قیمت های پیشنهادی برای اوره ایران همچنان ۲۳۰ دلار است

قبل از تعطیلات عید خاورمیانه، ۴۰.۰۰۰ تن گرانول با قیمت $۲۹۸pt fob توسط سابیک عربستان فروخته شده است. درحالی که قیمت های پیشنهادی برای اوره ایران همچنان در رنج $۲۳۰-۲۳۳pt fob برای صادرات نیمه دوم سپتامبر و اکتبر می باشد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از پتروتحلیل، پس از یک بازار داغ خرید اوره در یک بازه زمانی سی روزه و افزایش سریع قیمت ها در نیمه اول آگوست، در چند روز گذشته بازار اسمی و واقعی کمی افت کرده است که متاثر از تعطیلات عید در کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا و دیگر مناطق اسلامی می باشد.

علیرغم این وقفه کوتاه در روند پیشروی قیمت های فوب در بعضی مناطق، تغییر قابل توجهی در روند عرضه وتقاضا وجود نداشته است. برای ماه سپتامبر مقدار کمی اوره فروخته نشده در دست تولید کنندگان باقی مانده است و پیش بینی می شود که برای ماه اکتبر میزان تقاضا از عرضه بیشتر باشد. قیمت ها در اکثر مناطق تا حدی تثبیت شده است و تریدرها بر روی محموله های بلند مدت خود متمرکز شده اند. لذا تا زمانی که تریدرها اقدام به خرید برای ماه اکتبر نمایند با یک بازارنسبتا باثبات وبا افزایش قیمت محدود مواجه هستیم.

مضاف بر روند مثبت و سودآور معاملات جاری، تندرهای جدیدی را پیش رو داریم. اتیوپی درتاریخ 19 سپتامبر تندری برای 500.000 تن گرانول می بندد و بنگلادش یک تندر 250.000 تنی را در برنامه دارد.

اوره ایران در مقایسه با دیگر منابع اصلی خاورمیانه با تفاوت قیمتی بیش از 60 دلار به ازای هر تن فروخته می شود که متاثراز تحریم های آمریکا و به تبع آن عدم تمایل تامین کنندگان به معامله با ایران می باشد. قبل از تعطیلات عید خاورمیانه، 40.000 تن گرانول با قیمت $298pt fob توسط سابیک عربستان فروخته شده است. درحالی که قیمت های پیشنهادی برای اوره ایران همچنان در رنج $230-233pt fob برای صادرات نیمه دوم سپتامبر و اکتبر می باشد.

اخیرا یک محموله 50.000 تنی با قیمت $233pt fob و تحویل اکتبر فروخته شده است. فروشهای اخیر کاملا زیر قیمتهای فروش در تندر هند بوده و تولید کنندگان ایرانی همچنان درگیر دریافت مبالغ مربوط به فروشهای تندرمذکور میباشند. همچنین با توجه به تحریمهای آمریکا شرکت در تندر بعدی هند هم مشکلاتی را دربرخواهد داشت. با شرایط موجود، تولیدکنندگان ایرانی ناچارند که یا محصول خود را با قیمتهای پایین بفروشند و یا منتظر بمانند تا شاید در تندر بعدی هند با افزایش قیمت مواجه شوند، اما عدم مشخص بودن زمان دقیق و نتایج حاصله ازین تندر و تاثیرات ناشی از تحریمهای آمریکا، باعث شده تا علیرغم قیمتهای پایین بعضی از تولیدکنندگان اقدام به معاملات غیر از هند نمایند.

کد خبر 394642

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =