۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵
پایانی خوش برای آکادمی بورس

آیین اختتامیه نخستین مسابقه آکادمی بورس که در زمستان سال گذشته برگزار شده بود؛ هفته گذشته در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار شد. مسابقه آزاد معامله گری با عنوان آکادمی بورس؛ یکشنبه بیست و ششم فروردین ماه؛ با اعلام نفرات برتر و اهدا جوایز رسما به کار خود پایان داد.

در ابتدای این مراسم دکتر حسین عبده تبریزی؛ عضو شورای عالی بورس و کار شناس ارشد بازارسرمایه ضمن تقدیر از برندگان این مسابقه و اهدا جوایز ده نفر نخست گفت: در این سال‌ها تلاش بسیاری برای توسعه بازار سرمایه و فرهنگ‌سازی انجام شده و به این ترتیب سرمایه‌گذاران توانستند از کتابها، کلاس های آموزشی و غیره بهره ببرند تا امروز که  تشکلی این چنینی به وجود آمد،جوانان در این رویدادها بیاموزند. دکتر روح الله حسینی مقدم، که به عنوان عضو شورای سیاست گذاری این طرح را حمایت می کردند؛ بیانه شورای سیاست گذاری را درخصوص این مسابقه قرائت کردند.

بخش مهم و اصلی آیین اختتامیه نخستین آکادمی بورس اعلام ده نفر برتر این مسابقه بود. در این بخش  نفرات برتر لوح تقدیر و تندیس خود را از اعضای شورای سیاست گذاری و دکتر عبده تبریزی دریافت کردند. ده نفر برتر این مسابقه در بازه زمانی مرحله دوم با سرمایه اولیه ده میلیون ریالی که توسط تامین سرمایه تمدن به عنوان حامی مالی آکادمی بورس تامین شده بود توانستند سبد سهام با بازدهی مثبت تشکیل دهند. نکته جالب در خصوص ده نفر نخست این مسابقه پراکندگی جغرافیایی آن است. هر چند نفر اول و دوم از استان تهران شرکت کرده اند؛ اما نفر سوم از ساکن استان مازندران است. از ده نفر برتر، پنج نفر ساکن تهران و پنج نفر دیگر ساکن استان‌های مازندران، البرز، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و خوزستان هستند. هرچند هشت نفر از پنجاه نفر راه یافته به مرحله دوم خانم‌ها بودند، اما متاستفانه خانم‌ها نتوانستند در بین ده نفر برتر حاضر شوند.

تامین سرمایه تمدن به عنوان حامی مالی این رویداد که رقابتی بین فعالان بازارسرمایه است در بازره زمانی سه ماه خود خدمات و قابلیت‌های سامانه سرمایه گذاری آنلاین با عنوان iBShope  را در اختیار شرکت کنندگان قرار داده بود تا ثبت فرآیندهای این رویداد، به راحتی اتفاق بیفتد. علاوه بر این شرکت رهپویان پردازش گستر صحرا و کارگزاری شهر نیز در فرآیند انجام معاملات نفرات حاضر در مسابقه فعال بودند. دکتر خواجه نصیر ی، مدیرعامل تامین سرمایه تمدن در خصوص  این مسابقه گفت: بازار سرمایه در ایران به خوبی معرفی نشده و نهادهای سرمایه‌گذاری در بورس نیز برای معرفی آن تلاش چندانی نکرده‌اند؛ به همین دلیل بازار سرمایه برای 90 درصد مردم ایران ناشناخته مانده است. خواجه نصیر در ادامه با اشاره به ناشناخته بودن بازار سرمایه گفت: ما کارشناسان و تحلیلگران بزرگی داریم و هنوز نتوانسته‌ایم برنامه‌ای بسازیم که نشان دهیم جای بازار سرمایه در اقتصاد ایران کجاست‌. بنابراین، با وجود اینکه بانک‌ها از بازار سرمایه ضعیف‌تر عمل می‌کنند، اما شناخته‌ شده‌تر هستند.وی افزود: بازار سرمایه گزینه مدیریت سرمایه مردم است و اگر مردم بخواهند سرمایه‌دار شوند باید از این مسیر عبور کنند؛ البته در این راه، نهادهای سرمایه‌گذاری نیز وظیفه دارند که بخشی از سرمایه خود را صرف شناساندن بازار سرمایه به مردم و تبلیغات کنند‌ تا حایی که اگر برای ساخت برنامه‌ای مثل آکادمی به آنها پیشنهاد شد، در آن مشارکت کنند‌.

در ادامه برنامه های این آیین نوبت به دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری رسید تا نظرات خود را در خصوص این مسابقه بیان کند. اسلامی بیدگلی ضمن تشکر از برگزارکنندگان آکادمی بورس بیان کرد: آکادمی بورس در دنیا با عنوان trade challenge برگزار می‌شود و به صورت فرصتی برای شناسایی استعدادها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای جوانان شناخته می‌شود.اسلامی بیدگلی با اشاره به ناشناخته بودن بازار سرمایه در بین مردم گفت: طی سالهای گذشته با توجه به تمرکز تبلیغاتی روی تامین مالی از سوی بانکها، بازار سرمایه مغفول ماند و به این ترتیب، این مسابقات باید گسترش داده شود تا توجه به بورس و سایر ارکان بازار سرمایه جلب شود‌.

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری به مزایای برگزاری این مسابقه نیز اشاره کرد و گفت: شرکت‌کنندگان این مسابقه فرصت همراهی با بزرگان بازار سرمایه ایران را پیدا کردند و توانستند از آنها برای یادگیری استفاده کنند‌.

وی افزود: مسابقات متنوعی در سراسر دنیا برای معرفی بازار مالی برگزار می‌شود و نهادهای مختلف سیاست‌گذاری می‌توانند از این نوع مسابقات برای شناسایی استعدادها استفاده کنند؛ چون بازار به رویکردهای تحلیل‌گرایانه کوتاه و بلند مدت نیاز دارد.

اسلامی در ادامه بیان کرد: شرکت‌های بازار سرمایه نسبت به سایر شرکت‌ها شفافیت بیشتری دارند و بنابراین، تخلفات آنها به زودی شناخته می‌شود. بنابراین، توسعه بازار سرمایه به توسعه شفافیت کمک خواهد کرد.

در این مراسم ضمن سخنرانی اعضای شورای سیاست گذاری؛ حمید حامی به همراه رضا تاجبخش روی صحنه حاضر شدند و چند دقیقه ای برای میهمانان هنر نمایی کردند. در ادامه این برنامه امین آذریان مدیر عامل گروه دانش شاخص بازار سرمایه ضمن تشکر و قدردانی از تمامی حامیان و بزرگان بازارسرمایه که در این مدت از آکادمی بورس حمایت کردند ابراز امیداواری کرد که در سال‌های آتی بتوانند با برگزاری این رویداد در ابعاد گسترده تر به فرهنگ سازی در مفهوم سرمایه گذاری یاری رسانند. آذریان در حاشیه این مراسم در خصوص فعالیت گروه دانش شاخص بازار سرمایه گفت: ما در گروه شاخص بازارسرمایه به عنوان نهادی آموزشی در حوزه بازارسرمایه؛ فرهنگ سازی و شناساندن بازارسرمایه به عنوان یکی از مهمترین نهادهای مالی کشور ؛ برنامه‌های آموزشی و رقابتی مثل آکادمی بورس را ادامه خواهیم داد و ما امیدواریم مخاطبان در این مسیر همراه ما باشند.