۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز صنعت فولاد است

سید رضا شهرستانی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان امسال ظرفیت تولید فولاد کشور به حدود ۳۲ میلیون تن می رسد که تا رقم پیش بینی شده برای سند چشم انداز( ۱۴۰۴ ) باید ۲۳ میلین تن ظرفیت سازی صورت گیرد.

عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: دستیابی به ظرفیت 55 میلیون تنی فولاد در افق 1404 نیازمند سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری است که حدود 15 میلیارد دلار آن در زیر ساخت و حمل و نقل باید صرف شود.

 

به گزارش بورس آنلاین و به نقل از ایرنا، سید رضا شهرستانی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان امسال ظرفیت تولید فولاد کشور به حدود 32 میلیون تن می رسد که تا رقم پیش بینی شده برای سند چشم انداز( 1404 ) باید 23 میلیون تن ظرفیت سازی صورت گیرد.

احمد جمالی معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران در آذر ماه سالجاری اعلام کرد: امسال تاکنون هشت میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب شده است.

پارسال هم وزارت امور اقتصادی دارایی اعلام کرده بود که 5.5 میلیارد دلار سرمایه خارجی صورت گرفته است.

شهرستانی تصریح کرد: اولویت سرمایه گذاری در صنعت فولاد در بخش فناوری روز است که پیامد رشد بهره وری را بدنبال خواهد داشت.

وی افزود: ورود سرمایه های خارجی به کشور علاوه بر رونق تولید، اشتغال و صادرات،  ثبات و آرامش کشور را هم موجب می شود.

براساس سند برنامه ششم توسعه کشور (1400-1396 ) باید سالیانه حدود 43 میلیارد دلار سرمایه از منابع خارجی در قالب فاینانس (تامین مالی)، سرمایه گذاری مستقیم خارجی و قرار دادهای مشارکتی صورت بگیرد.

عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران معتقد است: انعقاد قرارداد جذب سرمایه گذاری خارجی باید در قالب روش برد - برد به مورد اجرا گذاشته شود تا منافع دو طرف را تضمین کند.

شهرستانی همچنین خاطرنشان کرد که دستیابی به صادرات حدود50 درصدی تولید فولاد کشور در افق چشم انداز، با بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی امکانپذیر خواهد شد.

پیش بینی شده در سال 1404 با ظرفیت 55 میلیون تنی فولاد، امکان صادرات 15 تا 20 میلیون تن از این فلز راهبردی فراهم شود.

طی سال های 2012 تا 2015 میزان جذب سرمای گذاری خارجی روند کاهشی به خود گرفت، بگونه ای که در سال 2012 بالاترین سطح این دوره زمانی با رقم 4.7 میلیارد دلار بود، سال 2013 به 3.1 میلیارد دلار کاهش یافت، 2014 بالغ بر 2.1 میلیارد دلار شد و 2015 برابر با 2 میلییارد و 50 میلیون دلار شد .

شهرستانی گفت: کشور کوچک سنگاپور در سال 2016 به میزان 70 میلیارد دلار جذب سرمایه گذاری خارجی داشته و در ایران با زمینه های گوناگون می توان ارقام بالایی را جذب کرد و لازمه این مهم تغییر تفکر برای جذب سرمایه گذاری خارجی است .

طرح های سرمایه گذاری خارجی که در ایران به تصویب رسیده مربوط به بخش های صنعت، نیرو، خدمات، ساختمان و حمل ونقل است.

کد خبر 390412

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =