روسیه می تواند مرکز مراودات تجاری ایران با دنیا شود

نایب رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق ایران گفت: ایران می تواند از روسیه به عنوان مرکز (هاب) برای مراودات تجاری خود با دنیا استفاده کند.

به گزارش صدای بورس قدیر قیافه امروز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: بخاطر تنگناهایی که به دلیل تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه تجارت و مبادلات مالی برای ما بوجود آمده، ناچاریم برای تامین نیازهای خود از چند کریدور مشخص مثل روسیه استفاده کنیم.

وی ادامه داد: روسیه و چین از کشورهای دوست ایران شناخته می شوند و در سال های اخیر مواضعی مطلوب در حوزه های سیاسی اتخاذ کردند و به طور معمول به نفع ما موضع گرفتند.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران اضافه کرد: در خصوص مسایل اقتصادی هم انتظار است این کشورها همین رویه را ادامه و حتی سطح همکاری های خود را با ایران افزایش دهند.

قیافه اظهار داشت: با توجه به نگاه و سیاست گذاری که در سطح بالای سران کشور روسیه به ویژه «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و مقام های این کشور وجود دارد، تمایل آنها به این است که با ایران کار کنند.

وی افزود: هر چند دولت روسیه تمایل به همکاری با ایران دارد اما بانک های روسیه همچون اغلب کشورهای دیگر متعلق به بخش خصوصی است و مستقل از دولت ها عمل می کنند.

این فعال اقتصادی یادآور شد: بانک های بزرگ بخاطر اینکه با آمریکا کار می کنند یا سهام آنها در بورس های آمریکایی عرضه شده است، ترجیح می دهند به صورت مستقیم با ایران کار نکنند؛ با این حال، راه ما برای همکاری با روس ها بسته نیست.

نایب رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق ایران با اشاره به اینکه مراودات امسال و سال آینده، با روس ها افزایش پیدا می کند، گفت: با توجه به اینکه بیشتر مراودات ما با بانک های روسیه بر اساس ارز ملی آن کشور بوده، تا امروز با مشکل آنچنانی روبرو نشده ایم.

برخی کشورهای جهان از جمله چین، روسیه در کنار اتحادیه اروپا، به صراحت در مخالفت با سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران و خروج این کشور از برجام موضع گرفته‌اند.

چندی پیش، شورای عالی هماهنگی اقتصادی، سیاست تقویت تولید ملی و گسترش تعامل سازنده براساس منافع مشترک با دیگر کشورهای جهان را مورد تاکید مجدد قرار داد؛ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که دولت آمریکا، هم در مجبور کردن دیگر کشورها به کاهش روابط اقتصادی با ایران و هم در سیاه‌نمایی آینده و ایجاد فضای منفی روانی در جامعه ایران ناکام خواهد ماند.

براساس آمار گمرک روسیه، میزان صادرات ایران به این کشور در سال گذشته میلادی با افزایش 30 درصد ی نسبت به سال 2016، از 303 به 392 میلیون دلار رسید و در مقابل واردات ایران از روسیه از یک میلیارد و 800 میلیون دلار به یک میلیارد و 30 میلیون دلار کاهش یافت.

بررسی ها نشان می دهد نسبت تراز تجاری ایران و روسیه در سال های گذشته یک به 10 به نفع روسیه بوده که در سال 2017 این نسبت «یک به سه» شده است.

عمده صادرات ایران به روسیه با سهم 70 درصدی مربوط به مواد غذایی و محصولات کشاورزی است و فلز، سیمان، مواد شیمیایی و معدنی در رتبه های بعدی قرار دارند.

کد خبر 401214

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =