افت شدید بهای فلزات اساسی در بازارهای جهانی

جدیدترین حرکت واشنگتن برای اعمال تعرفه ها، در حالی که تنها چند روز از مقابله به مثل هر دو کشور نسبت به اعمال تعرفه های ۳۴ میلیارد دلاری بر واردات محصولات به مرزها گذشته است، دیشب در حالی اتفاق افتاد که جنگ تجاری میان این دو کشور هر روز سخت تر و پیچیده تر می شود.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از سنا؛ سهام شرکت های چینی امروز با بدترین وضعیت کاری خود نسبت به هفته های اخیر رو به رو شدند در حالی که ترامپ، تعرفه های ۱۰ درصدی را بر ۲۰۰ میلیارد دلار از محصولات چینی اعمال می کند.

نگرانی سرمایه گذاران نسبت به کاهش میزان رشد اقتصادی چین با اعمال تعرفه های جدید هر روز بیشتر و بیشتر می شود در حالی که قبل از آغاز جنگ های تعرفه ای نیز این کشور با آهستگی رشد اقتصادی همراه بوده است .در این میان، شاخص شانگهای با افت ۱.۶ درصدی رو به رو شد در حالی که شاخص بلوچیپ CSI با کاهش ۱.۷ درصدی همراه شد.

تهدید به اعمال تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار از محصولات چینی به مرزهای آمریکا به این معنی است که تقریبا نیمی از کل میزان واردات محصولات چینی به آمریکا شامل این تعرفه خواهد شد.بخش صادرات چین با این روند با خسارت های چشمگیری رو به رو می شود و در بازار رقابتی دنیا با تنزل رتبه همراه می شود.

اعمال تعرفه بر روی کالاهایی مثل محصولات غذایی، تنباکو، ذغال، مواد شیمیایی، تایر، غذای حیوانات خانگی، قطعات مصرفی و الکترونیکی  تصمیم جدید کاخ سفید بوده است.این رفتارهای نامتعارف تجاری موجب افت شدید قیمت کامودیتی ها در ساعات معاملاتی امروز در بازارهای جهانی شد و کاهش شدید قیمت مس، نیکل و روی در بازارهای جهانی بسیار برجسته بود.

قیمت مس در این میان با ضعیف ترین عملکرد خود نسبت به یک سال گذشته رو به رو شد در حالی که قیمت روی به ۱۳ ماهه گذشته بازگشت.

قیمت مس برای تحویل در سه ماه آتی در بورس فلزات لندن با افت بیش از ۳.۸ درصدی در هر تن رو به رو شد و به ۶ هزار و ۹۲ دلار رسید. قیمت روی نیز خسارت بسیار زیادی را از این جنگ های تجاری دید و با افت ۴.۸ درصدی در بورس لندن رو به رو شد و هر تن از این کالا معادل دو هزار و ۵۲۱ دلار رسید.

در بورس لندن دیگر فلزات اساسی نیز افت شدیدی را متحمل شدند . قیمت نیکل با افت ۳ درصدی رو به رو شد و به ۱۳ هزار و ۷۵۲ دلار رسید و قیمت سرب ۲.۱ درصد افت کرد و هر تن دو هزار و ۲۴۰ دلار معامله شد. در بورس کالای شانگهای نیز نیکل و سرب با بیش از دو درصد افت قیمتی معامله شدند.اما در فیلیپین، قیمت صادرات سنگ نیکل با افت بیش از ۱۷ درصدی در سال جاری رو به رو شد و ضعیف ترین قیمت را در این کشور به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ نیکل به ثبت رساند .

کد خبر 393410

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =