اتصال شبکه مالی کشور به شبکه مالی بین‌المللی با فاینکس

یک کارشناس سرمایه‌گذاری بین‌المللی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های تخصصی حوزه مالی و سرمایه‌گذاری در کشورهایی که جهش اقتصادی داشته‌اند، گفت: دراقتصادهای رو به رشد و کشورهایی که جهش اقتصادی را تجربه کرده‌اند هر سال چندین رویداد نمایشگاهی و همایش حوزه مالی برگزار می‌شود.

یک کارشناس سرمایه‌گذاری بین‌المللی با اشاره به حجم کوچک بازار سرمایه بر ضرورت برگزاری پرتعداد نمایشگاه‌ها و همایش‌های تخصصی صنعت مالی در ایران تاکید کرد و گفت: اتصال شبکه مالی ایران به شبکه مالی بین‌المللی کلید توسعه بازارهای مالی است و این اتصال باید از نمایشگاه‌هایی مثل فاینکس ۲۰۱۸ شروع شود.

به گزارش بورس آنلاین و به نقل از ایسنا، پیمان مولوی با اشاره به ایالت متحده امریکا و بازار سرمایه آن که بزرگ‌ترین بازار سرمایه است، گفت: اندازه کل بازار سرمایه این کشور ۱۷ تریلیون دلار است که در کل از جمع اندازه بازارهای شانگ‌های، هنگ کنگ، توکیو و... بزرگ‌تر است.

وی افزود: با توجه به حجم بزرگ این بازار باید پرسید آنها چگونه توانسته‌اند بازار سرمایه خود را تا این حد توسعه دهند و در پاسخ باید گفت آنها از تمام روش‌ها و ظرفیت‌ها استفاده کرده‌اند و قطعا یکی از ابزارهای توسعه بازارهای سرمایه، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی است.

این کارشناس سرمایه‌گذاری بین‌المللی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های تخصصی حوزه مالی و سرمایه‌گذاری در کشورهایی که جهش اقتصادی داشته‌اند، ادامه داد: دراقتصادهای رو به رشد و کشورهایی که جهش اقتصادی را تجربه کرده‌اند هر سال چندین رویداد نمایشگاهی و همایش حوزه مالی برگزار می‌شود. ما برای بررسی تاثیر برگزاری نمایشگاه‌ها بر رشد بازارهای مالی باید از خود سوال کنیم چه الزامی وجود دارد در ایالات متحده، اروپای غربی، هنگ کنگ، چین، کره جنوبی، هند و بسیاری از کشورها شاهد برگزاری همایش‌ها، کنفرانس‌ها و نشست‌های تخصصی حوزه مالی در بالاترین سطح خود باشیم و لزوما چرا دست‌اندرکاران این بازارها سعی در برپایی این نمایشگاه‌ها دارند؟

مولوی در ادامه با بیان اینکه بلوغ دانش سرمایه‌گذاری بین مخاطبان و ذینفعان و فعالان بازارهای مالی نیازمند برگزاری نشست‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی است، گفت: با این اوصاف و با توجه به تعداد کم نمایشگاه‌هایی که سالیانه در کشور ما برگزار می‌شود چه انتظاری به بلوغ بازارهای مالی است و اصولا در این راستا ما چه اقدامی کرده‌ایم تا با رشد بازارهای مالی مواجه شویم.

وی با بیان اینکه  آنچه بیش از همه بین ما و این کشورها تفاوت ایجاد می‌کند نحوه برگزاری این نوع نمایشگاه است، گفت: نقطه ضعف نمایشگاه‌های ما این است که حضور شرکت‌های بین‌المللی و گروه‌های خارجی در آن پررنگ نیست، ضمن اینکه روش برگزاری نمایشگاه، در کنار تعداد نمایشگاه‌ها و زمان آن نیز در اثربخشی آنها تاثیرگذار است.

این اقتصاددان افزود: حضور کمرنگ شرکت‌های بیمه‌ای و بورسی خارجی در نمایشگاه‌های داخلی باعث شده که ما در وصل شدن به بازارهای مالی دنیا عقب بیفتیم و کیفیت این نمایشگاه‌ها نیز نسبت به نمایشگاه‌هایی که در کشورهای توسعه‌یافته برگزار می‌شود، پایین باشد.

مولوی با بیان اینکه تبعیت از الگوهای موفق بازار مالی در دنیا و به خصوص پیاده کردن استانداردهای بین‌المللی بازارهای مالی در گرو اتصال به شبکه بین‌المللی است، بیان کرد: اتصال شبکه مالی ایران به شبکه مالی بین‌المللی، کلید توسعه بازارهای مالی ما است و  این اتصال باید از نمایشگاه‌هایی مثل فاینکس ۲۰۱۸ شروع شود. نمونه این امر ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی، کارگزاری‌های بین‌المللی، شرکت‌های بورسی و فعالان بانکی در همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و نشست‌های تخصصی است و در صورتی که مسئولان برگزار کننده نسبت به این مسئله بی‌توجه باشند، نمی‌تواند به بزرگ شدن بازار سرمایه کشور، امیدوار بود.

کد خبر 391927

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =