اعلام پُر ریسک‌ترین و کم ریسک‌ترین صنایع بورس

میانگین نسبت قیمت به درآمد (P/E)، بازار سهام در پایان خرداد ماه امسال به ۶.۶۴مرتبه رسید.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایبنا، اداره آمار و اطلاعات معاونت بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران، آخرین گزارش نسبت قیمت به درآمد (P/E) شرکت های بورسی را منتشر کرد.

محاسبه نسبت قیمت به درآمد شرکت های بورسی در تاریخ پایان خرداد ماه در حالی اعلام شده که اداره آمار و اطلاعات شرکت بورس درباره نحوه محاسبه این متغیر اعلام کرده ۵۴ شرکت دارای EPS صفر یا منفی بوده اند که در محاسبات لحاظ نشده است.

همچنین به دلیل عدم الزام ارایه پیش بینی سود شرکت های واقع در صنعت سرمایه گذاری ها ، صنعت مذکور با ۱۷ شرکت در این گزارش قرار نگرفته است.

در نتیجه نسبت P/E محاسبه شده بر مبنای ارزش بازار ۲۷۳ شرکت معادل ۳۹۵ هزار میلیارد تومان و سود پیش بینی شده بیش از ۵۹ هزار میلیارد تومان  است.

این گزارش حاکی است بررسی متوسط نسبت قیمت به درآمد (P/E) صنایع بورسی نشان می دهد از بین ۳۷ صنعت حاضر در بورس اوراق بهادار تهران، ۴ صنعت متوسط قیمت به درآمدی کمتر از ۶مرتبه دارند در حالی که این نسبت برای ۱۱ صنعت، بیش از ۱۰مرتبه است. بر این اساس، مابقی صنایع دارای P/E بین ۶تا ۱۰ هستند.

از میان صنایعی که نسبت قیمت به عایدی بالای 10 مرتبه دارند، دو صنعت دارای نسبت قیمت به عایدی بالای ۱۰۰ هستند؛ به طوری که نسبت P/E صنعت دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش معادل ۸۴۳ مرتبه و صنعت منسوجات نیز ۱۱۳  مرتبه است که این دو صنعت هرکدام فقط یک شرکت را در زیر مجموعه خود دارند.

همچنین پس از دو  صنعت یاد شده، حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات با ۲۵ مرتبه، محصولات کاغذی با ۲۲ مرتبه ، کاشی و سرامیک و خودرو و ساخت قطعات با ۱۴ مرتبه ، خدمات فنی ومهندسی ، محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر و ماشین آلات دستگاه های برقی با P/E  ۱۱ مرتبه ، ساخت رادیو ،تلویزیون و دستگاه ها و وسایل ارتباطی و کشاورزی ، دامپروری و خدمات وابسته به آن با نسبت قیمت به درآمد ۱۰ به ترتیب بیشترین نسبت P/E  میان صنعت های موجود در بورس اوراق بهادار را دارا هستند.

در بورس اوراق بهادار کشورمان صنعت وسایل اندازه گیری، پزشکی و اپتیکی میانگین P/E معادل ۱.۸ مرتبه دارد که پایین ترین میزان P/E در میان ۳۷ صنعت بورسی به شمار می رود.

این در حالی است که پس از صنعت فوق  با یک شرکت زیر مجموعه ، گروه مخابرات با نسبت قیمت به درآمد ۴ مرتبه، شرکت های چند رشته ای صنعتی و گروه تامین برق، گاز ، بخار و آب گرم  با P/E  ۵ مرتبه کمترین نسبت های P/E را میان سایر صنایع بورسی دارند.

این گزارش حاکی است P/E  کل بورس در پایان خرداد ماه امسال در حالی ۶.۶۴ مرتبه اعلام شده است که نسبت به پایان سال ۹۶ رشدی ۳.۱ درصدی را به ثبت رسانده است.

کد خبر 393199

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =