هنوز از بورس نفت خبری نیست

مدیر عامل بورس انرژی گفت: وزارت نفت باید تمام ظرفیت خود را برای موفقیت عرضه نفت خام بکار گیرد تا در مقطع زمانی خطیر ،علائم و نشانه‌های مثبتی از توانمندی‌های ایران اسلامی برای غلبه بر موانع و مشکلات پیش رو ظاهر و آشکار شود.

به گزارش بورس آنلاین، سید علی حسینی ، مدیر عامل بورس انرژی در گفت و گو با فارس، پیرامون آخرین اقدامات برای راه اندازی بورس انرژی گفت: با وجود تاکید سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر متنوع سازی روش‌های فروش نفت خام و فراورده‌های نفتی و تکلیف  قانون برنامه ششم توسعه و همچنین اعلام معاون اول رئیس جمهور و تصویب سران سه قوه، هنوز برنامه زمان بندی مشخص و جزئیاتی درباره عرضه نفت خام در بورس توسط دستگاه ذیربط اعلام نشده است.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که ضروری است توسط شرکت ملی نفت ایران و بانک مرکزی  تعیین تکلیف شود رویه وصول و تسویه مبالغ فروش  و استفاده از ساز و کار مناسب و مطمئن  برای حضور بخش خصوصی در این معاملات است.

ویو ادامه داد: هر چند شرکت ملی نفت جلساتی را در این خصوص برگزار کرده ولی به نظر می‌رسد هنوز جمع بندی دقیقی در این خصوص وجود ندارد.

حسینی از آغاز مذاکرات شرکت سپرده گذاری مرکزی با چند بانک دولتی و خصوصی درباره عملیات نقل و انتقال و تسویه ارزی خبر داد و افزود: امید می‌رود این بانک‌ها بتوانند راه حل‌های مؤثر و اطمینان بخشی را برای نقل و انتقال وجوه و تسویه در اختیار شرکت سپرده گذاری قرار دهند.

مدیر عامل بورس انرژی با اشاره به تاکید مصوبه سران سه قوه بر استفاده از ظرفیت و توان بخش خصوصی ، یادآور شد: به نظر می‌رسد در مقطع کنونی ضروری است شرکت ملی نفت طی چند جلسه کاری پیوسته از نزدیک نظرات مشورتی بخش خصوصی را اخذ و با آگاهی دقیق از ظرفیت این بخش نسبت به نهایی کردن روش عرضه و تسویه مالی تصمیم گیری نماید.

این مقام مسئول تصریح کرد: باید به شرکت ملی نفت اجازه داد با انجام مذاکرات جدی و برگزاری جلسات کارشناسی منظم و جلب مشارکت همه گروه‌های مؤثر در فرایند فروش نفت خام به یک طرح مشخص و عملی برای عرضه موفق نفت خام در بورس انرژی ایران دست یابد.

حسینی افزود:به نظر می‌رسد با توجه به حمایت‌های قانونی کافی و استقبال فعالان اقتصادی از موضوع راه اندازی بورس نفت، همه دست اندرکاران بویژه وزارت نفت باید تمام ظرفیت خود را برای موفقیت عرضه نفت خام بکار گیرند تا در این مقطع زمانی خطیر، علائم و نشانه‌های مثبتی از توانمندی‌های ایران اسلامی برای  غلبه بر موانع و مشکلات پیش رو ظاهر و آشکار شود.

اظهارات مدیر عامل بورس انرژی در حالی است که روز شنبه ۲۴ شهریورماه امسال اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی ،پیشنهادهای وزارت نفت درباره تنوع روش‌های عرضه و فروش نفت را بررسی و تصویب کردند.

سپس در جلسه دیگر این شورا که طی روز سه شنبه 27  شهریور ماه امسال به ریاست رییس جمهور  برگزار شد ، طرح عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی کشور به صورت ارزی را با هدف متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت تصویب کرد.

براساس این طرح، وزارت نفت می‌تواند با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای صادرات، نفت خام و فراورده‌های نفتی را به قیمت رقابتی،در بورس داخل کشور به فروش برساند.

از آن زمان تا کنون و با توجه به التهاب‌های روانی ناشی از اجرای تحریم‌های آمریکا در 13 آبانماه امسال هنوز هیچ سازوکار اجرایی برای این طرح از سوی وزارت نفت به سازمان بورس و بورس انرژی ابلاغ نشده است.

کد خبر 397103

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =