مشارکت فولاد خوزستان در ساخت بزرگترین پست GIS

هفته‌نامه بورس: ساخت بزرگترین پست GIS برق کشور توسط شرکت فولاد خوزستان به نام شهدای فولاد خوزستان، با حضور وزیر نیرو و جمعی از مقامات استان خوزستان در اهواز، آغاز شد.

برپایه این گزارش، رضا اردکانیان وزیر نیرو در آیین آغاز ساخت طرح یاد شده با تقدیر از مدیریت و کارکنان فولاد خوزستان بخاطر پیشگامی در ساخت و تقبل هزینه‌های این پروژه مهم زیربنایی و توسعه ای گفت: استان خوزستان از جهات مختلف ممتاز و نمونه به شمار می‌آید و در شرایط کنونی امکان بروز این امتیاز و شاخص بودن برای خوزستان از جهت تولید و مدیریت انرژی نیز فراهم است.

اردکانیان با بیان اینکه نقش صنعت برق در فراهم سازی انرژی پایدار در همه عرصه‌های تولید نقشی بارز است اظهارداشت: در سال جاری که از کم آب ترین و خشک ترین سالهای نیم قرن اخیر کشور است، این موضوع اهمیتی حیاتی تر یافته و شرایط آب هوایی کنونی تاثیر مستقیمی بر منابع انرژی کشور خصوصا مراکز برق آبی خواهد داشت.

وزیر نیرو افزود: چنانچه در تابستان امسال باز هم با گرمای بیشتری مواجه شویم به طور طبیعی مصرف هم بالاتر خواهد رفت. وی تصریح کرد: به نظر می‌آید با تلاشی که مجموعه مدیران و متخصصین انرژی در خوزستان اعم از صنعت برق و دیگر صنایع خواهند داشت، تولید داخلی از نظر انرژی پایدار با مشکلات کمتری مواجه شود و دستمایه اصلی همگان در این مسیر، رویه‌های صحیح تری برای مصرف باشد بطوری که این فرهنگ در عرصه‌های مختلف صنعتی و مصرف جامعه نهادینه شود.

افزایش پایداری پست‌های انتقال

مدیرعامل برق منطقه ای خوزستان هم طی سخنانی در این مراسم، مزیت‌های فراوان ساخت پست جدید را برای استان برشمرد و گفت: پست جی آی اس شهدای فولاد خوزستان علاوه بر اینکه قابلیت برق رسانی به این شرکت را افزایش می‌دهد، کمک قابل توجهی به افزایش پایداری پست اهواز 2 و سایر پست‌های انتقال خوزستان خواهد داشت.

حداکثر استفاده از توان داخل

محمود دشت بزرگ با تقدیر از همکاری مدیریت فولاد خوزستان با برق منطقه ای در تقبل هزینه‌ها و پیگیری آغاز ساخت و تکمیل این پست، اظهارداشت: این طرح ظرف مدت دو سال به اجرا درخواهد آمد و در ساخت پروژه ضمن بکارگیری فناوری روز، از حداکثر توانمندی شرکت‌های بنام داخلی و برندهای شناخته شده جهانی استفاده خواهد شد. دشت بزرگ افزود: پست در حال احداث شهدای فولاد خوزستان بخاطر واقع شدن در حدفاصل پست‌های 400 اهواز و فیروزان، تکمیل کننده رینگ 400 کیلو ولت شهر اهواز هم خواهد بود.

تامین انرژی پایدارتر برای تولید فولاد

مدیر پروژه پست شهدای فولاد خوزستان نیز گزارشی از مشخصات و روند آغاز آن را با همکاری متقابل شرکت و برق منطقه ای خوزستان در محل احداث پروژه خطاب به وزیر نیرو و حاضرین ارائه کرد.

صادق طاهری هزینه ساخت و زمان اجرای پروژه را حدود 300 میلیارد تومان ظرف 24 ماه اعلام کرد و گفت: با بهره برداری از پست جی آی اس شهدای فولاد خوزستان که باعث انتقال بار مصرفی از شبکه 230 به شبکه 400 کیلو ولت خواهد بود، علاوه بر تامین انرژی پایدارتر برای تولید فولاد، زیرساخت لازم برای طرح‌های توسعه این صنعت در استان نیز به شکل اطمینان بخشی فراهم می‌شود.

بزرگترین پست کشور در نوع خود

پست‌های GIS در صنعت برق، یا Gas Insulated Switchgear، پست‌هایی هستند که با عایق گاز طراحی شده و در شبکه‌های فوق توزیع، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این گزارش حاکیست، پست جدید برق شرکت فولاد خوزستان که بصورت GIS ساخته می‌شود، بزرگترین پست کشور در نوع خود است. این طرح همزمان با پروژه خط و پست 400 کیلو ولت، از محل پست شماره 2 اهواز از طریق یک خط دو مداره بطول 20 کیلومتر و 40 کیلومتر مدار توسط فولاد خوزستان با همکاری متخصصین برق منطقه ای استان، مراحل اجرایی را می‌گذراند.

حضور مسئولان

همچنین در مراسم آغاز عملیات اجرایی این پروژه علاوه بر وزیر نیرو، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، جواد کاظم نسب الباجی نماینده مردم اهواز درمجلس شورای اسلامی، معصومه خنفری فرماندار کارون، فرامند‌هاشمی معاون عمرانی استاندار، محمود دشت بزرگ مدیرعامل برق منطقه ای خوزستان و همچنین محمد کشانی مدیرعامل و جمعی از معاونین و مدیران و کارشناسان فولاد خوزستان و برق منطقه‌ای حضور داشتند.

 

  • شماره ۲۴۹ هفته نامه بورس - صفحه۱۳
کد خبر 392433

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =