جزییات توزیع سود سهام عدالت برای جامانده‌ها

سبحانی با بیان اینکه تا به امروز ۲۸۰۰ میلیارد تومان سود نقدی دوره عملکرد سال مالی ۹۵ میان مشمولان این دارایی توزیع شده است ،گفت: تعداد ۸میلیون نفر شماره شبای حساب بانکی خود را به سامانه سهام عدالت ارائه نکرده‌اند.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از فارس، مشاور سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه تا کنون تعداد 2 میلیون نفر از مجموع 49 میلیون و 200 هزار نفر مشمول دریافت سهام عدالت به عنوان متوفی شناسایی شده‌اند، عنوان کرد: تکلیف انحصار وراثت و نحوه توزیع سود میان بازماندگان این متوفیان اواخر خرداد ماه یا در نهایت اوایل تابستان امسال مشخص می‌شود.

سید جعفر سبحانی با بیان اینکه 47 میلیون و 200 هزار نفر به عنوان مشمولان در قید حیات سهام عدالت بین 20 گروه مختلف دسته بندی می‌شوند، یادآور شد: تا کنون با 19 گروه مختلف از این مشمولان به طور100 درصد تسویه کامل شده و تنها گروه بیستم این مجموعه که شامل کارمندان دولت و دستگاه‌های اجرایی، بازنشستگان لشگری و کشوری و تأمین اجتماعی می‌شوند، با توجه به میزان دریافت سود عملکرد دوره مالی 95 شرکت‌ها می‌توانند سود سهام عدالت خود را دریافت کنند.

به گفته وی حجم کل سود دریافتی طبقه بیستم مشمولان سهام عدالت معادل 450 میلیارد تومان می‌شود که همزمان با دریافت تدریجی سود عملکرد شرکت‌های بورسی سبد دارایی‌های سهام عدالت ، سودهای مشمولان به طور مقطعی در حال واریز است.

سبحانی افزود: از 28 اسفند ماه پارسال واریز سود گروه بیستم مشمولان سهام عدالت آغاز و در ادامه طی هشتم فروردین ماه امسال نیز بخش دیگری از این سود واریز شد. در مرحله سوم نیز شامگاه روز یکشنبه سود بخش دیگری از این مشمولان که دارای حساب بانکی در بانک‌های انصار و تجارت بودند، واریز و تسویه شده است.

وی با بیان اینکه سود واریز شده در دو روز قبل برای تعداد یک میلیون نفر از مشمولان طبقه بیستم سهام عدالت معادل 50 میلیارد تومان بوده است، گفت: سازمان خصوصی سازی سود سهام مشمولان سهام عدالت در طبقه بیستم را از طریق حدود 31 بانک از مجموع 35 بانک و موسسه اعتباری مجاز به طور کامل تسویه کرده و تنها با مشمولانی که در 4 بانک شامل بانک‌های ملی ایران،صادرات،کشاورزی و ملت دارای حساب هستند، هنوز تسویه کامل صورت نگرفته است.

مشاور سازمان خصوصی سازی وعده داد: انتظار می‌رود طی روزهای کاری هفته جاری دستکم با سه بانک مذکور تسویه کامل صورت گیرد و آنچه که باقی مانده طی هفته آینده انجام شود.

بر همین اساس طبق پیش بینی‌های صورت گرفته تا قبل از پایان اردیبهشت ماه امسال با مجموع 20 گروه مشمول دریافت سهام عدالت در زمینه واریز سود سهام عملکرد سال مالی 95 تسویه کامل خواهد شد.

به گفته وی از میان 20 گروه مذکور دسته دیگری از مشمولان دریافت سهام عدالت قرار دارند که به دلیل عدم ارسال به موقع شماره شبای حساب بانکی خود تا قبل از نخستین مرحله واریز سود ، موفق به دریافت سود نقدی شرکت‌های سبدسهام عدالت نشده‌اند، از این رو سود این افراد نیز پس از انجام راستی آزمایی تا قبل از خرداد ماه امسال به طور کامل واریز و تسویه خواهد شد.

سبحانی با بیان اینکه تا به امروزکمی بیش از 2800 میلیارد تومان سود نقدی دوره عملکرد سال مالی 95 شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت میان مشمولان این دارایی توزیع شده است ،گفت:از مجموع مشمولان دریافت سود سهام عدالت ، تعداد 8 میلیون نفر شماره شبای حساب بانکی خود را به سامانه سهام عدالت ارائه نداده‌اند.

وی افزود: سازمان خصوصی سازی از 19 دی ماه امسال نخستین مرحله واریز سود نقدی مشمولان سهام عدالت را آغاز کرده و طی دوره زمانی مذکور تعداد 4 میلیون نفر بر تعداد مشمولانی که کد شبای آن‌ها برای دریافت سود سهام عدالت اعلام شده در سامانه سهام عدالت درج شده است.

مشاور سازمان خصوصی سازی پیرامون آخرین اقدام‌ها برای آزاد سازی سهام عدالت گفت: لایحه جدید نحوه آزاد سازی سهام عدالت هم اکنون در کمیسیون‌های تخصصی مجلس در دست بررسی است و در صورت تصویب نهایی آن فرایند آزاد سازی آغاز خواهد شد.

سبحانی یادآور شد:برنامه واگذار شرکت‌های دولتی طی سال جدید در جلسه شنبه هفته آینده هیات واگذاری بررسی و انتظار می‌رود، در فهرست واگذاری‌ها تعداد 600 شرکت و بنگاه جدید حضور داشته باشند.

کد خبر 392293

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =