کمبود مواد اولیه تولید تایر را کاهش داد

عدم تخصیص به‌موقع ارز، تغییرسیاست‌های ارزی و مشکلاتی که بانک‌های خارجی پس‌از اعلام تحریم‌های جدید آمریکا برای صنعت تایر ایجاد کرده‌اند، باعث شدند تولیدکنندگان با مشکلات بسیاری در زمینه واردات مواد اولیه مواجه شوند.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از دنیای خودرو، سرانجام ترکش تحریم‌های جدید، به تولیدکنندگان تایر نیز رسید تا با موانع ایجاد‌شده برای حواله‌های ارزی و نبود مواد‌اولیه، ‌تایرسازان مجبور به کاهش میزان تولید خود شوند. برگشت خوردن حواله‌های ارزی توسط بانک‌های خارجی که پیش‌از این واردکنندگان لاستیک را بامشکل مواجه کرده بود، ‌این روزها دامن‌گیر تولیدکنندگان داخلی نیز شده است.

مصطفی تنها، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان صنعت تایر از ایجاد مشکلات جدید در صنعت تایر خبر داد و گفت: عدم تخصیص به‌موقع ارز، تغییرسیاست‌های ارزی و مشکلاتی که بانک‌های خارجی پس‌از اعلام تحریم‌های جدید آمریکا برای صنعت تایر ایجاد کرده‌اند، باعث شدند تولیدکنندگان با مشکلات بسیاری در زمینه واردات مواد اولیه مواجه شوند. وی با اشاره به عدم پذیرش ال‌سی توسط برخی تامین‌کنندگان خارجی مواد‌اولیه گفت: نپذیرفتن ال‌سی از‌یک‌سو و عدم پذیرش ارز به‌صورت چمدانی باعث شده‌اند واردات مواد اولیه به کشور با مشکل مواجه شود و ظرفیت انبار‌های مواد‌اولیه شرکت‌های تولیدی به‌شدت کاهش یابد.

وی از برگشت خوردن برخی حواله‌های ارزی از کشورهای چین و هند خبر داد و افزود: حتی برخی شرکت‌های تامین‌کننده مواداولیه حاضر به پاسخ به استعلام شرکت‌های تایرساز ایرانی نیستند. به‌گفته سخنگوی انجمن تولیدکنندگان صنعت تایر، بعضی مواد مصرفی در تولید تایرهای ایرانی به‌دلیل تغییر تکنولوژی در دنیا به‌صورت محدود و با سفارش‌های قبلی تولید می‌شوند و به همین دلیل تامین‌کننده‌های محدودی دارند.

از‌این‌رو گزینه‌های متعددی برای واردات مواد اولیه وجود ندارد. این‌درحالی‌است ‌که مصطفی تنها از مشکلات ایجادشده برسر راه حواله‌کرد ارز و خرید مواد‌اولیه خبر می‌دهد. همچنین خبرهایی از اقدام تولیدکنندگان تایر برای کاهش تولیداتشان به گوش می‌رسد. زمزمه‌هایی که سخنگوی انجمن تولیدکنندگان صنعت تایر نیز آنها را تایید می‌کند و می‌گوید: موجودی انبار مواد‌اولیه تایرسازان رو به اتمام است و همین کمبودها باعث خواهند شد برخی تولیدکنندگان میزان تولید خود را کاهش دهند.

کد خبر 392775

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =