تامین مالی  ۱۰۰ درصدی چین در استحصال طلای "وخارزم "

با توجه به امضای توافقنامه فاینانس ساخت کارخانه فرآوری طلا و مس در معدن شادان؛ یک گام دیگر برای استحصال طلا برداشته شد.

 

به گزارش بورس آنلاین،  اوایل آذرماه جاری ، توافقنامه فاینانس 100 درصدی پروژه ساخت کارخانه فرآوری طلا و مس شادان میان شرکت «کارند صدر جهان» و کنسرسیومی شامل دو شرکت چینی «سیتیک» (Citic ) و«ژینهای» (Xinhai ) و شرکت  ایرانی «میم تیم»  به امضا رسید . البته بر اساس برآوردهای اولیه، ارزش این توافقنامه 48 میلیون یورو است و مراسم امضای این توافقنامه در محل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی با حضور مدیران عامل شرکت های یادشده صورت گرفت.

این توافقنامه به صورت EPCF یا به عبارتی شامل مهندسی پایه، مهندسی جزییات، ساخت کامل، احداث ساختمان، نصب ماشین آلات، راه اندازی خط تولید، تست، تولید و تامین مالی است که طبق توافقنامه 20 ماه طول خواهد کشید.

آمادگی خرید محصولات کنستانتره طلا و مس

البته برآوردهای اولیه حاکی از این است که پس از نصب ماشین آلات و راه اندازی کارخانه فرآوری طلا و مس، در فاز اول حدود یک تن شمش طلا و 18 هزار تن کنستانتره طلا و مس استحصال شده و حدود 150 فرصت شغلی نیز ایجاد شود.

اگرچه شرکت سیتیک، فاینانسر 100 درصدی این پروژه همچنین برای خرید محصولات کنستانتره طلا و مس اعلام آمادگی داشته اما  مدیران ارشد هلدینگ معدنی گروه سرمایه گذاری خوارزمی نیز از این پیشنهاد به دلیل کاهش ریسک نرخ ارز استقبال کرده اند.

25سال سابقه فعالیت درایران

این گزارش می افزاید که شرکت کارند صدر جهان یکی از شرکت های هلدینگ توسعه معادن صدر جهان است. این هلدینگ نیز زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری خوارزمی (سهامی عام) به شمار می رود. همچنین شرکت سرمایه گذاری سیتیک نیز یک شرکت دولتی چینی است که طی 25 سال گذشته در ایران فعال داشته  است. شرکت مهندسی ژینهای نیز زیر نظر سیتیک فعالیت می کند. شرکت ایرانی میم تیم نیز در حوزه ساخت و ساز فعالیت دارد.

یادآوری می شود ، حفاری های اولیه معدن شادان جنوبی واقع در اطراف شهرستان بیرجند به میزان 7 هزار متر منجر به صدور گواهی كشف 15.6 تنی طلای خالص از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت شد. اما با افزایش حفاری ها به 15 هزار متر مربع در سال 1395، شواهد و مدارک تازه ای برای وجود دستکم 2 برابر این مقدار طلای خالص به دست آمد که به زودی به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای صدور گواهی اکتشاف جدید ارایه خواهد شد.

کد خبر 389979

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =