تحول زیر ساختی در بازار سرمایه با «سجام»

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان «سجام» خدمات زیرساختی بازار سرمایه را متحول می کند.

به گزارش بورس آنلاین، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان «سجام» خدمات زیرساختی بازار سرمایه را متحول می کند. بر اساس این گزارش، حسین فهیمی در نشست آشنایی اصحاب فنی بازار سرمایه با سامانه سجام با بیان مطلب فوق ابراز داشت: تاکید می کنم سمات فقط و فقط بر روی خدمات زیرساختی تمرکز دارد و نه بیشتر از آن.

وی با اشاره به اینکه شرکت سپرده گذاری مرکزی، مسوول خدمات زیرساختی قبل و بعد از معامله است و نباید وارد فضایی شود که ورود به آن حوزه برای دیگران توجیهی ندارد، ادامه داد: یکی از این مسوولیت ها؛ سامانه اطلاعات مشتریان است.

همچنین فهیمی با اشاره به اینکه بر همین اساس، برنامه ریزی ها به منظور راه اندازی سامانه سجام انجام شد و اقدامات لازم صورت گرفت؛ گفت: راه اندازی سامانه اطلاعات مشتریان «سجام» نیازمند میزانی سرمایه گذاری است که برای هیچ نهاد مالی دیگری توجیهی ندارد که چنین حجمی از سرمایه گذاری را انجام دهد.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی تصریح کرد: در فقدان یک سرویس مرکزی، هر نهادی، یک نوع خدمات انجام می داد و پراکندگی در دیتابیس ها انجام شده بود. اما هم اکنون سجام به مرحله بهره برداری رسیده است.

وی افزود: آنچه برای سرویس دهی به این سامانه دیده ایم، به مراتب از ماژول سیستم های قبلی ارزانتر، باکیفیت تر وسریع تر است. فهیمی به سهامداران توصیه کرد پیش از الزام آور شدن، نسبت به ثبت نام اقدام کنند و ادامه داد: سامانه سجام، پیش نیاز سامانه متمرکز توزیع عایدی اوراق بهادار میان مالکان آن ها، است.

وی در خصوص مزایای سامانه سجام گفت: یکی از خدماتی که سمات در نیمه دوم سال جاری ارائه خواهد داد، فرآیند دریافت و پرداخت یکپارچه و متمرکز سود اوراق بهادار است که با کمک آن، تمامی سودهای سهام و اوراق بهادار در شرکت های مختلف به شماره حسابی که مشتری از طریق سامانه سجام اعلام کرده، واریز می شود.

این مقام رسمی با اشاره به اینکه شرکت سپرده گذاری مرکزی در سال جاری مجمع خود را از طریق این سامانه و به صورت الکترونیکی برگزار خواهد کرد، گفت: سامانه مجامع الکترونیکی از ابتدای سال ۹۸ آماده ارایه خدمات به همه شرکت ها است.

کد خبر 393023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =