حمایت انجمن فولاد و سنگ آهن از مصوبه شورای عالی بورس

۴ عضو هیات مدیره انجمن فولاد و سنگ آهن از مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر توقف عرضه محصولات پتروشیمی و فولادی با دلار ۴۲۰۰ تومانی در بورس کالا حمایت و بر کشف قیمت از محل عرضه و تقاضا تاکید کردند.

به گزارش بورس آنلاین، بهادر احرامیان عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد به چیلان گفت: با احتساب قیمت کالاها با دلار ۴۲۰۰ تومانی، برخی از فعالان از اختلاف قیمت ایجاد شده در بورس و بازار، کسب سود کردند که لزوم واقعی شدن قیمت ها در همان ابتدا احساس شد.اگر اجازه دهیم بازار کار خود یعنی کشف قیمت از محل عرضه و تقاضا را انجام دهد،تنظیم می‌شود.

وی ادامه داد: قیمت‌گذاری دستوری به نوعی ایجاد اخلال در بازار است و کنترل قیمتها، منشا آشفتگی‌های موجود بود که همچنان ادامه دارد.برخلاف برخی ادعاها، میزان عرضه در بورس کالا مشکل اساسی زنجیره تولید فولاد نیست بلکه اصرار دولت بر مداخله در بازار، بزرگترین چالش این صنعت به شمار می‌رود. اگر به بازار اجازه داده شود با تقابل عرضه و تقاضا قیمت را مشخص کند، بسیاری از چالش‌ها حل می‌شود.

مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ آهن نیز در خصوص این موضوع گفت: دخالت دستوری و کنترل بازار، سیاست اشتباهی است،برای تعادل بخشی به بازار کالایی، اعتقادی به کارایی روش‌های کنترل دولتی قیمت نداریم و معتقدیم اگر تنظیم بازار را تولیدکنندگان داخلی به دست بگیرند،از لحاظ قیمت و میزان تولید به تعادل می‌رسند.

وی افزود: در این راستا، فعالیت‌های چند ساله بورس کالا نشان‌ داده که بهترین بازار برای به تعادل رسیدن قیمت‌ها است. در این بورس، قیمت واقعی کشف می‌شود، زنجیره تولیدکننده تا مصرف‌کننده با هم مبادله کالایی دارند و هر دو سمت معامله نیز راضی هستند چون از ارزش افزوده‌ای که روی محصول ورودی دارند، میتوانند سود واحد تولیدی را به دست بیاورند.

سجاد غرقی عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن هم در این باره گفت: هر گونه اختلال در فرایند بورس کالا، رقابتپذیری را کاهش می‌دهد و تعیین اجباری قیمت ها نتیجه عکس را به همراه دارد.باید هر چه سریعتر نسبت به واقعی شدن قیمت کالاها اقدام کرد تا از ادامه دوگانگی قیمت در بازارها جلوگیری شود.

قدیر قیافه عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن نیز در این خصوص گفت: باید اجازه داد تقابل عرضه و تقاضا قیمت کالا را مشخص کند، عرضه و قیمت‌گذاری دستوری به نفع اقتصاد نیست و دولت نباید برای پیاده‌سازی اهداف به افرادی خاص فرصت استفاده از رانت‌های بزرگ را بدهد.از زمان آغاز دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار کالاها، تمامی فعالان بخش خصوص مخالفت را با این شیوه اعلام کردند چون اعتقاد داشتند این نرخ نمی‌تواند برای مدت زمان طولانی ادامه داشته باشد.

کد خبر 394368

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =