تسهیلات اشتغالزایي روستايي در قرض‌الحسنه مهرایران

هفته‌نامه بورس: مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران از امکان پرداخت ۱۵۰ ميليارد تومان تسهيلات قرض الحسنه اشتغالزايي روستايي، با مشاركت بنياد بركت خبر داد.

مرتضی اکبری در مراسم امضاي تفاهم نامه همکاري با بنياد برکت براي اعطاي تسهيلات قرض الحسنه به طرح‌هاي اشتغالزايي اجتماع محور بيان داشت: در اجراي سياست هيات مديره بانك مبني بر هدايت عمده تسهيلات به حوزه اشتغال و با هدف رفع ركود و بيكاري در اقتصاد كشور، در مذاكراتي با بنياد بركت وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) ظرف ۲ هفته، براي اعطاي تسهيلات اشتغالزايي روستايي به تفاهم حاصل و بزودي روند پرداخت عملياتي می‌شود. وی ادامه داد: در این تفاهم هزار و پانصد میلیارد ريال وام با نرخ کارمزد ۳ تا ۴ درصد و در دوره‌هاي بازگشت ۴۸ تا ۶۰ ماهه به روستاييان پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اظهار داشت: سال گذشته، ۷۵۲ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه با اعتبار ۸۲ هزار میليارد ريال پرداخت شد که ۵۵ درصد آن مربوط به حوزه اشتغال بود. وی افزود: بانک قرض الحسنه مهر ایران بنا بر ماهیت کاری خود در حوزه‌هاي معيشت، درمان، ازدواج و اشتغال تسهيلات کم بهره با نرخ کارمزد ۳ تا ۴ درصد به افراد كم بضاعت و كمتر برخوردار اعطا مي كند.

هدف‌گذاری بنیاد برکت برای ۷ هزار اشتغالزایی

 همچنین در این مراسم رییس هیأت مدیره بنياد برکت از همکاري بانک قرض الحسنه مهرايران براي پرداخت ۱۵۰ ميليارد تومان تسهيلات اشتغالزايي روستايي با هدف توليد ۷ هزار شغل در سال جاري خبر داد.

محمود عسگری آزاد در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری برای اعطاي تسهيلات قرض الحسنه جامعه محور گفت: يکي از مشکلات جدي کشور مهاجرت جمعيت روستايي و افزايش جمعيت شهرنشين است بطور‌ي‌كه از سال ۵۳ كه نسبت جمعيت روستايي به كل ۷۵ درصد بود، اين رقم امروز به ۲۶ درصد تقليل يافته است.

وی اشتغالزایی روستایي را يکي از اولويت‌هاي ضروري کشور برشمرد و ادامه داد: ساخت راه، مدرسه و خانه بهداشت عامل پايداري جمعيت روستايي نيست و اگر اقدام موثري در زمينه اشتغالزايي صورت نگيرد، تا 10 سال آينده نسبت جمعيت روستايي به ۱۲ درصد کاهش خواهد يافت که مخاطرات اجتماعي اقتصادي و امنيتي بدنبال دارد.

رییس هیأت مدیره بنياد برکت تصريح کرد: دولت با دارا بودن ۷ ميليون و ۲۵۰ هزار حقوق بگير، ديگر امکان توليد فرصت شغلي دولتي را ندارد بنابراين، اشتغال مردمي را بايد در دستور کار قرار داد. وی با اشاره به ظرفیت روستاها گفت: پس از دو سال کار مطالعاتی بنیاد برکت ۲ طرح آسمان و آفتاب را براي توسعه اشتغالزايي روستايي در دستور کار قرار داد تا اشتغال روستايي را از انحصار کشاورزي و دامپروري خارج كند.

محمود عسگری آزاد افزود: در طرح آسمان توسعه مشاغل خانگی با روش‌های فنی و آموزشي دنبال مي شود و در طرح آفتاب به عنوان مکمل طرح اول توليدات روستايي با روش‌هاي استاندارد، فرآوري، بازاريابي تا فروش و صادرات پشتيباني خواهد شد. وی با اشاره به تامین منابع مالی برای اجراي اين طرح در مشارکت با بانک قرض الحسنه مهر ايران تصريح کرد: طي اين همکاري‌ها تا سقف ۳۰ ميليون تومان تسهيلات قرض الحسنه توسط بانك قرض الحسنه مهرايران به روستاييان پرداخت مي شود كه اشتغالزایی برای هفت هزار نفر، درپي خواهد داشت.

 

  • شماره ۲۴۹ هفته نامه بورس - صفحه۱۰
کد خبر 392426

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =