"فارس" رتبه اول سودآوری را از آن خود ساخت/ تقسیم سود ۴۰ تومانی

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بزرگترین هلدینگ پتروشیمیایی کشور بوده و با در اختیار داشتن زیرساخت‌های مالی، فنی و نیروی انسانی لازم جهت توسعه همه جانبه، دستیابی به جایگاه سودآورترین هلدینگ کشور با اعتبار جهانی را به عنوان چشم انداز خود قرار داده است.

بر اساس گزارش بورس آنلاین، این شرکت با حدود 5/24 میلیون تن ظرفیت تولید محصولات متنوع پتروشیمیایی ، شامل خوراک و سوخت، آروماتیکی، پلیمری، پایه و مواد شیمیایی ، بزر گترین شرکت تولید کننده محصولات پتروشیمی در کشور محسوب شده و بیش از ۴۰ درصد ظرفیت محصولات پتروشیمی کشور را در اختیار دارد.

 

جایگاه در بین شرکت‌های برتر ایران

 

کسب عنوان دومین شرکت برتر در میان ۵۰۰ شرکت پس از بانک ملی ایران

رتبه اول در شاخص ارزش افزوده با ارزش 92473.3 میلیارد ریال

رتبه اول بیشترین صادرات با2925107 هزار دلار

رتبه اول در بالاترین ارزش افزوده با ارزش افزوده ۱۰۱،۰۶۸ میلیارد ریال

رتبه اول در بیشترین سود آوری

رتبه اول در بالاترین ارزش بازار

رتبه اول در گروه شرکت‌های پتروشیمی

جلسه مجمع عمومي عادي سالیانه عملکرد سال مالی منتهی به 31 خرداد ماه 96، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (سهامي عام)‌ رأس ساعت 09:30 صبح روز یکشنبه مورخ  30 مهر ماه سال جاری با حضور بیش از 95 درصد سهامداران برگزار گردید .

ترکیب هیأت رئیسه مجمع با حضور آقاي محسن علم بيگي به عنوان رئیس مجمع و نظارت خانم‌ها زهرا وهاب نژاد و ويدا بيگدلي و به دبیری آقای مرتضی رحیمیان سرای تشکیل شد.

همچنین نماینده بورس و نمایندگان سازمان حسابرسی و سازمان خصوصی‌سازی نیز در جلسه حضور داشتند.

مجمع پس از استماع گزارش هیات مدیره توسط مدیرعامل عادل نژادسلیم و گزارش بازرس قانونی تصمیمات ذیل را اتخاذ کرد:

 1. صورتهای مالی تلفیقی گروه و شرکت اصلی شامل تـرازنامه و صورت سود و زیان و جریان وجوه نقد برای سال مالی منتهی به 31/03/1396 مورد تصویب قرار گرفت.
 2. سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی شرکت برای سال مالی منتهی به 31/03/1396 انتخاب و اختیار تعیین حق الزحمه حسابرس و بازرس قانونی به هیأت مدیره شرکت تفویض گردید.
 3. روزنامه هاي دنياي اقتصاد و اطلاعات بصورت توأم بعنوان روزنامه هاي کثیر الانتشار برای درج آگهی‌های رسمی شرکت انتخاب گردیدند .
 4.  اشخاص ذيل به عنوان اعضاء هيأت مديره براي مدت دو سال انتخاب شدند :‌
 • شركت ملي صنايع پتروشيمي به شناسه ملی 10100398212
 • شركت گروه پتروشيمي تابان فردا به شناسه ملی 10103804104
 • شركت سرمايه گذاري استان آذربايجان غربي به شناسه ملی 10220124165
 • شركت سرمايه گذاري استان خراسان جنوبی به شناسه ملی 10360039835
 • شركت سرمايه گذاري نفت وگاز و پتروشيمي تامين به شناسه ملی 10420205695
 1.  معاملات مشمول ماده 129 اصلاحیه قانون تجارت مورد تنفیذ قرار گرفت.
 2. مقررشد مبلغ 400 ریال به ازای هرسهم جمعاً مبلغ 20 هزار ميليارد ریال خالص به صاحبان سهام از محل سود قابل تخصیص پرداخت شود و الباقی پس از کسر پاداش مصوب مجمع به حساب سود و زیان انباشته نقل به سال مالی بعد منظور شود.
 3. حق حضور اعضای غیر موظف هیأت مدیره شرکت در ازای هرماه و برگزاري حداقل دو جلسه درماه به صورت ناخالص معادل مبلغ 18.000.000 ریال تعیین شد.
 4. به منظورقدردانی از مدیر عامل و اعضاء هيأت مدیره مبلغ نه ميليارد و دويست ميليون ریال به صورت ناخالص به ­عنوان پاداش تصویب و قابل پرداخت به اعضاء حقوقی می باشد.
پیام هیئت مدیره

خداوند بزرگ را سپاسگزاریم که یک سال دیگر توفیق خدمت، تلا  و کوشش به ما عنایتکرد و هم اینک آماده‌ایم  نتایج فعالیت های یک ساله هیات مدیره، مدیران و کارکنان شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را تقدیم مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان گرامی سهام کنیم.

سال گذشته همانند سال های قبل مسیر پر فراز و نشیبی را در عرصه های گوناگون طی کردیم که تأثیرات مستقیم و غیرمستقیمی بر فعالیت ها و اقدامات شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و فضای کسب و کار داشته است. نوسانات قیمت نفت، تغییر و تحولات نرخ ارز، شرایط محیطی بازار محصولات نفتی و پتروشیمیایی، شرایط سیاسی و اقتصادی حاکم بر منطقه، نتایج حاصل از توافقات برجام، ورود تیم های مذاکرات سرمایه گذاری به ایران، ورود رقبای داخلی و خارجی جدید، بازارهای کشورهای همسایه بویژه عراق، ریسکهای عملیاتی، مدیریت پروژه طرحهای توسعه ای، بازارهای اشباع شده، ریسک های مالی از جمله مواردی است که می توان  به آن ها اشاره کرد.

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در سال گذشته سعی کرده با پیاده سازی برنامه استراتژیک خود در جهت تحقق اهداف راهبردی تدوین شده گام بردارد و در این مسیر همواره تحولات و شرایط محیطی را رصد کرده و با توجه به حساسیت های موجود مسیر حرکت خود را مورد بازنگری و اصلاح قرار داده و در زمان مناسب اقدامات لازم را برنامه ریزی و اجرا کند. هر چند که طی طریق در این مسیر با کم و کاستی هایی مواجه بوده و نتوانسته‌ایم صد درصد آنچه را شایسته شما عزیزان است بدست آوریم، اما ایمان و اطمینان داریم که با یاری پروردگار متعال و همراهی شما خوبان قادر خواهیم بود مسیر های سخت تر و متلاطم را پشت سر گذاشته و اهداف ترسیم شده را محقق سازیم.

در سال گذشته همچون سنوات قبل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس استراتژی کلی خود "توسعه و ارزش آفرینی پایدار" را پیگیری و برنامه‌های عملیاتی خود را براساس آن تدوین کرده است و ارزیابی عملکرد خود و شرکت های تابعه را هر سه ماه یکبار درحوزه های مختلف بر اساس روش ارزیابی متوازن رصد کرده و کنترل های لازم را مبذول داشته است.

حاصل این تلاش ها واقدامات، دستاوردهایی است که باعث شده شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان هلدینگ برتر درکشور مطرح و در صنعت پتروشیمی پیشرو باشد و در عرصه‌های جهانی نیز برندی درخور توجه برای خود ارائه کند. در ادامه شرح کلی از نتایج عملکرد در پنج حوزه مالی، ذینفعان، فرآیندهای داخلی ، مسئولیت های اجتماعی و یادگیری و رشد خدمت شما سها مداران ارجمند تقدیم می شود .

در حوزه فرآیندهای داخلی، هلدینگ خلیج فارس توانسته است بر اساس برنامه های در نظر گرفته شده و اقدامات صورت پذیرفته رکورد تولید بالغ بر 6/ 19 میلیون تن معادل 82 درصد ظرفیت طراحی را ثبت کرده و نسبت به سال گذشته افزایش 8/ 4 درصد را رقم بزند. همچنین در راستای سیاست های اجرا شده در این منظر می توان به تولید اقتصادی، هم افزایی و استفاده از ظرفیت های خالی با انتقال گاز کلر از شرکت پتروشیمی اروند به شرکت کیمیای پتروشیمی بندرامام، صادرات به موقع نفتای تصفیه شده پتروشیمی نوری، بازسازی و راه اندازی واحد 2NF شرکت پتروشیمی بندرامام، راه اندازی واحدهای نیتروبنزن، آنیلین و PMA فاز دو پتروشیمی کارون، دعوت از شرکت های معتبر اروپایی و صاحب تکنولوژی جهت دریافت جدیدترین تکنولوژی ها و تامین کاتالیست ها با راندمان بالاتر برای شرکت های تولیدی زیر مجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و اجرای استراتژی‌های شرکت در زمینه مدیریت انرژی که منجر به کاهش 3  درصد مصرف انرژی در مجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس شده است، نام برد. در حوزه مالی و اقتصادی نیز شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اعمال سیاست های کلان در نظر گرفته شده موفق شده علاوه بر مدیریت بهینه وجوه و کاهش هزینه های مالی نسبت به کاهش هزینه های پشتیبانی از طریق تنظیم سیاست های رفاهی و حذف هزینه های فاقد ارزش افزوده نیز اقدام کند. همچنین این شرکت در خصوص تامین منابع مالی طرح های توسعه ای با تامین مالی از طریق تسهیلات یوزانس از شرکت های ماروبنی و ایتوچو ژاپن هر یک به مبلغ 320 میلیون یورو که تا سقف 640 میلیون یورو قابل افزایش است و همچنین تامین مالی شرکت های تابعه از طریق انتشار 1,000 میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد برای پتروشیمی ایلام و مبلغ 2,000 میلیارد ریال اوراق مشارکت برای طرح یک میلیون تنی پتروشیمی گچساران مبادرت کرده است.

موثر شدن قرارداد وام ارزی از صندوق توسعه ملی به مبلغ 2/ 2 میلیارد دلار برای پروژه بیدبلند تحت قرارداد مشارکت مدنی با بانک سپه (بانک عامل) به نمایندگی از سندیکای بانکی شامل بانک های ملت، سپه، صنعت و معدن، پارسیان و تجارت و دریافت یک میلیارد دلار از وام مذکور، بازگردانی شرکت پتروشیمی مبین و کسب سود به مبلغ 2،064،764 ریال و انتقال بدهی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت های تابعه از شرکت ملی صنایع پتروشیمی به شرکت ملی نفت ایران و تقسیط بدهی مذکور از تاریخ 14/ 11/ 1395 به مدت چهار سال بدون سود و کارمزد به مبلغ 2,150 میلیون دلار و خرید 50 درصد از سهام شرکت پتروشیمی همت از دیگر دستاوردهای شرکت در این حوزه می باشد. در منظر ذینفعان نیز با متنوع سازی ترم های فروش محصولات به منظور نفوذ در بازارها و افزایش حاشیه سود فروش،گشایش دفاتر منطقه‌ای در شانگهای، امارات و آلمان، توسعه بازارهای فروش و افزایش آن به حدود 40 کشور دنیا، انعقاد 7 قرارداد بلند مدت با خریداران داخلی با استفاده از مکانیزم بورس برای اولین بار در ایران، ارائه خدمات لجستیک به ذینفعان، ارائه به روز گزارشات تحلیل بازار به ذینفعان، تنوع سبد ارزی به منظور کاهش ریسک در راستای تقویت برند شرکت، ارزش آفرینی برای سهامداران و مدیریت و توسعه بازارگام برداشته و اهداف تدوین شده را تا حد مطلوبی محقق ساخته است.

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس همچنین در رتبه بندی 500 شرکت داخلی در سال گذشته به عنوان دومین شرکت پس از بانک ملی قرار گرفته است . این شرکت دارای جایگاه نخست در بیشترین سودآوری، ارزش افزوده، ارزش بازار و صادرات است. علاوه بر آن شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در گروه پتروشیمی به عنوان شرکت پیشرو در مقام اول قرار دارد.

به دلیل سیاست‌های کلان اتخاذ شده در شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس سال گذشته تغییری در حوزه‌های روش ارزیابی متوازن شکل گرفت و حوزه مسئولیت های اجتماعی به چهار حوزه قبلی اضافه شد. هم اینک پس از گذشت یک سال نتایج اقدامات انجام شده در این منظر به ویژه HSE بدلیل حائز اهمیت بودن آن ارائه می شود. ترسیم نقشه راه پنج ساله HSE شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس جهت دستیابی به وضعیت پایدار در حوزه‌های ایمنی، بهداشت و محیط زیست، تشکیل کارگروه‌های تخصصی متشکل ازکارکنان ستاد وکارشناسان شرکت‌های تابعه درحوزه‌های پروانه‌های کار، بررسی و تجزیه وتحلیل حوادث، تعیین بالادستی، محیط زیست و بهداشت به منظور استفاده حداکثری از توان داخلی شرکت‌ها جهت شناسائی و رفع مشکلات حوزه HSE سطح توان داخلی شرکت‌ها جهت شناسائی و رفع مشکلات حوزه HSE سطح شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت‌های تابعه، بازنگری و بازآرائی چارت سازمانی اداره کل HSE، برقراری سامانه گزارش دهی شرکت‌های تولیدی در مناطق بصورت روزانه. تدوین شاخص های جدید و بروز در حوزه های ایمنی، بهداشت و محیط زیست و جاری سازی آن در سطح شرکت‌های تابعه، شناسایی تهدیدات و آسیب پذیری شرکت‌های تابعه در حوز ههای عملیاتی ،اقتصادی،سایبری، نیابتی و ... و اقدام جهت رفع برخی از آنها، برگزاری مانورهای عملیاتی و دور میزی متعدد در مناطق عملیاتی ماهشهر و عسلویه با لحاظ الزامات پدافند غیرعامل .

اقدامات صورت پذیرفته در حوزه یادگیری و رشد درشرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس منجر به توانمند سازی کارکنان و ارتقا دانش مدیریتی مدیران، توسعه نظام جانشین پروری و آماده سازی مدیران آینده به تعداد 300 نفر در مشاغل کلیدی، افزایش دلبستگی کارکنان به شغل و سازمان در سطح شرکت های تولیدی در مناطق عملیاتی. ارتقاء کیفیت، نوآوری و کارآیی در فرآیندهای منابع انسانی و چابک سازی آنها و جهت گیری به سمت اجرای استاندارد 34000، تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه‌ها در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی و تعامل اثربخش دوسویه. بازنگری مشاغل و ساختارهای سازمانی مطابق با الگوهای رایج جهانی در راستای دستیابی به سازمان‌های دانش بنیان و ایجاد مزیت رقابتی شده است .

هم اینک شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در چهارمین سال اجرای برنامه استراتژیک خود در صدد است تا با بهره مندی از تجارب، دانش، قابلیت ها و توانمندی‌های بالفعل و بالقوه خود در آستانه نهایی کردن برنامه استراتژیک پنج ساله دوم گامی متفاوت در صنعت پتروشیمی برداشته و زمینه ساز حضوری موثر و قدرتمند در عرصه های بین المللی شود.

در پایان بر خود لازم می دانیم به پاس حمایت های بی دریغ تمامی سهامداران، مدیران و کارکنان که سرمایه های معنوی و انسانی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس می باشند صمیمانه تشکر و قدردانی نماییم. امید است با بهره مندی از رهنمودها، انتقادهای سازنده، مشارکت و همکاری بی دریغ شما همراهان صمیمی بتوانیم در پرتو استعانت وعنایات پروردگار متعال در راستای تحقق اهداف و آرمان‌هایمان ثابت قدم بوده و فردایی بهتر را در عرصه‌های مختلف ترسیم کنیم.

اهداف کلان شرکت :رضایتمندی و وفاداری ذینفعان

- توسعه سرمایه‌گذاری و شرا کتهای داخلی و خارجی

- افزایش کمی و کیفی سبد سرمایه

- افزایش سهم بازار

- دستیابی به سازمانی یادگیرنده و دانش‌بنیان

- توسعه زنجیره ارزش با صیانت از محیط زیست

مرور کلی بر عملکرد و دستاوردهای مهم شرکت در سال مالی منتهی به 31/3/96

رئوس دستاوردهای شرکت از منظر رشد و یادگاری

 • توانمند سازی کارکنان و ارتقا دانش مدیریتی مدیران
 • توسعه نظام جانشین پروری و آماده سازی مدیران آینده به تعداد ۳۰۰ نفر در مشاغل کلیدی
 • افزایش دلبستگی کارکنان به شغل و سازمان در سطح شرکت‌های تولیدی در مناطق عملیاتی
 • ارتقاء سلامت شغلی و بهداشتی کارکنان
 • توسعه فرهنگ سازمانی کار آمد و کرامت انسانی
 • ارتقاء کیفیت، نوآوری و کارآیی در فرآیندهای منابع انسانی و چابک سازی آنها و جهت گیری به سمت اجرای استاندارد ۳۴۰۰۰
 • تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه‌ها در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی و تعامل اثربخش دوسویه
 • بازنگری مشاغل و ساختارهای سازمانی مطابق با الگوهای رایج جهانی در راستای دستیابی به سازمانهای دانش بنیان و ایجاد مزیت رقابتی

رئوس دستاوردهای شرکت از منظر فرآیندها

  ثبت رکورد تولید بالغ بر ۶/ ۱۹ میلیون تن معادل 82 % ظرفیت طراحی و ۸/ ۴ % افزایش نسبت به سال قبل

 تولید اقتصادی ، هم افزایی و استفاده از ظرفیت‌های خالی با انتقال گاز کلر از شرکت پتروشیمی اروند به شرکت کیمیای پتروشیمی بندرامام با توجه به از سرویس خارج بودن واحد کلرآلکالی شرکت کیمیا به علت انجام بهینه سازی واحد

صادرات به موقع نفتای تصفیه شده پتروشیمی نوری در جهت جلوگیری از کاهش تولید و رسیدن به تولید بالاتر از ظرفیت اسمی

  بازسازی و راه اندازی واحد NF2 شرکت پتروشیمی بندرامام

 راه اندازی واحدهای نیتروبنزن، آنیلین و PMA فازدو پتروشیمی کارون جهت تولید محصول نهایی  MDI

  هماهنگی اختصاص اتیلن مورد نیاز پتروشیمی ایلام از شرکت‌های تولید کننده در منطقه عسلویه در جهت تداوم تولید این شرکت

 استفاده از توان شرکت‌ها در جهت دستیابی به تولید در ظرفیت اسمی با نگرش اقتصادی

دعوت از شرکت‌های معتبر اروپایی وصاحب تکنولوژی جهت دریافت جدیدترین تکنولوژی‌ها و تامین کاتالیست‌ها با راندمان بالاتر برای

شرکت‌های تولیدی زیر مجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

  اجرایی سازی استراتژ یهای شرکت در زمینه مدیریت انرژی که منجر به 3 % کاهش مصرف انرژی در مجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس شده است.

رئوس دستاوردهای شرکت از منظر ذینفعان

  متنوع سازی ترم های فروش محصولات به منظور نفوذ در بازارها و افزایش حاشیه سود فروش

 گشایش دفاتر منطقه ای در شانگهای، امارات و آلمان

  توسعه بازارهای فروش و افزایش آن به حدود 40 کشور دنیا

  انعقاد 7 قرارداد بلند مدت با خریداران داخلی با استفاده از مکانیزم بورس برای اولین بار در ایران

 ارائه خدمات لجستیک به ذینفعان

  ارائه به روز گزارشات تحلیل بازار به ذینفعان

  تنوع سبد ارزی به منظور کاهش ریسک

 مشارکت در توسعه فرهنگ عمومی با حمایت از رسانه ها و همچنین انتشار مطالب آموزشی در حوزه پتروشیمی

رئوس دستاوردهای شرکت از منظر مسئولیت‌های اجتماعی

  ترسیم نقشه راه پنج ساله HSE شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس جهت دستیابی به وضعیت پایدار در حوزه‌های ایمنی، بهداشت و محیط زیست.

 بازنگری و باز آرائی چارت سازمانی اداره کل HSE با امعان نظر به مسئولیت ها و ماموریت های محوله.

  تشکیل کارگروه‌های تخصصی متشکل ازکارکنان ستاد و کارشناسان شرکت‌های تابعه در حوزه‌های پروانه‌های کار، بررسی وتجزیه وتحلیل حوادث، تعیین بالا دستی، محیط زیست وبهداشت به منظور استفاده حدا کثری از توان داخلی شرکت‌ها جهت شناسایی و رفع مشکلات حوزه HSE سطح شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت‌های تابعه.

  تهیه پروتکل انجام ممیزی از شرکت‌های تولیدی با استفاده از جدیدترین چک لیست‌های استاندارد در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

  تشکیل تیم ممیزی متشکل از کارکنان ستاد هلدینگ خلیج فارس و شرکت‌های تابعه و انجام ممیزی HSE از ۶ شرکت تولیدی و پیگیری رفع نقاط قابل بهبود شرکت‌ها

  بررسی نقاط ابهام مطرح شده درخصوص قابلیت شبکه آب آتشنشانی منطقه ماهشهر از طریق بررسی اسنادی وبرگزاری مانور میدانی وحصول اطمینان از کفایت

ظرفیت پمپ وشبکه آب آتش نشانی منطقه ماهشهر.

 بررسی مشکلات و نارسایی های شبکه آب آتش نشانی منطقه عسلویه از طریق بررسی اسناد و برگزاری مانور که با توجه به نتایج حاصله لزوم بازنگری در مبانی طراحی

اولیه شبکه منطقه عسلویه به شرکت پتروشیمی مبین و مدیریت محترم تولید ابلاغ گردید

  برقراری سامانه گزار شدهی شرکتهای تولیدی در مناطق بهصورت روزانه

 تدوین شاخص‌ های جدید و بروز در حوزه های ایمنی، بهداشت و محیط زیست و جاری سازی آن در سطح شرکت‌های تابعه

 شناسایی تهدیدات و آسیب پذیری شرکت های تابعه در حوزه های عملیاتی، اقتصادی، سایبری، نیابتی و ...و اقدام جهت رفع برخی از آنها

 شناسایی منابع نشر آلودگی‌های تولیدی مجتمع‌ها توسط کارگر وه‌های تخصصی وکمک به تعویض پروژه‌های بهبود و کاهش آلودگی...

  شناسایی عوامل زمان آور شیمیایی شرکت‌ها از جمله VOC و کمک پروژه‌های بهبود در جهت کاهش کنترل آنها

  شناسایی عوامل زمان آورفیزیکی از جمله صدا و کمک به تعریف پروژه‌های کاهش صوت

 برگزاری مانورهای عملیاتی و دور میزی متعدد در مناطق عملیاتی ماهشهر و عسلویه با لحاظ الزامات پدافند غیر عامل .

  اعزام مدیران ،روسا و کارشناسان شرکت های تابعه به کلاس ها و کارگاه‌های عملی برای دوره‌های فرماندهی حادثه) کشور هلند (  در چندین مرحله جهت افزایش دانش و توانایی پرسنل .

برگزاری دوره های سه روزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل برای شرکت‌های تابعه با هدایت سازمان پدافند غیرعامل و مدیریت بحران کشور جهت افزایش آمادگی شرکت‌ها

  مشارکت فعال در کنفرانس دو روزه مدیریت پسماند ایران -آلمان جهت تبادل اطلاعات و استفاده از تکنولوژی روز دنیا

  شرکت در نمایشگاه سالانه محیط زیست

  عضویت در کمیته کارانه ستاد هلدینگ خلیج فارس و تخصیص بخشی از امتیاز ارزیابی کارانه شرکت های تولیدی به واحد HSE

رئوس دستاوردهای شرکت از منظر مالی

  موثر شدن قرارداد وام ارزی از صندوق توسعه ملی به مبلغ 2/ 2 میلیارد دلار برای پروژه بیدبلند تحت قرارداد مشارکت مدنی با بانک سپه (بانک عامل) به نمایندگی از سندیکای بانکی شامل بانک های ملت،سپه، صنعت و معدن، پارسیان و تجارت و دریافت یک میلیارد دلار از وام مذکور

  مدیریت بهینه وجوه و کاهش هزینه‌های مالی

  کاهش هزینه های پشتیبانی از طریق تنظیم سیاست های رفاهی و حذف هزینه های فاقد ارزش افزوده

  انجام افزایش سرمایه در شرکت های گروه در راستای اصلاح ساختار و تامین مالی که شامل افزایش سرمایه شرکت های عملیات غیر صنعتی و خدمات پتروشیمی، شرکت پتروشیمی فجر، شرکت پتروشیمی کاویان و افزایش سرمایه شرکت های زیر مجموعه پترول شامل شرکت های پتروشیمی )ایلام، دهدشت، بروجن، کازرون، ممسنی، صدف عسلویه، اوره لردگان، گچساران، ارومیه، مدیریت توسعه، گروه سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران(

  خرید ۵۰ درصد از سهام شرکت پتروشیمی همت

  بازارگردانی شرکت پتروشیمی مبین و کسب سود به مبلغ ۲،۰۶۴،۷۶۴ میلیون ریال

  حضور در کنفرانس و نمایشگاه‌های بین المللی به منظور برقراری ارتباط مستقیم با فعالان بین المللی و نمایشگاه های بین المللی بورس 4بانک و بیمه

  باز پرداخت به موقع تسهیلات بلند مدت (فاینانس(

  تسویه بدهی‌های ارزی و ریالیخوراک شرکت های زیر مجموعه

  تامین مالی از طریق تسهیلات یوزانس از شرکت‌های ماروبنی و ایتوچو ژاپن هر یک به ترتیب به مبلغ ۳۲۰ و ۳۲۰ میلیون یورو و قابل افزایش به مبلغ ۶۴۰ میلیون یورو

  تامین مالی شرکت های تابعه، از طریق انتشار ۱،۰۰۰ میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد برای پتروشیمی ایلام و مبلغ ۲،۰۰۰ میلیارد ریال اوراق مشارکت برای طرح یک میلیون تنی پتروشیمی گچساران

  انتقال بدهی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت های تابعه از شرکت ملی صنایع پتروشیمی به شرکت ملی نفت ایران و تقسیط بدهی مذکور از تاریخ1395/11/14 به مدت 4 سال بدون سود و کارمزد به مبلغ ۲،۱۵۰ میلیون دلار

عملکرد مالی شرکت

در نمودار زیر روند سودآوری شرکت در بازه پنج ساله نشان داده شده است

 

وضعیت نقدشوندگی سهام و کیفیت افشا اطلاعات شرکت

الف(  اطلاعات مقایسه‌ای پیش‌بینی‌های درآمد هر سهم و عملکرد واقعی

ب(  رتبه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در میان شرکت‌های بورسی

با توجه به قیمت بازار سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس  )مورخ ۳۱ / 06 / ۱۳۹۶ ( ارزش بازار شرکت معادل ۲۴۹،۰۰۰ میلیارد ریال بوده که رتبه اول شرکت‌های بورسی و فرابورسی را به خود اختصاص داده است.

مزیت رقابتی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از منظر بورس

  در اختیار داشتن حدود 86.10 درصد از ارزش بازار سرمایه )سهام) توسط گروه هلدینگ خلیج فارس ) فارس، مبین، فجر و پترول (

  دومین شرکت بزرگ خاورمیانه و چهل و چهارمین شرکت در سطح جهان در سال ۲۰۱۶ بر اساس رده بندی ICIS

  سرمایه‌ گذاری در بیش از 110 شرکت فعال در صنایع پتروشیمی به صورت مستقیم و غیرمستقیم

  تنوع فعالیت در شرکت‌های زیر مجموعه  )تولیدی، یوتیلیتی، بازرگانی، مهندسی ساخت و توسعه‌ای، آموزشی و... (

  قابلیت نهفته در عرضه سهام شرکت‌های زیرمجموعه در بازار بورس و فرابورس

  مشارکت در ساخت و راه اندازی طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌های پتروشیمیای و تکمیل کننده زنجیره ارزش

  تولید محصولات پتروشیمی جدید در مجتمع‌های با توجه به نیاز بازار از قبیل تولوئن، استایرن منومر، پلیمر و...

  قرار داشتن مجتمع‌های پتروشیمی هلدینگ در حاشیه دریای خلیج فارس با امکان دسترسی آسان به خوراک و منابع اولیه مورد نیاز

  دسترسی آسان به بازارهای جهانی و مبادی ورود و خروج کالا و محصولات

  اصلاح و بهبود مداوم فناور یهای تولید

  در اختیار داشتن نیروی انسانی متخصص و کارآمد در جهت راه اندازی و بهره برداری طرح‌های مختلف

 وجود بازارهای مصرف رو به رشد داخلی و خارجی محصولات تولیدی

 قابلیت افزایش ظرفیت تولید مجتمع‌های پتروشیمی زیرمجموعه

  وجود نمایندگی و دفاتر در خارج از کشور

  استفاده از فناوری جدید اطلاعات و ارتباطات

مشارکت در سرمایه گذاری

مشارکت در صنایع

عمده فعالیت سرمایه گذاری شرکت مربوط به صنعت مواد و محصولات شیمیایی است.

مشارکت در سهام شرکت

ترکیب پرتفوی شرکت اصلی متشکل از بورسی و غیربورسی به تاریخ 31 / 03 / 1396 به شرح ذیل است.