۳۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۵
سوداگران در کمین بازار فولاد

روابط عمومی فولادمبارکه درخصوص میزان تحویل محصول به بازار، میزان پرداخت مالیات، افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد و دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کنترل قیمت ها شفاف سازی کرد.

در این گزارش آمده است: هــدف وزارت صنعت، معــدن و تجارت از ابلاغ این دســتورالعمل، کنترل قیمت ها به نفع مصرف کنندگان نهایی بوده است و ما هم موافق این موضوع هستیم؛ اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده است.

اجرای این دستورالعمل در حال حاضر بیشترین تاثیر را در حق سهامداران واحدهای فولادی عرضه کننده در بورس کالا گذاشته و محصولات نهایی مثل لوله و پروفیل همچنان با قیمت های گران به دست مصرف کننده میرسد؛ به طوری که قیمت ورق گرم فولاد مبارکه در بورس کالا با احتساب ارزش افزوده کمتر از ۳ هزار تومان است؛ اما قیمت محصول نهایی مانند لوله و پروفیل در کف بازار حدود ۶ هزار تومان است.

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به تشکیل بازار ثانویه و رسمیت یافتن نرخ ارز در این بازار آمده است: متأسفانه فرمول قیمت فولاد در بورس کالا هنوز به روز رسانی نشده و بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی تعیین میشود که اعتراض فولادسازان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی را موجب شده است؛ چراکه موجب توزیع رانت در بین دلالان و سودجویان میشود. همچنین شرایط فعلی قیمت در بورس کالا و بازار آزاد موجب شده تا برخی از خریداران به جای تولید محصولات پائین دستی، به تجارت که سود بیشتری دارد روی آورند.

این گزارش با اشاره به روند قیمت محصولات فولادی از ابتدای سال تا تاریخ ابلاغ بخشنامۀ وزارت صنعت، معدن و تجارت و مقایسۀ آن با روند قیمتی اخیر این محصولات، دخالت در مکانیزم بورس کالا با دستورالعمل های بعضا متناقص را موجب افزایش قیمتها دانسته و آورده است: فاصلۀ قیمت بازار و بورس کالا قبلا در حد چند درصد بوده، اما با دخالت در بازار، این فاصله به تدریج زیادتر شــده و با ابلاغ دستورالعمل تنظیم بازار فولاد از ابتدای مرداد اوج گرفته است.

در ادامه و در پاسخ به ادعای مطرح شده در زمینۀ عرضه قطره چکانی و انحصاری در بورس کالا آمده است: شرکت های عرضه کننده در بورس کالا در طول چهار ماه اول سال ۹۷ عرضۀ خود را افزایش داده اند برای مثال فولادمبارکه در ۴ ماهه اول سال ۹۷ با تحویل ۲ میلیون و ۳۴ هزار تن محصول به بازار داخل رشد ۸ درصدی را رقم زده است.

از این مقدار ۲۷ درصد به صنف لوله و پروفیل تحویل شده است و لذا تحویل محصول به این گروه مشتریان از ۳۸۳ هزار تن در ۴ ماهه اول سال ۹۶ به ۵۴۴ هزار تن در ۴ ماهه اول سال ۹۷ افزایش یافته که رشدی ۴۲ درصدی را نشان میدهد. این در حالی است که شواهدی مبنی بر رشد تولید در این صنعت پایین دستی وجود نداشته و مکانیزم های کنترلی مبنی بر عرضه محصولات این گروه مشتریان در حجم مورد اشاره و با قیمت متناسب با مواد اولیه دریافتی به مصرف کننده واقعی و نهایی مشاهده نمیشود.

افرادی که امروز سعی دارند به بهانه های مختلف بورس کالا را زیر سؤال ببرند، معمولا به تقاضای ایجادشده از سوی دلالان به عنوان سند و مدرک متوسل میشوند که با تقاضای تولیدکنندگان واقعی فاصله زیادی دارد.

لذا نقش بورس کالا در حذف رانت و فساد و ایجاد شفافیت بسیار مؤثر بوده و ساختار قابل دفاعی دارد و نقصان و ایرادی که برخی ادعا کرده اند، در ساختار این بازار دیده نمیشود.

این گزارش به مطالب کذب یک کارشناس اقتصاد در خصوص میزان مالیات پرداختی فولاد مبارکه و نحوۀ بهره مندی این شرکت از معافیت های مالیاتی اشاره کرده و آورده است: شرکت فولاد مبارکه در سال ۹۶ مبلغ ۹۳۱ میلیارد تومان مالیات (۸۸۱ میلیارد تومان انواع مالیات و ۵۰ میلیارد مالیات حقوق) پرداخت کرده است که در بین شرکت های تولیدی رتبۀ نخست و در بین شرکت های بورسی بعد از مخابرات رتبۀ دوم را داراست.

طبق قانون مالیاتهای مستقیم، سود قبل از مالیات اشخاص حقوقی مشمول نرخ ۲۵ درصد مالیات خواهد بود؛ بعد از محاسبۀ سود قبل مالیات، دو نوع معافیت شامل تمام اشخاص حقوقی در داخل مرزهای ایران خواهد شد. نوع اول درآمدهای معاف از مالیات شامل سود حاصل از صادرات، سود سپرده های بانکی، سود حاصل از سرمایه گذاری در سایر شرکتها و سود حاصل از خریدوفروش سهام بورسی است. نوع دوم معافیت مربوط به خود مالیات خواهد بود که نرخ مالیات را تعدیل میکند. این در حالی است که برای حضور شرکتها در بورس اوراق بهادار ۱۰ درصد از مالیات کسر میشود و برای حضور شرکتها در بورس کالا و عرضۀ محصولات در بورس کالا نیز ۱۰ درصد از مالیات کسر میشود و اگر میزان شناوری سهام هر شرکت در بورس اوراق بهادار بیش از ۲۰ درصد باشد، معافیت های فوق دو برابر خواهد شد.

همچنین از ابتدای سال ۹۵ و طبق اصلاحیۀ قانون مالیاتهای جدید اشخاص حقوقی، به ازای هر ۱۰ درصد افزایش در درآمد یک درصد از نرخ ۲۵ درصد کاسته خواهد شد که سقف آن ۵ درصد خواهد بود. این در حالی است که به دلیل گستردگی فعالیت های اقتصادی شرکت فولاد مبارکه و شفافیت مالی این مجموعه، شرکت از تمامی معافیت های نوع اول و همچنین معافیت های بورسی بهره مند است.

در پایان گزارش روابط عمومی فولادمبارکه آمده است:

در شرایطی که بدخواهان نظام و مردم ایران اسلامی از بیرون مرزها درصدد ایجاد مشکل، خصوصا در بخش اقتصاد هستند، ضروری است عناصر تاثیرگذار داخلی با ایجاد همدلی و بهره مندی از تجربیات خبرگان با تصمیم گیری مناسب و حمایت از صنایع کشور خصوصا صنعت فولاد که نقش کلیدی و زنجیرهای بزرگ و ارزش آفرین را ایجاد نموده است، شرایطی فراهم نمایند تا به همت و تلاش و به مدد الهی در طی ماه های پیش رو با ثبت بالاترین رکورد تولید پاسخ مناسبی به طراحان نقشه شوم تحریم داده شود.

کد خبر 394440

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =