طراحی ۵ بسته جدید حمایتی در دولت

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به طراحی ۵ بسته برای جبران تکانه‌های به وجود آمده در بخش تولید و همچنین حمایت از معیشت خانوار، از عملیاتی شدن سیاست‌های جدید ارزی دولت توسط بانک مرکزی خبر داد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایبِنا، محمد باقر نوبخت در نشست صبحانه کاری با اعضای اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: در شرایطی که کشور دچار چالش‌هایی شده همه ظرفیت‌ها باید در کنار هم قرار بگیرد تا بتوانیم از این چالش‌ها گذر کنیم.

وی افزود: این روزها در آستانه ورود به دومین مرحله تحریم‌های یکی از قدرت‌های بزرگ علیه کشور قرار داریم که نه تنها خود تلاش به تحریم می‌کند بلکه همه کشورها را تهدید و ترغیب می‌کند که با او در این تحریم غیر انسانی، غیر اخلاقی و خلاف عرف بین‌الملل همراهی و هماهنگی داشته باشد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: مهم ترین وظیفه‌ای که در دولت برعهده دارد، موضوع تعادل اقتصادی و توسعه است که تاکنون توسعه متوازن نبوده و با توجه به نوعی غفلت ناشی از آمایش سرزمین در سطح استان‌ها و ملی است که خوشبختانه سال قبل سند آمایش تک تک استان‌ها آماده شد و در آغاز امسال به مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سپردیم و انشاالله تا پایان سال جاری به سند آمایش ملی دست پیدا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تعادل اقتصادی از طریق اعمال سیاست های اقتصادی اعم از سیاست های پولی و مالی از طریق تسویه بازارها انجام می‌شود، تصریح کرد: از بازارهای چهارگانه، در برخی از آنها دچار عدم تعادل به دلیل عدم تسویه آنها هستیم.

نوبخت با بیان اینکه امروزه بازار پول دچار عدم تعادل است و اثرات آن را در بازار ارز نیز مشاهده می‌کنیم، افزود: بازار سرمایه این روزها شاهد رشد است و می توانیم از این بازار به عنوان محلی برای سرریز شدن مشکلات بازار پول استفاده کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: بازار کالا سومین بازار است که به دلیل موضوع بازار پول و نقدینگی و مسائل موجود در بازار ارز دچار چالش‌های شده که باید به سرعت به آن بپردازیم.

نوبخت افزود: بازار چهارم بازار کار است که چیزی در حد سه میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار در این بازار وجود دارد هرچند جمعیت شاغل طی سال‌های گذشته افزایش یافته اما آمار جمعیت بیکاران کاهش نداشته است.

وی ادامه داد: جمعیت فعال در سال های قبل ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر بود اما طی پنج سال گذشته به جهت افزایش نرخ مشارکت جمعیت فعال کشور افزایش چشمگیری داشته و حدود ۷۰۰ هزار نفر در سال به عنوان جمعیت فعال به بازار کار مراجعه کردند.

وی ادامه داد: در سال گذشته از ۷۳۶ هزار نفر برای ۷۱۰ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کردیم اما باز هم حدود ۳۰ هزار نفر به جمعیت بیکار کشور که ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بودند، اضافه شد. نوبخت یادآور شد: در بهار امسال حدود ۴۴ هزار نفر بیش از آمار ورود جمعیت فعال شغل ایجاد شد اما هنوز تعداد بیکاران بسیار زیاد است.

معاون رییس جمهور گفت: برنامه داشتیم یک میلیون و ۳۳ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کنیم که تعداد بیکاران را حدود ۳۰۰ هزار نفر کاهش دهیم اما واحدهای تولیدی امروز با ریزش نیرو مواجه است و باید برای آن فکری شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: ضمن اینکه سیاست ها برای تنظیم بازار ارز در حال انجام است و همکاران ما در بانک مرکزی سیاست‌های لازم را به نتیجه خواهند رساند، ما هم باید از منظر سازمان برنامه و بودجه به گونه‌ای عمل کنیم که در کنار برنامه‌های جاری بتوانیم آثار سوئی که به وجود آمده را جبران کنیم.

نوبخت تصریح کرد: به همین جهت ۵ بسته طراحی شده که یکی از آنها معطوف مشکلی که برای واحدهای تولیدی ما به وجود آمده، است تا بتوان تا حد امکان جبران این تکانه‌ای که در بنگاه‌های تولیدی ایجاد شده را بکنیم. وی با اشاره به اینکه یک بسته دیگر مربوط به پیمانکاران است، تاکید کرد: مصمم هستیم که از همین ماه این ۵ برنامه را شروع کنیم.

کد خبر 396100

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =