سیف مهمترین برنامه های سال جدید بانک ها را اعلام کرد

رییس کل بانک مرکزی با تشریح اقدامات سال گذشته، مهمترین برنامه های سال جدید برای بانک ها را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ولی اله سیف در دیدار مدیران عامل بانکی دولتی و خصوصی، ساماندهی موسسات غیرمجاز را از بزرگترین اقدامات بانک مرکزی در سال ۹۶ خواند و گفت: موسسات غیرمجاز که در سال های اخیر با ایجاد اختلال در بازار پول، انتظام بخشی به بازار پول را با موانع و معضلاتی روبرو کرده بود، در سال ۹۶ با همکاری ارکان حاکمیتی و همت همکاران بانک مرکزی ساماندهی شدند. فعالیت این موسسات که با جذب سپرده و سرمایه گذاری آن در بازارهای پرریسک، سرمایه های مردم را در معرض نابودی قرار داده بود هم اکنون ساماندهی شده و امروز هیچ موسسه غیرمجاز فعالی وجود ندارد.

وی با اشاره به آثار مخربی که ادامه دار شدن فعالیت های موسسات غیرمجاز برای اقتصاد به همراه داشت، افزود: بخش نظارت بانک مرکزی علی رغم تمام فشارهای موجود گام مهمی در انتظام بخشی به شبکه بانکی برداشت و امروز دیگر بانک ها در وادی رقابت مخربی که برای تجهیز گران قیمت منابع به واسطه حضور غیرمجاز ها شکل گرفته بود، قرار نمی گیرند. همچنین بانک مرکزی، دستگاه های حاکمیتی و شبکه بانکی همواره باید آمادگی مقابله با بروز و ظهور چنین خطراتی را داشته باشد و اجازه شکل گیری مجدد چنین پدیده های مخربی را ندهند.در سال جاری تلاش می کنیم فرآیند بازپرداخت باقی مانده سپرده های سپرده گذاران در موسسات غیرمجاز از طریق شناسایی دارایی های غیرمجازها انجام شود.

برنامه ریزی شبکه بانکی در راستای حمایت از کالای ایرانی

این مقام مسئول با اشاره به نامگذاری سال جدید گفت: شبکه بانکی برای تحقق این هدف باید برنامه ریزی و خط مشی خود را تعیین کند و علی رغم وجود عدم تعادل هایی که در نظام بانکی وجود دارد، تمام توان خود را برای استفاده بهینه از منابع موجود در راستای اشتغال زایی و حمایت از کالای ایرانی به کار گیرد.

سیف هدفمند کردن اعطای تسهیلات را اولویت شبکه بانکی خواند و تاکید کرد: همه همکاران نظام بانکی باید به گونه ای هدفگذاری و عمل کنند که هیچ منبعی از نظام بانکی به هدر نرود و بیش از هر زمانی، شاهد تخصیص منابع در راستای تولید و اشتغال باشیم. در این راستا بانک مرکزی با بانک های دولتی و خصوصی نشست هایی را برای ترسیم برنامه ها و نحوه عملیاتی کردن آنها از هفته اتی برگزار خواهد کرد.

تخصیص ۴۸ میلیارد دلار ارز برای واردات

وی درخصوص بهبود مراودات بانکی با بانک های دنیا تصریح کرد: در سال گذشته ۴۸ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاها و خدمات از سوی بانک مرکزی اختصاص داده شده که در مقایسه با سال پیش از آن که ۳۹ میلیارد دلار بود افزایش قابل ملاحظه ای را نشان می دهد.با راه اندازی سامانه نیما(نظام یکپارچه مبادلات ارزی)، تمام مبادلات ارزی در بستری امن، انجام و تامین و تخصیص ارز به صورت برخط برای تمام صادرکنندگان و واردکنندگان فراهم می شود. این سامانه امکان مدیریت بهینه بازار ارز برای سیاستگذار را نیز فراهم می کند.

اعطای ۵۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی شبکه بانکی

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به رشد ۲۴ درصدی اعطای تسهیلات در 11 ماهه سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ تصریح کرد: از ۵۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده توسط شبکه بانکی در سال ۹۶، ۶۲ درصد به منظور سرمایه در گردش برای استفاده از ظرفیت های تولید و ۲۸ درصد نیز به صورت سرمایه گذاری در قالب طرح های جدید به بخش های مختلف اقتصاد اختصاص یافته است.

سیف ادامه داد: در سال ۹۶ همچنین ۱۴۴۵ فقره تسهیلات معادل 3.2 هزار میلیارد تومان به شرکت های دانش بنیان اعطا شده است. همچنین 2.2 هزار میلیارد تومان تسهیلات نیز در اختیار بخش خودرو سازی قرار گرفته چرا که این دو حوزه نقش مهم و موثری در ایجاد اشتغال ایفا می کنند.

وی با اشاره به پرداخت یک میلیون و ۱۷۵ هزار فقره وام ازدواج در سال ۹۶ نیز گفت: پرداخت این تعداد تسهیلات علی رغم افزایش رقم آن به ۱۰ میلیون تومان با همت مضاعف شبکه بانکی عملیاتی شد و امیدواریم در سال جدید نیز با همت همکاران، گامی بزرگ در راستای این امر حسنه برداریم.

پیشرفت چشمگیر بانکداری الکترونیک

رئیس کل بانک مرکزی بهبود وضعیت ارائه خدمات بانکداری الکترونیک را نشانگر اهمیت آن در بانکداری خواند و گفت: در حالی که ۱۰ سال پیش نسبت اسکناس به نقدینگی ۱۵ درصد بود، امروز این نسبت به ۲.۵ درصد کاهش پیدا کرده که نشانگر عملکرد خوب بخش فناوری اطلاعات بانک مرکزی و بانک هاست که حجم عظیمی از مبادلات و تراکنش ها را بدون کوچکترین مشکلی انجام می دهند.

اصلاح نظام بانکی اولویت اول بانک مرکزی و نظام بانکی در سال جاری

سیف ضمن تاکید بر اهمیت طرح اصلاح نظام بانکی گفت: طرح اصلاح نظام بانکی برای از بین بردن عدم تعادل هایی که در شبکه بانکی وجود دارد از سال جاری آغاز می شود و امیدواریم با انسجامی که در حاکمیت برای این موضوع به وجود امده،گام های موثری را در این زمینه برداریم.ساماندهی بازار ارز از طریق سامانه نیما و همچنین تقویت و پیاده سازی نظام نوین نظارتی از دیگر برنامه های بانک مرکزی در سال ۹۷ است.

کد خبر 392075

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =