رشد ۱۶ درصدی ارزش بازار بورس و فرابورس

۱۴ عرضه اولیه در یکسال

ارزش بازار فرابورس (بازار اول – بازار دوم -بازار پایه و بازار ابزار‌های نوین مالی) که در پایان سال ۹۵ مبلغ ۱۱۹ هزار میلیارد تومان بود، در حال حاضر به مبلغ ۱۳۸ هزار میلیارد تومان رسیده است که نشان از رشد ۱۶ درصدی دارد.

سال ۱۳۹۶ با شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شد که یکی از پیش نیاز‌های مورد نیاز برای رونق تولید و بهبود وضعیت اشتغال در کشور استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه است.

به گزارش بورس آنلاین و به نقل از شما نیوز، اکنون سال ۹۶ روز‌های پایانی خود را سپری می‌کند و این درحالی است که اتفاق‌های پرحاشیه‌ای در حوزه اقتصاد در یک سال گذشته رخ داده که تاثیر آن نیز بر بازار سرمایه قابل توجه بوده است.

بورس اوراق بهادار تهران در ابتدای سال ۹۶ و در اولین هفته کاری با رشد 0.5 درصدی شاخص کل و رشد حدود 2.5درصدی شاخص کل هم‌وزن کار خود را آغاز کرده بود.

در ابتدای سال ۹۶ معاملات بازار سرمایه چنان امیدوارانه شروع شد که طی ۲۶ روز کاری ابتدایی سال ۹۶، دماسنج بازار سهام فقط یک روز منفی را ثبت کرد تا رکورد ۷ ساله این متغیر مهم ثبت شود. همچنین رقم ۸۰ هزار واحدی شاخص کل که مربوط به ۴ دی سال ۹۵ بود است و از آن تاریخ نتوانسته بود وارد این کانال شود، در روز ۱۳ اردیبهشت سال جاری برای دقایقی رقم ۸۰ هزار واحدی مجددا ثبت شد تا نوید سالی رکوردشکنانه برای شاخص کل بدهد.

در اواخر اردیبهشت شاهد انتخابات ریاست جمهوری بوده ایم، بورس تهران اولین روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با رشد ۷۳۳ واحدی (معادل 0.9 درصد) مواجه شد و شاخص کل هم‌وزن نیز با جهش بیش از 1.4 درصدی رشد خیره‌کننده‌ای را به نمایش گذاشت. اما در روز‌های بعد از آن بازار وارد فاز اصلاحی شد و در ماه‌های خرداد تا آبان این اصلاح ادامه داشت تا اینکه در اواخر آبان و بدلیل رشد قیمت کالا‌های جهانی و نفت و تاثیر آن بر شرکت‌های داخلی بورس و فرابورسی، خصوصا صنایع فلزی، معدنی، پالایشی و پتروشیمی، شاخص کل توانست در تاریخ ۴ آذر سال جاری رکورد تاریخی ۸۹ هزار و ۵۰۰ واحد را بشکند و رکورد جدیدی در بازار سرمایه به جای بگذارد. رشد شاخص کل بورس تهران در ادامه با افزایش قیمت ارز و مجددا تحت تاثیر رشد قیمت سهام شرکت‌های صادرات محور که عموما از صنایع پیش گفته بوده است ادامه یافت تا در ۸ بهمن به اوج خود در رقم ۹۹ هزار و ۴۱۴ واحد دست یابد. این رقم آخرین رکورد بجای مانده از شاخص کل است، چرا که پس از آن مجددا بازار سرمایه وارد فاز اصلاحی شد و تا ۲۰ اسفند سال جاری این شاخص در کانال ۹۶ هزار واحد قرار گرفت.

همچنین ارزش بازار بورس تهران به عنوان یکی دیگر از متغیر‌های مهم، در سال ۹۵ رقم ۳۲۲ هزار میلیارد تومان بوده است، درحالیکه در حال حاضر تا تاریخ ۲۰ اسفند ۹۶ ارزش این بازار به ۳۸۳ هزار میلیارد تومان رسیده است که نشان از رشد ۱۶ درصدی ارزش بورس تهران است.

ارزش بازار فرابورس (بازار اول – بازار دوم -بازار پایه و بازار ابزار‌های نوین مالی) که در پایان سال ۹۵ مبلغ ۱۱۹ هزار میلیارد تومان بود، در حال حاضر به مبلغ ۱۳۸ هزار میلیارد تومان رسیده است که نشان از رشد ۱۶ درصدی دارد.

اصلاحات زیرساختی در بازار سرمایه

یکی دیگر از تحولات مهم بازار سرمایه در سال ۹۶ شروع بازنگری و تغییرات گسترده در قوانین و دستورالعمل های بازار بود. این اقدامات در راستای افزایش شفافیت اطلاعاتی و نقدشوندگی در بازار در دستور کار قرار گرفت و نتیجه آن قاعده‌مند شدن توقف و بازگشایی نماد‌ها و کاهش چشمگیر مدت توقف نماد‌ها بوده است و هدف نهایی این تغییر تثبیت حداکثر مدت توقف ۹۰ دقیقه‌ای است که می توان گفت: مدیران بازار تا حد زیادی در دستیابی به این هدف نزدیک شده اند.

تبدیل گزارش پیش بینی درآمد هر سهم به گزارش تجزیه و تحلیل مدیریت بر اساس استاندارد‌های بین المللی از دیگر اصلاحات قانون اوراق بهادار بورس تهران بوده است.

یکی دیگر از اصلاحات مهم قانون بازار سرمایه اصلاح نحوه افشای اطلاعات با اهمیت و مصادیق آن بوده است. در دستورالعمل اصلاح شده نحوه افشای اطلاعات توسط ناشران بورسی و فرابورسی، مصادیق اطلاعات با اهمیت با جزئیات بیشتری بیان شده اند و در زمان افشای اطلاعات توسط ناشر، نماد معاملاتی به صورت خودکار و کوتاه مدت (کمتر از ۶۰ دقیقه) متوقف خواهد شد.

عرضه‌های اولیه سال ۹۶

در سال جاری عرضه اولیه سهام ۱۴شرکت در بازار سرمایه انجام پذیرفت؛ شرکت‌های به پرداخت ملت، مبین وان کیش، هتل کوثر اصفهان، چدن سازان،‌های وب، تولید و صادرات ریشمک، لیزینگ شرق، آسیا سیر ارس، پگاه آذربایجان شرقی، فولاد کاوه جنوب، تامین سرمایه امید، شیر و گوشت زاگرس شهرکرد، مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر و شفا دارو  شرکت‌های تازه وارد بازار سهام در سال جاری به شمار می روند.

بازار سرمایه در  ۵۰ سالگی خود

بازار سرمایه پنجاهمین سال تاسیس و فعالیت خود را در سال ۹۶ جشن گرفت. در این نکوداشت که در تاریخ ۸ بهمن سال جاری برگزار شد از سکه ۵ هزار ریالی به عنوان نماد بازار سرمایه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس کمیته فقهی سازمان بورس، رئیس بیمه مرکزی و فعالان بازار سرمایه رونمایی شد.

کد خبر 391893

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =