نخستین واکنش رهبر انقلاب به خروج آمریکا از برجام و ادامه همکاری

رهبر معظم انقلاب ضمن اعلام نخستین واکنش به خروج آمریکا از برجام با اشاره به عدم اعتماد به ۳ کشور اروپایی گفت: اگر نتوانید تضمین قطعی از این ۳ کشور بگیرید،دیگر نمی‌شود برجام را ادامه داد.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از انتخاب، حضرت آیت‌اله خامنه‌ای صبح امروز با حضور در دانشگاه فرهنگیان گفت: شب گذشته شنیدید ترامپ حرف‌های سخیف و سبکی زد. شاید بیش از ۱۰ دروغ در حرف‌های وی بود. هم نظام را تهدید کرد، هم ملت را که چنین و چنان می‌کنم.بنده از طرف ملت ایران می‌گویم، شما غلط می‌کنید.

وی با اشاره به اینکه آنچه اتفاق افتاده یعنی رفتار زشت و سخیف ترامپ خلاف انتظار ما نیست،افزود: این رفتار در دوران رؤسای جمهور قبل هم وجود داشت و در هر دوره‌ای یک‌جور بوده است.ملت ایران با قدرت ایستاده و رؤسای جمهور قبلی مُردند و استخوان‌های انها هم پوسید و جمهوری اسلامی همچنان هست.این شخص هم خاک خواهد شد و بدن وی خوراک مار و مور می‌شود و جمهوری اسلامی همچنان خواهد ایستاد.

رهبر انقلاب با بیان اینکه بدون اخذ تضمین‌های کافی از 3 کشور اروپایی، تداوم برجام با آن‌ها منطقی نیست،ادامه داد: آن‌وقتی که مسئله‌ هسته‌ای شروع شد، بعضی از معاریف می‌گفتند چه اصراری دارید هسته‌ای را نگه دارید، بگذارید کنار...البته این حرف غلط بود، مسئله‌ هسته‌ای نیاز است و تا چند سال دیگر طبق بررسی کارشناسان،ایران به ۲۰هزار مگاوات برق هسته‌ای نیاز دارد.آن روز می‌گفتیم مسئله‌ی آمریکا با ایران، مربوط به انرژی هسته‌ای نیست و این‌ها بهانه است، می‌گفتند نه این‌جور نیست.حالا دیدید که این‌جور نیست، ما برجام را پذیرفتیم اما دشمنی‌ها با جمهوری اسلامی تمام نشد.

حضرت آیت‌اله خامنه‌ای گفت: حالا مسئله‌ حضور ما در منطقه و مسئله‌ موشک‌ها را مطرح می‌کنند، اگر این‌ها را هم قبول کنیم مسئله تمام نخواهد شد، مسئله‌ دیگری را شروع می‌کنند.علت مخالفت آمریکا با نظام جمهوری اسلامی این است که به‌طور کامل بر ایران سلطه داشت و انقلاب دست آن‌ها را کوتاه کرد.آمریکایی‌ها می‌خواهند حکامی باشند که پول کشورها را بگیرند و دستورات را انجام دهند و هروقت هم خواستند آنها را عوض کنند. همان‌طور که رضاخان را برداشتند و پسر وی را آوردند، همچنان‌که در کشورهای خلیج فارس این حالت وجود دارد، مانند عبد ذلیل آمریکا.

وی با اشاره به نامه چند روز پیش ترامپ به رؤسای کشورهای خلیج فارس و دست یافتن به مضون آن گفت: چنین می‌گوید که من ۷ تریلیون دلار برای شما خرج کردم و شما باید این کار را بکنید.خرج کردی که به عراق سوریه مسلط شوی، خب نتوانستی به درک!می‌گوید باید این کار را بکنید می‌خواهد به جمهوری اسلامی هم باید بگوید.ملت ایران مستقل و عزیز است. حکام گذشته‌ این ملت، عزت ملت را گرفتند و مردم را ذلیل کردند. حالا جمهوری و انقلاب اسلامی آمده و آمریکایی‌ها نمی‌توانند تحمل کنند.

رهبر انقلاب با بیان اینکه برخی از داخلی‌ها می‌گفتند چه اصراری دارید می‌ایستید... خدا از سر تقصیرات آنها بگذرد،ادامه داد: بنده از روز اول بارها هم در جلسه‌ عمومی و هم در جلسه‌ خصوصی گفتم به آمریکا اعتماد نکنید.اگر می‌خواهید قرارداد ببندید، تضمین لازم را بگیرید و بعد ببندید. یکی از شروطی که گفتم این بود که ترامپ باید امضا کند. مسئولین زحمت کشیدند و عرق ریختند و نتوانستند،2.5 سال است که در حال انجام این قرارداد هستیم و حالا این مردک می‌گوید من قبول ندارم.

وی با اشاره به اظهارات 3 کشور اروپایی مبنی بر ادامه دادن برجام گفت: به این ۳ کشور هم اعتماد ندارم، به این‌ها هم اعتماد نکنید.اگر می‌خواهید قرارداد بگذارید، تضمین عملی بگیریم وَالّا این‌ها همه همان کار آمریکا را خواهند کرد.اگر توانستید تضمین بگیرید که البته من بعید میدانم، اگر نتوانستید تضمین قطعی بگیرید، دیگر نمی‌شود برجام را ادامه داد. باید عزت و منافع ملت به معنای واقعی کلمه تأمین شود.

کد خبر 392506

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =