مجلس موافق عرضه گندم در بورس کالا است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به اینکه گندم کالایی استراتژیک محسوب می شود، مجلس موافق عرضه گندم در بورس کالا به جای سیاست خرید تضمینی آن است.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایرنا، عرضه شفاف و بدون واسطه محصولات در بورس با حذف دلالان و واسطه ها، بدون شک می تواند نقش موثری در اقتصاد داشته باشد.

معاملات انواع محصولات پایه در بورس کالا به دلیل شفافیت این بازار، روندی رو به افزایش داشته به طوری که از نظر حجم و ارزش، رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.

کوتاه شدن دست دلالان و واسطه ها از فرایند معاملات محصولات، فرصتی را برای خریداران و مصرف کنندگان بخش پایین دستی برای دستیابی با قیمت و شرایط مناسب تر به محصولات مورد نیاز فراهم کرده است.

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره عرضه کالاها در بورس گفت: گسترش بازار سرمایه که جنس آن شفافیت است، به نفع اقتصاد کشور بوده و ثمرات زیادی برای بخش تولید و منافع ملی به همراه دارد.

وی افزود: وقتی به جایگاه یکی از ارکان بازار سرمایه همچون بورس کالا نگاه می کنیم، مشخص می شود که عرضه و تقاضا در این ساز و کار از جنس اوراق بهادار نیست، بلکه کالاهایی در بورس عرضه می شود که به توسعه فعالیت ها در بخش تولید کمک می کند.

پورابراهیمی با تاکید بر تاثیرگذاری عرضه کالاها در بورس بیان کرد: بورس می تواند برای ایجاد یک قیمت منصفانه در نظام اقتصاد کشور و شفافیت در عرضه و تقاضا و نیز تخصیص بهینه منابع نقش تاثیرگذاری داشته باشد.

به گفته وی، فرآیند عرضه کالا در بورس باعث می شود که از حضور دولت در ایجاد یک بازار مصنوعی و تصنعی که در برخی بخش ها همچنان شاهد آن هستیم، جلوگیری شود.

رییس کمیسیون اقتصادی با اشاره به توفیق بورس کالا در افزایش حجم و ارزش معاملات بیان کرد: در سال 96 آمارهایی را در بورس کالا می بینیم که نشان دهنده وضعیت مطلوب ساز و کار بورس است که البته مورد تایید مجلس بوده و حتماً با دیدگاه تخصصی به آن نگاه می کنیم.

پورابراهیمی با تاکید بر نگاه مجلس در حمایت از بورس کالا اظهار داشت: در مجلس شورای اسلامی در قانون برنامه ششم احکام خوبی تصویب کردیم که نشان از اهتمام مجلس به حمایت از ظرفیت های بورس کالاست و در کنار آن نیز مجلس این آمادگی را دارد که هر کمکی که لازم باشد برای پیشرفت و ارتقای این بورس انجام دهد.

مجلس موافق عرضه کل گندم در بورس است

وی با اشاره به عرضه گندم در بورس کالا گفت: موافق آن هستیم که کل عرضه گندم تولیدی کشور در بورس کالا انجام شود، زیرا گندم، کالای استراتژیکی است که می تواند تاثیر خود را در حوزه کلان اقتصادی بگذارد.

پورابراهیمی با اشاره به آسیب های ناشی از اجرای سیاست خرید تضمینی برای بخش کشاورزی بیان کرد: با توجه به ضایعات گندم خریداری شده در سیاست خرید تضمینی، عرضه این محصول در بورس کالا به روش اجرای سیاست قیمت تضمینی ضمن افزایش کیفیت، از سوء استفاده ها و مشکلاتی مانند واردات غیرقانونی این محصول جلوگیری می کند.

وی افزود: با عرضه کل گندم در بستر بورس کالا از برخی سوءاستفاده های احتمالی در خرید این محصول جلوگیری می شود. ضمن اینکه دولت هم باید منابع مالی سنگینی برای خرید تضمینی متحمل شود که با اجرای سیاست قیمت تضمینی این بار مالی از دوش دولت برداشته می شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس جلوگیری از قاچاق کالا را مزیت دیگر عرضه در بورس دانست و گفت: عرضه کالا در بورس ضمن شفافیت قیمت و افزایش کیفیت کالا در جلوگیری از قاچاق کالا هم موثر است. از این رو، باید از مزیت هایی که عرضه کالاهای مختلف در بورس برای اقتصاد کشور به همراه دارد، استقبال کنیم.

کد خبر 391745

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =