تاکنون سیگنالی از توتال برای خروج از پارس‌جنوبی نداشته‌ایم

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به خروج آمریکا از برجام و احتمال کنار رفتن توتال از فاز ١١ پارس جنوبی گفت: تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شده است.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایسنا، محمد مشکین فام امروز در حاشیه نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: نه تنها برای فاز ١١ بلکه برای همه امور گزینه های دیگری پیش بینی شده است و توتال به هر دلیلی نتواند ادامه دهد توسعه فاز ١١ ادامه خواهد یافت.

وی افزود: اگر توتال در ایران ماند با آنها همکاری‌مان را ادامه خواهیم داد و در غیر این صورت شرکت چینی کار را بر عهده خواهد گرفت و در غیر این صورت شرکت پتروپارس کار را برعهده می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه توسعه فاز ١١ پارس جنوبی در دو بخش خواهد بود، افزود: بخش اول تولید طبیعی گاز از مخزن است که در این بخش نگرانی نداریم و شرکت پتروپارس قبلا این عملیات را در فازهای ١٩و١٢ انجام داده است.

مشکین فام ادامه داد: فاز دوم کار، تقویت فشار است که قرار بود توسط توتال انجام و الگویی برای سایر فازها شود. فقط در این زمینه ممکن است مشکل ایجاد شود.

تاکنون سیگنالی از توتال مبنی بر خروج از فاز ۱۱ نداشتیم

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در ادامه با بیان اینکه توتال تاکنون ۹۰ میلیون دلار در فاز ۱۱ پارس جنوبی هزینه کرده است و عملیات طراحی، برگزاری مناقصه و مطالعات را انجام  داده است، گفت: وضعیت توتال در سال ۲۰۱۸ با سال ۲۰۰۶ متفاوت است. در سال ۲۰۰۶ که توتال به ایران آمد، قرار بود پارس ال ان جی را احداث کند اما در حال حاضر می‌خواهد گاز شبکه تولید کند.

مشکین فام با بیان اینکه تاکنون هیچ سیگنالی از سوی توتال مبنی بر خروج از فاز ۱۱ نداشته‌ایم، اظهار کرد: در این نمایشگاه با نماینده توتال صحبت کردم. آنها در مورد مسائل ریز فنی و مناقصات بحث می‌کنند. اگر شرکتی نخواهد کار کند، وارد جزئیات نمی‌شود. این موضوع نشان می‌دهد آنها در این قضیه جدی هستند.

وی ادامه داد: در مورد فازهای دیگر باید گفت ما هر تجهیزاتی که نیاز داشته‌ایم، تاکنون وارد کردیم. از سوی دیگر سازنده‌های داخلی خلاقیت دارند و با توجه به اینکه در شرایط تحریم، عملکرد بهتر می‌شود، نگرانی نخواهیم داشت. البته به طور کلی در حال حاضر زود است که بخواهیم در مورد توتال صحبت کنیم.

گاز فرزاد B به پارس جنوبی تزریق می‌شود

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در ادامه با اشاره به مذاکره با هند برای توسعه میدان گازی فرزاد B گفت: قرارداد توسعه این میدان به زودی امضا می‌شود. قرار است یک بخش از گاز این میدان به میادین نفتی و بخش دیگر با توجه به ظرفیت خالی در پارس جنوبی به پارس جنوبی تزریق شود.

مشکین فام ادامه داد: برای گاز فرزاد از ابتدا چند گزینه مطرح بود. ابتدا شرکت هندی قصد داشت گاز را LNG کند و به هند منتقل کند که اعلام کرد منصرف شده است.

برای نرسک در لایه‌های نفتی جایگزین داریم

وی با اشاره به اینکه نرسک با توتال تلفیق شد، گفت: در این شرایط مذاکرات مربوط به واگذاری لایه‌های نفتی پارس جنوبی به نرسک منتفی شد. لایه‌های نفتی تخصص بالایی می‌خواهد و هر شرکتی نمی‌تواند آن را توسعه دهد. اما برای نرسک جایگزین داریم.

اتمام توسعه فازهای پارس جنوبی تا پایان سال

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در ادامه با بیان اینکه کل بلوک‌های مرزی پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ تولیدی شده است، گفت: تا پایان امسال فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۴ کامل می‌شود و بخشی از فاز ۱۴ در سال آینده تکمیل خواهد شد. به طور کلی همه فازهای باقی مانده پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ تا پایان سال ۹۷ تکمیل می‌شود.

مشکین فام با بیان اینکه میزان افزایش تولید از پارس جنوبی در ۵ سال گذشته ۳۰۰ میلیون مترمکعب بوده است، در مورد برنامه‌های سال ۹۷ پارس جنوبی توضیح داد: راه‌اندازی ردیف دوم پالایشگاه فاز ۱۳ و تولید از سکوی A۱۴  محقق شد. ردیف اول پالایشگاه فازهای ۲۲ تا ۲۴ راه‌اندازی می‌شود. همچنین ردیف سوم پالایشگاه ۱۳ در تیرماه و ردیف دوم پالایشگاه‌های فازهای ۲۲ تا ۲۴ در مردادماه راه‌اندازی می‌شود.

وی ادامه داد: ردیف چهارم فاز ۱۳ در مرداد تولید از فازC ۱۴ در شهریور تولید از سکوی ۲۲ در مهر، تولید از سکوی D۱۳  در مهر، تولید از سکوی B۱۳ در مهر، ردیف سوم پالایشگاه فازهای ۲۲ تا ۲۴ و تولید از سکوی A۲۴ در مهر و ردیف چهارم پالایشگاه ۲۲ تا ۲۴ در آذر محقق می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: به طور کلی فاز ۱۳، ۱۴ و ۲۲ تا ۲۴ تاکنون ۸۸.۹، ۷۹.۷ و ۸۸.۲ رشد داشته‌اند و میزان تولید تجمعی از پارس جنوبی تاکنون یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون مترمکعب گاز غنی بوده است.

کد خبر 392505

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =