سیمانی‌ها مشتاق حضور در تالار داخلی و صادراتی بورس کالا

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان از راه اندازی دفتر فروش متمرکز سیمان به عنوان مقدمه حضور این صنعت در بورس کالا خبر داد و گفت: از هفته گذشته دفتر فروش متمرکز سیمان راه اندازی شد تا به صورت پایلوت و آزمایشی خرید و فروش سیمان صورت بگیرد و بعد از فرهنگ سازی و افزایش آگاهی تولید کنندگان از ساز و کار خرید و فروش در بورس ، سیمان راهی بورس کالا شود.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایلنا، عبدالرضا شیخان با اشاره به آخرین وضعیت عرضه سیمان در بورس کالا گفت: با توجه به انجام معاملات سنتی سیمان و لزوم آشنایی فعالان صنعت با مزایای بورس کالا، تصمیم گرفته شد تا قبل از ورود سیمان به بورس کالا دفتری به عنوان دفتر فروش متمرکز در انجمن سیمان بر پایه ساز وکار بورس راه اندازی شود تا فعالان صنعت از این طرق بتوانند از مزایای آن بهره مند شده و زمینه ورود سیمان به بورس کالا فراهم شود.

وی افزود: بر این اساس از هفته گذشته دفتر فروش متمرکز سیمان به صورت آزمایشی و تنها در استان تهران راه اندازی شد تا تولیدکنندگان بتوانند وارد شده و از مزایای معامله مدرن بهره مند شوند به طوری که اگر این اتفاق به صورت رسمی آغاز شود، پایه ورود سیمان به بورس کالا فراهم می شود.

شیخان گفت: با شروع به کار دفتر فروش متمرکز سیمان به صورت آزمایشی در هفته گذشته استقبال خوبی از این طرح صورت گرفت و بازخوردهای خوبی حاصل شد.

وی به وضعیت صادرات سیمان اشاره کرد و گفت: در ماه های اخیر قیمت سیمان با توجه به افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کرد و صادرات این محصول بهتر شد از طرفی درخواست نیاز کیلینکر در دنیا ایجاد شد که شرکت های سیمانی توانستد بازار بهتری برای صادرات کلینکر لحاظ کنند این در حالی است که اگر تکلیف محدودیت ارزی روشن شود می توانیم صادرات بهتری برای کلینکر داشته باشیم.

شیخان با بیان اینکه در حال حاضر کلینکر به صورت ریالی به عراق و سیمان به کردستان عراق به صورت محدود صادر می شود، تصریح کرد: این در حالی است که اگر صادرات سیمان از طریق رینگ صادراتی بورس کالا صورت می گرفت بسیار کاراتر بود که امیدواریم این اراده ایجاد شود اما ما از این فرصت استفاده کرده و در هر منطقه ای از کشور کمیته فروش صادراتی ایجاد کردیم  تا بتوانیم صادرات بهتری انجام دهیم.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تصریح کرد: این در حالی است که به اعتقاد من سیمان می تواند در آینده نزدیک در بورس کالا عرضه شود اما قبل از اینکه وارد بورس کالا و رینگ صادراتی شویم باید فرهنگ سازی لازم را در این صنعت ایجاد کنیم و تا فعالان صنعت بدانند که ورود سیمان به بورس کالا هم به نفع تولید کننده است و هم مصرف کننده.

وی در پایان گفت: صنعت سیمان قدمت ۸۵ ساله دارد و در این سال ها به صورت سنتی معامله شده است بنابراین تغییر روند معامله آن زمان بر است و به فرهنگ سازی نیاز دارد که بخشی از آن در حال انجام است و امیدواریم که نتیجه بدهد.

کد خبر 393721

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =