افزایش سهام آزاد شناور در بورس

عضو هیات‌ مدیره سازمان بورس گفت: سهام آزاد شناور بزودی در بورس افزایش پیدا می کند.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایسنا، حسن امیری اظهار داشت: با توجه به اصلاح دستورالعمل توقف و بازگشایی نمادها تعداد شرکت‌ هایی که اطلاعاتی ارائه نمی‌ کردند، به‌ شدت کاهش پیدا کرده و در عین‌ حال تاخیر کمتری در افشای اطلاعات دیده می‌شود. وی معتقد است که باید سعی کرد تا فرصت‌ های جدیدی برای بهبود افشای اطلاعات ایجاد شود.

وی درباره اصلاح دستورالعمل بازگشایی و توقف نمادها اظهار داشت: ما در سال گذشته دستورالعمل توقف و بازگشایی نمادها را بازنگری کردیم. از جمله دستورالعمل‌ هایی که بازنگری شد می‌توان به نحوه پذیرش، افشا و معاملات نیز اشاره کرد. آثار این موضوع را در طول این چند ماه دیدیدم، چرا که سرعت بیشتری را در ارائه اطلاعات ناشران مشاهده می‌کنیم.

تاثیر دستورالعمل جدید

امیری ادامه داد: دستورالعمل جدید افشا باعث شده که تعداد نماد های بسته ما کمتر شود و نمادهای بسته هر چه کمتر باشد روی نقدینگی اثر مثبت می‌گذارد. عضو هیات مدیره سازمان بورس در پاسخ به اینکه آیا در طول ۷ ماهی که دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نماد ها عملیاتی شده، شرکت‌ ها به معنای واقعی کلمه صورت‌ های مالی شان را سریع‌ تر افشا می‌کنند، گفت: شفافیت حد ندارد! در نتیجه ما هر چقدر بر روی شفافیت کار کنیم، نمی‌توانیم بگوییم که آن مقدار کافی است. ما می‌توانیم فرصت‌ های جدیدی برای بهبود افشای اطلاعات داشته باشیم. بررسی‌ های ما نشان می‌دهد که شرکت‌ ها در دو شاخص مهم یکی عدم ارائه اطلاعات و دیگری تاخیر در ارائه اطلاعات خیلی بهبود پیدا کرده‌ اند.

امیری اضافه کرد: آمار شرکت‌ هایی که اطلاعاتی ارائه نمی‌ کردند، به شدت کاهش پیدا کرده و در عین حال تاخیر خیلی کمتری در افشای اطلاعات دیده می‌شود اما طبیعتا این آمار به صفر نرسیده است.

افزایش سرعت ارائه اطلاعات

وی ادامه داد: ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که یک دستورالعمل را تغییر دهیم و همه مشکلات بازار سرمایه حل شود. هر دستورالعملی یک هدف مشخص دارد. هدف ما این بود که سرعت ارائه اطلاعات بیشتر شود. ما فرم‌ های افشای اطلاعات را به دو دسته الف و ب تقسیم بندی کردیم و این فرم‌ ها مکانیزه شدند و دیگر دست کارشناس نیستند. در نتیجه دیگر این کارشناس نیست که تصمیم می‌گیرد نماد باز یا بسته بماند. بلکه این اتفاقات به صورت سیستمی رخ می‌دهد. این موضوعات باعث بهبود عملکرد خواهد شد. عضو هیات مدیره سازمان بورس ادامه داد: اما در مورد اینکه آیا تعداد سهام آزاد شناور افزایش داشته است یا خیر، باید بگویم که اصلاح دستورالعمل ها با این هدف انجام نشده است.

سختگیری در پذیرش

هدف از تغییر دستورالعمل توقف و بازگشایی نماد ها، تغییر سهام آزاد شناور نبوده است. ما باید سهام آزاد شناور را از طریق مکانیزم‌ های دیگری افزایش دهیم. در بخش پذیرش باید سخت گیری بیشتری داشته باشیم و این اتفاق تا حدودی رخ داده است.

امیری افزود: پیش از این اینطور بود که تنزل شرکت‌ ها به راحتی بر روی تابلو اتفاق نمی‌افتاد. ولی با اصلاحی که الان بر روی دستورالعمل‌ ها انجام شده، تنزل یا رشد شرکت‌ ها روی تابلو سریع‌ تر رخ می دهد. اگر شرکتی دو یا سه بند از دستورالعمل را رعایت نکند، امکان دارد به بازار پایه تنزل پیدا کند این موضوع باعث می‌شود شرکت‌ ها به دستورالعمل‌ ها پایبندتر باشند.

کد خبر 393577

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =