۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵
تحکیم بخش خصوصی با تشکل‌گرایی

حسین پیرموذن، عضو هیات رئیسه اتاق ایران/ اقتصاد ایران برای گام برداشتن در مسیر توسعه و سرعت بخشیدن به اهداف همیشگی اش شامل رشد پایدار، افزایش سرمایه‌گذاری، اشتغالزایی و بهبود سایر شاخص‌ها، راهی جز توسعه فعالیت بخش خصوصی و کوچک شدن دولت ندارد. این گزاره تقریبا مورد تایید تمامی دیدگاه‌ها و نظریه‌ها قرار دارد اما رسیدن به این هدف چگونه امکان پذیر است؟

درست است که گام نخست آن به تصمیم و اراده دولت برای کوچک سازی بازمی گردد و دولت باید در جهت آزادسازی و کاهش سهم خود از اقتصاد حرکت کند. گام دوم آن اما به قدرتمندتر شدن بخش خصوصی مربوط است. فعالیت‌های بخش خصوصی در بخش‌های مختلف نیاز به تحکیم و تقویت روحیه تشکل گرایی دارد. بخش خصوصی به طور انفرادی نمی تواند اهداف و جایگاه‌های بزرک را فتح کند. زمانی که فعالیت اقتصادی با رفتار مدنی همراه می‌شود، پیشرفت‌های بیشتری حاصل می‌شود. در حال حاضر 180 تشکل وابسته به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران فعالیت می‌کنند اما نیاز است این تشکل‌ها با ساماندهی جدید به فعالیت ادامه دهند تا از حرکت‌های موازی جلوگیری شود و تلاش‌ها در امتداد یکدیگر قرار گیرد.

اتاق ایران به عنوان تشکلِ تشکل‌ها، فرایند رتبه بندی تشکل‌ها را در دستور کار قرار داد تا با ساماندهی آن‌ها به هدفمندسازی نیروی بخش خصوصی کمک کند.

طبق ماده 5 قانون بهبود محیط کسب و کار اتاق‌ها مکلفند فهرست ملی تشکل‌های اقتصادی را تهیه و تغییرات آن را اعلام کنند. بنابراین باید برای آن دسته از فعالیت‌های اقتصادی که فاقد تشکل فعال هستند، تشکل ایجاد شود و در بخش‌هایی که تشکل‌های موازی وجود دارد، زمینه ادغام، شبکه سازی، یکپارچه سازی و انسجام آنها فراهم شود. برای عمل به این وظیفه قانونی نیاز به شناخت دقیق از وضعیت تشکل‌های اقتصادی بود بنابراین رتبه بندی آن‌ها از سوی اتاق ایران انجام شد این فرایند از طریق خوداظهاری صورت گرفت. پرسشنامه ای که معاونت تشکل‌های اتاق تهیه کرد از طریق انجمن‌ها و اتحادیه‌های وابسته به اتاق تکمیل شد و با پایش آن تصویری از جایگاه آن‌ها برای اتاق ایجاد شد تا بتوان با نگاهی دقیق تر، مسوولیت‌های آتی را بر دوش آن‌ها قرار داد.

ساماندهی تشکل‌های موازی و رتبه بندی تشکل‌ها به تقویب بخش خصوصی می‌انجامد. بخش خصوصی قدرتمند برای پذیرش مسئولیت‌های بیشتر آمادگی خواهد داشت. نیاز به تشکل‌های قدرتمند به ویژه در تعاملات بین المللی احساس می‌شود. در حال حاضر توانمندی افزایش صادرات در برخی زمینه‌ها از جمله مواد غذایی در کشور وجود دارد اما جای خالی کنسرسیوم‌های قدرتمند که ایجاد آنها از طریق تشکل‌ها امکان پذیر است، احساس می‌شود. وجود تشکل‌های جریان ساز که بتوانند به انسجام بخشی در حوزه تخصصی بپردازند، شرایط را برای درون زایی و برونگرایی که مورد تاکید سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، فراهم کنند، ضروری است.

 

  • شماره ۲۴۰ هفته نامه بورس - صفحه۷

 

کد خبر 391801

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =