دلیل درج نماد «وپسا» در تابلو «ج» بازار پایه و درخواست سهامدار عمده

مدیر پذیرش فرابورس با اشاره به درج نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس در تابلوی «ج» بازار پایه فرابورس گفت: درج این نماد معاملاتی در تابلوی مذکور به معنای پذیرش ناشر آن نیست.

سید مهدی علم الهدی، مدیر پذیرش و توسعه بازار فرابورس گفت: پس از به تعویق افتادن زمان عرضه اولیه سهام شرکت سرمایه گذاری صعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس در تیرماه امسال و پایان مهلت این ناشر برای عرضه اولیه در هیات پذیرش، درخواست انتقال درصد اندکی از سهام برای تسویه بدهی‌های ایجاد شده را به فرابورس ارائه کرد.

وی افزود: بلا توجه به منتفی شدن عرضه اولیه «وپسا» در اوایل تیر ماه امسال و انقضای مدت زمان عرضه اولیه این سهم ، مقرر شد در نهایت نماد معاملاتی این شرکت در تابلوی ج بازار پایه درج شود.

به گفته این مقام مسئول پیش از این پذیرش «وپسا» در بازار دوم فرابورس با ماهیت جدیدی انجام شده بود، اما به دلیل عدم پذیرش نزد سازمان بورس به عنوان نهاد مالی برخوردار از چند هلدینگ مختلف با توقف عرضه اولیه از سوی سازمان بورس مواجه شد.

علم الهدی از بروز مشکلات مالی برای ناشر «وپسا» پس از تعویق عرضه اولیه سخن گفت و افزود: با توجه به محقق نشدن برنامه ریزی سهامدار عمده این شرکت به عنوان فعال بخش خصوصی و در عین حال با توجه به ماهیت سهامی عام شرکت و لزوم معاملات سهام در بازار سرمایه در صورت انجام معامله سهام در خارج از بازار سرمایه می‌بایست مالیات سنگینی را متقبل می‌شد، در عین حال سهام تحت تملک سهامدار عمده نیز نزد سپرده گذاری به دلیل تعهدات لازم برای انجام عرضه اولیه بلوکه شده بود.

وی ادامه داد: برای رفع مشکلات به وجود آمده و بنا به درخواست ناشر «وپسا» به منظور فراهم کردن زمینه انتقال 3 درصد از کل سهام به یکسری از اشخاص حقیقی پرسنل شرکت و همچنین دو کد حقوقی نماد معاملاتی «وپسا» تنها در تابلوی ج بازار پایه فرابورس درج شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه درج نماد معاملاتی در تابلوی ج بازار پایه به معنای پذیرش شرکت در فرابوس نیست، تاکید کرد: این اقدام تنها به دلیل محدودیت‌های قانونی برسر معامله سهام این شرکت سهامی عام و ایجاد زمینه برای انتقال درضد مشخصی از سهام در ساعت معاملات بازار با هدف تسویه بدهی از محل فروش سهام بوده و هیچ ربطی به عرضه اولیه سهام در این بازار یا سایر بازارهای فرابورس ندارد.

به گفته وی هر لحظه که فرابورس مستنداتی مبنی بر انجام عدضه اولیه این سهم در تابلوی ج بازار پایه را دریافت کند، بلافاصله از وقوع آن جلوگیری و کل سهام تحت تملک سهامدار عمده تا زمان صدور مجوز برای عرضه اولیه سهام بلوکه خواهد شد.

مدیر پذیرش فرابورس تصریح کرد: سهامدار عمده «وپسا» درخواست اصلاح ساختار مالی داشته و این شرکت توانسته از سودآوری و ترازنامه بهتری طی ماه‌های اخیر برخوردار شود با این همه برای امکان عرضه اولیه سهام می‌بایست این ناشر دوباره درخواست خود را به هیات پذیرش فرابورس ارائه دهد.

در سوم تیر ماه امسال همزمان با بالاگرفتن موجی از انتقادها در شبکه‌های اجتماعی به پاره ای از ابهام‌های صورت‌های مالی و گزارش‌های ارسالی ناشر شرکت سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس در سامانه کدال ، مدیر عملیات بازار و اعضا فرابورس ایران در اطلاعیه ای از به تعویق افتادن زمان عرضه اولیه سهام «وپسا» تا اطلاع ثانوی بدون آنکه به جزییات بیشتری در این زمینه اشاره کند، خبر داده بود.

 

  • منبع: فارس
کد خبر 390624

اخبار مرتبط

  • گلایه «وپسا» از فرابورس

    گلایه «وپسا» از فرابورس

    شرکت سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس به همراه چند شرکت دیگر بدون اخطار قبلی به تابلو نارنجی فرابورس منتقل شده‌اند. این موضوع باعث اعتراض این شرکت‌ها به این گونه تصمیمات شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =