شکل گیری دوگانه بورس در اولین ماه زمستان

آمار معاملات بورس در اولین ماه زمستان سال جاری نشان می دهد در عین حالی که شاخص بورس در دی ماه با ۲۰۰۰ واحد رشد مواجه شد، اما سنگین ترین ریزش سال جاری نیز با ۱۶۴۹ واحد هم در این ماه رقم خورده است.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از ایبِنا، خرید و فروش سهام در دی ماه برای بورس و سهامداران، روزهای داغ و سردی را شکل داد به طوری که در این ماه نماگر اصلی بازار سهام، سه کانال تازه را برای نخستین بار فتح کرد و در عین حال سنگین ترین سقوط سال ۹۶ تا به امروز را نیز در این ماه به ثبت رسانید.

 

در عین حال، نگاهی به آمارهای موجود نشان می دهد که بازار سهام در دی ماه با رشد قابل قبولی مواجه شد و توانست در اکثر پارامترهای معاملاتی عملکرد مثبتی را شکل دهد.

بر اساس این گزارش، در معاملات دی ماه بازار سهام، شاخص بورس به عنوان اصلی ترین پارامتر نشان دهنده وضعیت این بازار، ‌ بیش از ۲۰۰۰ واحد افزایش و ارزش بازار نیز بیش از ۶۰۰۰ میلیارد تومان رشد را در طی ۲۱ روز معاملاتی در تابلوهای معاملاتی به ثبت رسانده اند.

تحرک ماهانه نماگر تالار شیشه ای

این گزارش می افزاید در  دی ماه، تقریبا روح نوسان در بورس و در بین خرید و فروش سهامداران حاکم شده بود، به طوری که شاخص بورس ۸ روز معاملاتی مثبت و ۱۳ روز معاملاتی منفی را برای فعالان این بازار رقم زد که تقریبا مشخص می کند که یک سوم روزها در تالار شیشه ای با کاهش این نماگر مواجه شده است.

در عین حال باید به این نکته هم اشاره کرد که بیشترین کاهش در این ماه و یکی از ۸ روز معاملاتی منفی که البته سنگین ترین سقوط سال را هم باید به آن نسبت دهیم با ۱۶۴۹ واحد به روز ۱۰ دی ماه ۹۶ تعلق دارد که باعث شد تا شاخص به ۹۵ هزار و ۵۶۱ واحد برسد.

 در مقابل بیشترین رشد تپیکس( شاخص قیمت سهام در بورس) در این ماه نیز به روز دوم دی ماه مرتبط می باشد که شاخص با رشد ۱۳۰۷ واحد صعود به ۹۶ هزار و ۸۱۶ واحد رسید تا در همان ابتدای ماه نمایانگر رشد مطلوب در ادامه روزهای باشد که البته معاملات برخلاف این روند را نشان داد.

نوسان ارزش بازار

ارزیابی آمارهای موجود از اطلاعات داد و ستدهای سهام در ماه ابتدایی زمستان سال جاری نشان می دهد که در حالی که در اولین روز معاملاتی این ماه ارزش بازار ۳۸۷ هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان بود، این پارامتر با ۶ هزار و ۶۲۳ میلیارد تومان در آخرین روز معاملاتی ماه گذشته به ۳۹۳ هزار و ۹۵۳ میلیارد تومان رسید که به خوبی ورود نقدینگی در این ماه و تا حد زیادی تثبیت آن در بازار سهام را تایید می کند.

 از سویی دیگر و آمارهای تکمیلی، نشان می دهد که در دی ماه سال جاری ارزش بازار در روز ۱۰ این ماه با رسیدن به ۳۸۲ هزار و ۲۳۷ میلیارد تومان بیشترین کاهش و در روز ۲۷ دی ماه نیز با رسیدن به ۳۹۴ هزار و ۳۸۶ میلیارد تومان بیشترین افزایش را در تالار رقم زده است.

تاریخ سازی شاخص

از سویی دیگر یکی از تحولات مهم در ماه گذشته به سقف شکنی چندباره شاخص بورس مرتبط می شود به طوری که در این ماه شاخص بورس در سه روز معاملاتی سه کانال تازه را فتح کرد و از محدوده ۹۵۰۰۰ واحد وارد محدوده ۹۸۰۰۰ واحد شد.

 بر اساس آمارهای منتشر شده و تجزیه و تحلیل آن ها، شاخص بورس ابتدا در روز دوم دی ماه با ۱۳۰۷ واحد افزایش از ۹۵ هزار و ۵۰۸ واحد با ورود به کانال ۹۶ هزار واحد به  ۹۶ هزار و ۸۱۶ واحد رسید.

افزون بر این نماگر تالار شیشه ای در دومین تغییر سطح در سومین روز معاملاتی بورس با ۷۱۳ واحد افزایش وارد کانال ۹۷ هزار واحد و در نهایت در سومین روز تاریخ سازی با ۸۲۹ واحد صعود با رسیدن به ۹۸ هزار و ۳۵۸ واحد وارد کانال ۹۸ هزار واحد شد تا یک ماه تاریخی را در این بازار برای سهامداران رقم بزند.

ارزش بازار هشت ماه ابتدایی سال ۹۶

همچنین تازه ترین جدول گزیده های آماری بانک مرکزی نشان می دهد، ارزش بازار سهام در پایان آبان ماه سال ۹۶ نسبت به دوره مالی مشابه سال گذشته با ۶.۸  درصد رشد از ۳۳۱ هزار میلیارد ریال به ۳۵۴ هزار میلیارد ریال رسیده است.

 ارزش داد و ستد سهام در پایان هشت ماهه منتهی به آبان  ماه ۹۶ با رسیدن به ۳۱۱.۲۲۸ میلیارد ریال، نسبت به دوره مشابه سال قبل با (۱۴) درصد افت همراه شده است.

این در حالی است که ارزش بازار اول از ۲۲۱.۹۴۵ میلیارد ریال در هشت ماه سال ۹۵ به ۱۸۱.۴۹۶ میلیارد ریال در پایان هشت ماه سال ۹۶ و ارزش بازار دوم از ۱۴۰.۰۴۶ میلیارد ریال در پایان آبان ماه ۹۵ به ۱۲۹.۷۳۲ میلیارد ریال در انتهای هشت ماهه ابتدایی سال ۹۶ دست پیدا کرده است که به روشنی کم رونق شدن معاملات بورس در هشت ماه سال جاری را تایید می کند.

ارزش معاملات و تعداد سهام

از سویی دیگر، ارزش معاملات آبان ماه ۹۶ نسبت به مهر ماه ماه با ۲.۹  درصد رشد از ۳۲۹.۵۹ میلیارد ریال به ۳۳۹.۱۶ میلیارد ریال مواجه شد و ارزش بازار اول از ۱۵۴.۳۳ میلیارد ریال به ۱۹۶.۵۰ میلیارد ریال معادل ۲۷.۳ درصد رشد  و ارزش بازار دوم از ۱۷۵.۲۷ میلیارد ریال  به ۱۴۲.۶۶ میلیارد ریال معادل (۱۸.۶) افت یافته مواجه شده است.

همچنین در هشت ماهه اول سال ۹۶ تعداد سهام معامله شده در بورس به ۱۳۶.۳۴۹ میلیون سهم رسیده که این رقم در پایان آبان ماه ۹۵ با رسیدن به ۱۶۴.۴۷۴ میلیون سهم، (۱۷.۱) درصد کاهش را در اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می دهد.

کد خبر 390706

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =