امید به آینده متاع گران بازار سهام

یک کارگزار بورس تهران با انتقاد از نبود سیاستی روشن برای برنامه ریزی اقتصادی و مدیریت نقدینگی در کشور گفت: تئوریسین‌های اقتصادی دولت روحانی باید یکبار برای همیشه به مردم بگویند که چه برنامه ای برای بازار سرمایه دارند.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از فارس، محمد ابراهیم قربانی فرید، رییس هیات مدیره یک شرکت کارگزاری بورس با انتقاد از تلاطم بازارهای ارز و سکه طلا گفت: تحرک‌های سفته بازانه در بازارهای غیر مولد و موازی بازار سهام همچون ارز و سکه طلا باعث شده تا حجم معاملات در بازار سرمایه کاهش یافته و به تبع آن پول‌هایی که از سال‌های گذشته در این بازار به گردش در می‌آمده و یا پارک شده به سمت بازار ارز کوچ کند و تبدیل به اسکناس‌های سبز شود.

 

وی ادامه داد: وقتی نرخ سپرده‌های بانکی و یا گواهی سپرده علی رغم وعده دولت مبنی بر کاهش نرخ سود و حمایت از بازار سرمایه به یکباره افزایش می‌یابد، نتیجه‌ای جز کاهش قیمت سهام و افت حجم معاملات در بازار سرمایه را نخواهد داشت و به تبع آن رشد مورد انتظار بازار محقق نشود.

این کارگزار با اشاره به بهبود سود آوری شرکت‌های بورسی نسبت به سال گذشته عنوان کرد:دسترسی به مواد اولیه و تسهیلات مالی و بانکی باعث شده تا شرکت‌ها در مجموع نسبت به سال قبل وضعیت بهتری داشته باشند اما مشکلات و سیاست‌های اقتصادی باعث شده تا این رشد سود دچار تخریب و نا اطمینانی در اذهان شود.

انتشار گواهی سپرده بانکی با نرخ سود 20 درصدی و همچنین تلاطم در بازار سکه و ارز باعث لطمه خوردن بازار سرمایه شده و مانع از ورود پول‌های پر حجم به بازار شده است.

به باور وی در حال حاضر حجم معاملات سهام در بورس به دلیل افت حجم نقدینگی و عدم گردش آن با کاهش روبرو است که از تضعیف امید به آینده در بازار ناشی شده است.

قربانی فرید با اشاره به چشم انداز بازار ارز گفت: روند قیمت‌ها در این بازار تداوم نخواهد داشت و بالاخره در نقطه ای متوقف خواهد شد ولی در بازار سرمایه روند رشد سودآوری شرکت‌ها ادامه خواهد داشت و می‌تواند برای سهامداران منافع مناسب تری را در بر داشته باشد.

وی با بیان اینکه دولت برای جبران کسری بودجه خود بر روی بازار ارز و طلا تمرکز کرده ،یادآور شد:اقتصاد باید از طرق متغیر های مولد و واقعی رونق یابد نه با سفته بازی و بازارهای غیر مولد و این در حالی است که دولت در حالی بر لزوم حمایت از بازار سرمایه از طریق کاهش نرخ سود بانکی تاکید می‌کند که به یکباره و یک شبه اقدام به انتشار گواهی سپرده با نرخ سود 20 درصدی می‌کند.

این کارگزار بورس تهران تاکید کرد: تئوریسین‌های اقتصادی دولت روحانی باید به مردم و سرمایه گذاران بطور واضح اعلام کنند که از بازار سرمایه چه می‌خواهند.باید از بازار سرمایه حمایت شود اما نه با پول بلکه با تدوین و تبیین برنامه ای منسجم و جامع بتوانند اعتماد را در این بازار بازگردانند.پول به اندازه کافی در اختیار مردم وجود دارد که در صورت ایجاد اعتماد برای آن‌ها ادغام به سرازیر کردن سرمایه‌ها به بازار سهام و حمایت از آن خواهند کرد.

کد خبر 392088

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =