت صادرات برق ایران و هم‌چنین وصول مطالبات وزارت نیرو در این حوزه گفت: در مواقعی که اوج مصرف بار است، به تمام کشورهای همسایه هم‌چون عراق، افغانستان و پاکستان و البته سایر کشورها که امکان تبادل برق با آن‌ها برقرار است، صادر می‌کنیم، گفت: از حیث فنی، هیچ مشکلی برای افزایش ظرفیت صادرات وجود ندارد و هر کشوری که تقاضای برق داشته باشد، می‌توانیم در زمان غیر پیک نیاز آن را برطرف کنیم.

به‌گفته وزیر نیرو، در این بین، دو خط قرمز وجود دارد که به هیچ‌وجه در این دو حوزه از مواضع خود پایین نخواهیم آمد؛ اول این‌که در مواقع نیاز داخلی، به هیچ عنوان صادرات نخواهیم داشت و دوم این‌که برق رایگان به هیچ کشوری صادر نخواهیم کرد. درباره طلب در این حوزه نیز باید گفت که تمام اقدامات را برای وصول مطالبات انجام داده‌ایم. با عراق نیز تفاهم‌نامه‌ای را در این حوزه به امضا رسانده‌ایم.

کد خبر 403621

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =