تحلیل بنیادی مدیریت صنعت شوینده بهشهر

این شرکت یکی از بزرگترین هلدینگ های صنعت شوینده کشور به شمار می آید و شرکت های پاکسان، ساینا، گلتاش از بزرگترین شرکت های این هلدینگ به شمار می آیند. شرکت توسعه صنایع بهشهر نیز با نماد “وبشهر” مالک ۹۴٫۴% شرکت می باشد.

فعالیت اصلی شرکت

فعالیت اصلی شرکت با توجه به سرمایه گذاری های صورت گرفته در شرکت های زیرمجموعه، فعالیت در صنعت شوینده می باشد. این صنعت یکی از صنایع با اهمیت در کشور به شمار می آید و برندهای مختلف بازاری رقابتی را در داخل کشور دارند چرا که در حال حاضر ۲۲۰ شرکت در صنعت شوینده کشور فعالیت می کنند و البته برخی از آن ها موفق به صادرات محصولات خود شده اند.

رقابت شدید در این صنعت موجب شده است که شرکت ها همواره با ارائه ی تخفیفات و تبلیغات سعی در گسترش سهم بازار خود داشته باشند. در بخش صادرات نیز در سال گذشته از ۱۳۸ میلیون دلار صادرات فرآورده های بهداشتی، ۱۰۰ میلیون دلار ناشی از فروش شوینده است. نیمی از فروش صنایع بهداشتی به کشور عراق اختصاص دارد، افغانستان و پاکستان و ترکمنستان و تاجیکستان نیز از بزرگترین واردکنندگان محصولات بهداشتی از ایران هستند.

صادرات کشور در سال ۱۳۹۶ برابر با صابون حمام و دستشویی ۱۴۵،۰۰۰ دلار، صابون شست و شو ۳۱۴،۲۰۵ دلار، صابون رختشویی ۵،۲۹۶،۷۲۱ دلار، صابون مایع ۲۳۲،۴۰۹ دلار و ودر مايع گرانول براي شستشو و پاكيزگي اعم از دستي و ماشيني ۳۳،۳۴۵،۱۵۹ دلار بوده است.

حجم تناژی بازار صنعت شوینده در کشور ۱،۳۸۰،۰۰۰ تن است که حجم بازار آن به نرخ مصرف کننده ۶۴،۰۰۰ میلیارد ریال می باشد و سهم ایران نیز از بازار شوینده ی جهان ۰٫۵۲% است.

در بین شرکت های شوینده ی زیرمجموعه، شرکت پاکسان مهم ترین شرکت گروه محسوب می شود و از برندهای محصولات این شرکت می توان به برندها سپید، رخشا، گلی، ارکید، برف، سیو، گلنار و عروس اشاره کرد. همچنین صادرات محصولات شرکت نیز به واسطه ی شرکت زیرمجموعه به نام شرکت مروارید هامون صورت می گیرد.

از آنجا که درآمد این شرکت ناشی از سرمایه گذاری در شرکت های شوینده است، ابتدا به بررسی کلی فروش و بهای تمام شده شرکت های گروه می پردازیم و سپس پورتفوی سرمایه گذاری شرکت را بررسی می کنیم.

سرمایه شرکت

سرمایه ی این شرکت در حال حاضر ۱،۰۰۰ میلیارد ریال است و مقرر شده در عرضه ی اولیه، ۱۰% از سهام این شرکت عرضه شود. روند تغییرات سرمایه ی شرکت در سال های گذشته به شرح زیر است:

افزایش سرمایه ی شرکت در سال های گذشته از محل مطالبات و آورده ی نقدی بوده است و در آینده برنامه ای برای افزایش سرمایه ندارد.

ترکیب سهامداران

فروش

فروش شرکت های زیرمجموعه برای سال مالی منتهی به 30 آذر 1396 برابر با 6،551 میلیارد ریال پیش بینی شده است و 6% افزایش را نسبت به سال 1395 نشان می دهد و در سال 1397 نیز با 30% افزایش نسبت به سال 1396 به رقم 8،429 میلیارد ریال پیش بینی شده است. درآمد شرکت اصلی نیز برای سال 1397 به رقم 392 میلیارد ریال پیش بینی شده است که 11% کاهش را نسبت به سال 1396 نشان می دهد.

روند فروش شرکت های گروه به شرح زیر می باشد:

در سال های اخیر با وجود درگیری با فضای رکودی روند فروش مقداری شرکت نیز رو به رشد بوده است و به نظر ارائه ی تخفیفات و کاهش نرخ های فروش موجب نوساناتی در مبلغ فروش شده است. همچنین مجموع فروش شرکت های زیرمجموعه در سال 1396 نسبت به 1395 رشدی 5% را نشان می دهد و رشد فروش صادراتی در سال 1396 نیز حدودا 10% پیش بینی شده است.

فروش صادراتی شرکت عمدتا پودر می باشد و محصول سهمی 55.5 درصدی در صادرات شرکت دارد. ترکیب فروش محصولات شرکت های زیرمجموعه در سال 1396 به شرح زیر است:

 

با توجه به نمودار بالا، عمده ی فروش محصولات این شرکت به صابون و پودر و شامپو اختصاص دارد.

قیمت گذاری محصولات صنعت شوینده بر مبنای تصویب پیشنهاد قیمت در انجمن شرکت های شوینده می باشد و سپس توسط سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده قیمت نهایی به عموم مصرف کنندگان تعیین می شود. البته در سال های اخیر به علت رقابت شدید در بازار محصولات بهداشتی، شرکت ها محصولات را با تخفیفات قابل توجهی عرضه می کرده اند.

همچنین قراردادهای فروش شرکت ها عمدتا با به پخش منعقد می شود. اخیرا شرکت در شفاف سازی تصریح کرده است که شرکت به پخش توزیع کننده انحصاری انواع محصولات داخلی شرکت های تولیدی زیرمجموعه این هلدینگ از جمله پاکسان، گلتاش و ساینا می باشد.  چارچوب و تعاملات با این شرکت ها با شرکت به پخش به صورت جداگانه طبق قرارداد سالانه و به همراه لیست محصولات شرکت تعیین می شود. تخفیفات نیز توسط هیئت مدیره این شرکت ها اعمال می شود.

بهای تمام شده

بهای تمام شده شرکت برای سال مالی منتهی به 30 آذر 1396 برابر با 5،034 میلیارد ریال پیش بینی شده است که 15% افزایش به سال 1395 نشان می دهد. بهای تمام شده شرکت های گروه در سال 1395 برابر با 4،358 میلیارد ریال بوده است. در سال 1397 نیز بهای تمام شده گروه با 33% افزایش نسبت به سال 1396 به رقم 6،684 میلیارد ریال برآورد شده است.

تولید شرکت های زیرمجموعه در سال های اخیر به شرح زیر است:

بنا بر نمودار بالا، تولیدات شرکت در سال های اخیر تفاوت قابل توجهی با سال جاری نداشته است. کاهش تولید در سال 94 عمدتا از ناحیه کاهش تولید شرکت مروارید هامون بوده است.

ظرفیت پیش بینی شرکت پاکسان به عنوان بزرگترین شرکت زیرمجموعه در سال 1396 به شرح زیر می باشد:

حاشیه سود ناخالص شرکت های زیرمجموعه به شرح زیر است:

در بین شرکت های زیرمجموعه، حاشیه سود ناخالص گلتاش با نسبت 37.2% در سال 1396 بالاتر از بقیه ی شرکت هاست و در این بین مدیریت یاران توسعه نیز حاشیه سود ناخالص منفی دارد. گفتنی است گلتاش که با نماد “شگل” در بازار سرمایه حضور دارد سهمی 26.9% در مجموع فروش شرکت های زیرمجموعه دارد.

سرمایه گذاری

بهای تمام شده ی پورتفوی سرمایه گذاری شرکت در پایان آذر ماه سال 1396 برابر با 776 میلیارد ریال بوده است. البته عمده ی بهای تمام شده شرکت ناشی از سرمایه گذاری در شرکت های بورسی می باشد. ترکیب پورتفوی سرمایه گذاری شرکت بر مبنای بهای تمام شده به شرح زیر است:

مطابق نمودار بالا، سه شرکت بورسی زیرمجموعه بیشترین سهم را از منظر بهای تمام شده به خود اختصاص می دهند. همچنین در بین شرکت های زیرمجموعه، شرکت گلتاش بیشترین سهم را در درآمد سرمایه گذاری شرکت به خود اختصاص می دهد. نمودار زیر ترکیب درآمد سرمایه گذاری شرکت را نشان می دهد:

مطابق نمودار بالا شرکت های گلتاش و پاکسان مجموعا با سهم 95% از درآمد سرمایه گذاری شرکت، بیشترین تاثیر را بر درآمد مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر دارند.

صورت های مالی شرکت

جداول زیر ترازنامه و صورت سود و زیان شرکت را نمایش می دهد.

صورت سود و زیان پیش بینی شرکت در سال 1396 به شرح زیر است:

سایر نکات

  • درآمد های سال 97 شرکت های زیرمجموعه با فرض 20 درصد افزایش نرخ محصولات و 7% افزایش مقدار فروش برآورد شده است.
  • بهای تمام شده محصولات شرکت نیز با فرض افزایش هزینه مواد به میزان 38%، دستمزد مستقیم 15% و سربار با 10% برآورد شده است.

نتیجه گیری

خالص ارزش سرمایه گذاری های شرکت به ازای هر سهم برابر با 4،784 ریال می باشد. با فرض بازگشایی قیمت سهام شرکت در محدوده 2،730 ریال، قیمت سهام این شرکت معادل 57% از خالص ارزش دارایی ها خواهد بود. با فرض افزایش قیمت سهام شرکت تا محدوده 70% از NAV انتظار می رود بازار از سهام شرکت استقبال نماید. همچنین این شرکت برای سال 1397 سود خالص هر سهم را به رقم 420 ریال پیش بینی کرده است که معادل عرضه ی سهم با پی بر ای 6.4 واحد می باشد.

این سهم در روز سه شنبه در بازار دوم بورس تهران عرضه خواهد شد. محدوده ی قیمت برای ثبت سفارش نیز طبق اعلامیه بورس 2،600 ریال تا 2،730 ریال می باشد و حداکثر سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی 1500 سهم است.

 

  • منبع:کارگزاری آبان
کد خبر 391575

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =